Teploty pod nulou môžu zajíjať

Každá zima znamená pre ľudí bez domova ohrozenie života. Štatistiky hovoria, že v Bratislave ich počas zimy zomrie kvôli podchladeniu až desať. Čísla však môžu byť aj vyššie. Čo môžeme robiť preto, aby sa nestávalo, že ešte aj v 21. storočí vo vyspelej krajine ľudia zmrznú na ulici?

Keď deti čítajú Andersenov príbeh dievčatka so zápalkami, hovoria o tom, ako hrozne sa žilo v minulosti chudobným. Ľudí bez domova však vídame na uliciach aj dnes a prakticky kdekoľvek prídeme. Mestská časť preto od októbra intenzívne spolupracuje s organizáciou Depaul Slovensko na pilotnom projekte v lokalite 500 bytov. S takouto situáciou sa však musí vysporiadavať aj zvyšok mesta.

Čo teda môžeme urobiť preto, aby ľudia nezomierali pred našimi prahmi, ale zároveň, aby neprespávali napríklad v pivniciach bytoviek? Môžeme sa napríklad stať pravidelnými darcami niektorej z organizácií, ktoré vďaka príspevkom darcov dokážu nakúpiť potrebný tovar alebo poskytovať svoje služby.

Organizácia Depaul Slovensko vznikla pred 13 rokmi práve ako reakcia na zamrznutie takmer dvadsiatich ľudí bez domova v uliciach Bratislavy. Jedným zo spôsobov, ako zabrániť tomu, aby sa to opakovalo, je napríklad „adopcia postele“. Za pár eur mesačne niekomu možno zachránite život a pomôžete mu zmeniť ho. Možností je však oveľa viac.

Ďalšou z organizácií, ktorá pracuje priamo v uliciach, je Vagus. „V našom združení sa ľudia môžu napríklad zapojiť ako dobrovoľníci, najmä v programe Domec - denné nízkoprahové centrum, kde môžu pomáhať s prípravou raňajok, obedov, s voľnočasovými aktivitami alebo pri triedení zbierok,“ hovorí Alexandra Kárová, výkonná riaditeľka OZ Vagus.

Niekedy však stačí oveľa menej, aby sme niekomu možno zachránili život. „Ak stretnete človeka bez domova na ulici, prihovorte sa mu, opýtajte sa ako sa má, či nepotrebuje pomoc. Poraďte mu organizáciu na ktorú sa môže obrátiť. Niekedy aj malý rozhovor dokáže pomôcť,“ dodáva.

V prípade, ak sa chcete dozvedieť viac o tom, ako pomôcť ľuďom na ulici, všetky potrebné informácie nájdete na depaul.sk a vagus.sk.

 

Vydanie: December 2019