Taliansko a Francúzsko majú v malíčku

Sedem družstiev, sedem odhodlaných tímov. V tomto prípade však nešlo o žiadnu športovú disciplínu, ale rozhodovali vedomosti. Už po šiesty raz sa Európske informačné centrum na Palisádach zaplnilo ružinovskými seniormi, ktorí postupne spoznávajú Európu.

Práve to je názov vedomostnej súťaže - „Seniori spoznávajú Európu“. Organizuje ju Okresná organizácia jednoty dôchodcov Slovenska so svojimi ružinovskými základnými organizáciami a zástupcovia Európskej komisie na Slovensku. Prvýkrát sa zapojili aj seniori z Podunajských Biskupíc.

Každý rok dôchodcovia súťažia v znalostiach o dvoch členských štátoch Európskej únie a o Slovensku. Tento raz prišli na rad Francúzsko a Taliansko. Paradoxne, seniorov najviac potrápili otázky zo slovenskej literatúry. Spisovatelia 20. storočia nejednému tímu spôsobili vrásky na čele. V každom družstve tak jeho členovia stavili na kompromis. „Dali sme dokopy štyri hlavy, nejaká demokracia tam nemohla byť, nakoniec to však celý kolektív vymyslel a už jednu z odpovedí zaškrtol,“ priblížil tímovú taktiku Pavol Lužný. „Veľakrát sa z ponúkaných odpovedí nedalo poriadne nič vydedukovať. No k výsledku sme sa nakoniec vždy dopracovali – boli sme usilovní a kolektívni,“ prezradila súťažiaca Helena.

Prvé miesto s rovnakým počtom bodov napokon získalo hneď päť družstiev. Niet sa čo diviť, mnohí seniori nenechali nič na náhodu a na vedomostný test sa poctivo pripravovali. „Materiály, ktoré sme dostali, som si listovala asi 2-3 týždne. No veľa som precestovala, čo mi teraz pomohlo. Ale trošku naštudovať som si to musela“, zdôverila sa súťažiaca Ľudmila. „Ja som študovala cez literatúru a encyklopédie i slovníky hádam všetko. Kým pri otázkach z krajín sme si všeličo vedeli domyslieť a čerpali sme aj zo skúseností, spisovateľov sme sa museli naučiť. Najmä tie roky,“ doplnila Vlasta Ďurechová. Mnohí zo seniorov pracovali aj s internetom. V tomto prípade však nešlo ani tak o umiestnenie, ako o strávenie aktívneho spoločného popoludnia, čo sa naplnilo do bodky. Aj keď súťaživosť bola obrovská.

Veronika Vasilková

Foto: M. Štrosová

Vydanie: Január - Február 2014