Symfónia umenia: Svetové hviezdy aj slovenské hviezdy

Famózne, grandiózne, krásne, dojímavé... Aj takto opisovali diváci koncerty, ktoré sa konali v Ružinove v rámci multižánrového festivalu Symfónia umenia. Svojej povesti nezostal nič dlžný. Po minulom roku latku kvality posunul tento ročník opäť vyššie. 

Jedinečné podujatie pod holým nebom prináša emócie, ktoré inak nezažijete. Úchvatný umelecký zážitok sľuboval už program nabitý menami a hudobnými telesami, ktoré vystupujú na svetových pódiách. A neboli to len sľuby na papieri.

Elán aj jazz sú klasika

Otvárací koncert Elán je klasika: Pocta legende prilákal do hľadiska všetky vekové kategórie. Melódie a texty, ktoré majú síce už desiatky rokov, si nôtili mladšie aj staršie ročníky. Navyše prítomnosť Joža Ráža, Jana Baláža a Vaša Patejdla dala tomuto večeru akýsi jedinečný punc.

Mimoriadna premiéra bola exkluzívne pripravená iba pre túto príležitosť ako pocta najväčšej legende slovenskej populárnej hudby, skupine Elán. Po prvý raz počas viac ako päťdesiatročnej kariéry tejto legendárnej skupiny zazneli v premiére najväčšie hity ako orchestrálne dielo v originálnych autorských úpravách Ľubice Čekovskej:

„S festivalom “Symfónia umenia” sa mi spolupracovalo vynikajúco. Od nášho prvého stretnutia až po hotový výsledok sme mali niekoľko stretnutí, nastavili sme si vzájomné dohody, ktoré sa dodržujú a na záver sme sa všetci radovali z výsledku, na ktorom sa podieľalo toľké množstvo ľudí v tíme, ktorým predovšetkým záleží, aby boli spokojní umelci, tvorcovia a publikum. “Symfónia Umenia” znie sebavedome, profesionálne a s láskou k umeniu.”

Tvorbu a umenie fenomenálnej hudobníčky, skladateľky a klaviristky si dokonca mohli návštevníci vychutnať priamo na vynovenom námestí pred Pradiarňou. Spoločne so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu, speváckym zborom Technik STU, speváčkami Ivanou Regešovou, Andreou Zimányiovou a Martinom Gyimesim dokázali, že za skvelým umením netreba vždy cestovať do zahraničia, lebo ho máme aj doma.

Už na ďalší deň tieto slová potvrdil aj koncert s príznačným názvom Jazz medzi hviezdami. Večerné predstavenie Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma s dirigentom Vladom Valovičom a účinkujúcimi Agou Zaryann, Robi Botosom, Ondřejom Pivecom a Martou Klučkovou dávalo tušiť, že milovníci tohto žánru si prídu na svoje. Zhovievavé počasie už len umocnilo atmosféru, ktorá tu vznikla a ktorá sa niesla celým Ružinovom.

Hviezda festivalu José Cura

A nestrácala sa ani v deň, keď mala vystúpiť hlavná hviezda Symfónie umenia. Prípravy netrvali len jeden deň. V podtóne ich bolo cítiť neustále. Prítomnosť desiatok zvukárov, osvetľovačov, technikov, podporného štábu a napokon samotných hudobníkov signalizoval, že to bude veľkolepý večer. Kto čakal hviezdu zo svetových pódií s maniermi, musel uznať, že sa mýlil. José Cura prekvapil svojou láskavosťou, žoviálnosťou aj vtipom. Svetová hviezda operného neba za doprovodu Slovenskej filharmónie zaspievala výber najznámejších operných árií spolu so svojimi dvoma hostkami Polinou Shamaevou a Evou Hornyákovou:

„Keď ma po toľkých rokov pozvali vystupovať v Bratislave, ani som sa nenazdal, aká dobrá bude organizácia a aký úspešný bude tento festival. Videl som, ako sa Andrea Kozáková, Richard Bednár a ich tím, pod dohľadom starostu Martina Chrena, celé hodiny osobne starali o všetky detaily. Zabezpečovali nielen tie očarujúce aspekty, spojené s umeleckou časťou festivalu, ale aj čistili stoličky, nosili nám vodu a osobne dozerali na uspokojenie každej potreby nás umelcov. Je to skutočný príklad, ako skĺbiť odhodlanie s eleganciou!

A čo povedať o Slovenskej Filharmónii? Tento orchester a jeho vedenie, vrátane majstra Daniela Raiskina, je jedným z tých zoskupení, s ktorými chcete určite pracovať aj v budúcnosti. Skutočný zážitok a prázdna strana, ktorá čaká na popísanie. Teším sa na to!”

Taký, aký famózny bol jeho výkon, bolo úchvatné aj predstavenie. Zrazu si tento štýl museli zamilovať aj tí, ktorí na operu nikdy nechodili. A ako José Cura potešil stovky ľudí v hľadisku, potešil ho aj Ružinov. Veď fakt, že na pódiu stojí aj jeho najlepší priateľ – dirigent Daniel Raiskin by sa pri nabitých diároch oboch umelcov nedalo naplánovať, ani keby človek veľmi chcel. Odmenou všetkým účinkujúcim bol neutíchajúci potlesk. Jeden z posledných teplých letných večerov tak dostal nádych jedinečnosti.

Ohnivá klasika

Úvodnú štvoricu koncertov uzatvorilo vystúpenie Cigánskych diablov. Najznámejšie melódie z opery Carmen v aranžmánoch Ernesta Šarkozyho, obhatené o vlastné variácie, priniesli ďalší z neopakovateľných zážitkov, ktoré si pripravila Symfónia umenia. Spojenie so Slovenskými symfonikmi pod dirigentskou taktovkou Adriána Kokoša spôsobilo zimomriavky iste všetkým prítomným. Sólo jedného z najlepších cimbalistov na svete bolo len pomyselnou bodkou. Nie však definitívnou.

Symfónia umenia sa v tom momente len rozbehla. Na pláne boli ešte mnohé ďalšie koncerty a sprievodné podujatia. Hudbou ožil aj amfiteáter pri Štrkoveckom jazere, kde svoje umenie predviedli milovaní Bratislava Hot Serenaders, Ružinovská hasičská zbrojnica zasa hostila Capellu Istropolitana, na Námestí Ostredky zahrala Vojenská hudba Ozbrojených síl SR. Stále je to však len zlomok toho, čo ponúkol tento festival. Ten, kto zmeškal, môže naozaj ľutovať. Takže opäť o rok... 

 

Vydanie: Október 2022