Talentovaní mladí speváci sa vrátili z Kanady, pridajte sa k nim

Bratislavský chlapčenský zbor sa v septembri vrátili zo štvrtej kanadskej cesty. Mladí speváci navštívili Montreal, Ottawu a Toronto.

„Zaspievali sme osem koncertov. Väčšinu v chrámoch, preto zaznela sakrálna hudba, niekoľko koncertov sme absolvovali formou workshopov pre deti a mládež, takže bol priestor rozprávať aj o Slovensku. Našli sme aj nových kamarátov, ktorí chcú Slovensko navštíviť, takže sme urobili Slovensku reklamu,“ hovorí Magdaléna Rovňáková, manažérka a dirigentka Bratislavského chlapčenského zboru, ktorý funguje pod jej vedením už 31 rokov.

Zbor rád privíta nových talentovaných spevákov. „V našom chlapčenskom zbore máme v ostatnom čase príliv chlapcov z Ružinova. Nacvičujeme v novostavbe opery na Pribinovej, čo je na hranici Starého mesta a Ružinova a deti z Ružinova k nám majú blízko,“ vysvetľuje Magdaléna Rovňáková. Ideálny je vek okolo 7-8 rokov, aby chlapčenský hlas zostal v zbore čo najdlhšie. Po mutácii hlasu sa speváci často do zboru vracajú už ako tenory alebo basy. Účinkovanie v Bratislavskom chlapčenskom zbore znamená nielen možnosť koncertovať po Slovensku či v zahraničí, ale aj účinkovať v Slovenskom národnom divadle – chlapci spievajú napríklad v operách Carmen, Turandot alebo Čarovná flauta. „Veľmi súťažia o túto možnosť. V zbore je asi 70 chlapcov, v opere ich účinkuje 15 až 20,“ pokračuje dirigentka.

Bratislavský chlapčenský zbor získal tento rok podporu z grantového programu Ružinova. Získal tak peniaze na sústredenie, kde sa deti pripravovali na kanadské turné a koncertnú sezónu. Ako prejav vďaky sa zbor predstavil v septembri publiku v Kostole sv. Vincenta de Paul v Ružinove a pre Ružinovčanov chystajú aj ďalší koncert, pravdepodobne v Dome kultúry Ružinov. O jeho termíne vás budeme v Ružinovskom Echu informovať.

Miroslava Štrosová

Foto: archív BCHZ

Vydanie: November 2013