Tipy redakcie na november: Kam ísť, keď sú kiná a divadlá zatvorené?

Keď už sa nám nechce cvičiť doma pilates, dopozerali sme všetky filmy, ktoré nám odporučili kamaráti a už vieme, či je v tej detektívke vrahom naozaj záhradník, je čas zájsť do niektorého z múzeí alebo galérií. V Bratislave ich máme viacero a pravda je, že vo väčšine z nich sme boli naposledy počas školských výletov. Potom už len tvrdíme, že sme tie výstavy videli. A pritom za návštevu naozaj stoja. Ponúkame vám niekoľko tipov na jesenné poobedie...

Múzeá a galérie síce museli tiež zrušiť plánované podujatia, to však neznamená, že si nemôžete prísť pozrieť ich aktuálne výstavy. To všetko za dodržiavania všetkých hygienických opatrení. Vzhľadom na to, že situácia sa mení zo dňa na deň, vám aj tak odporúčame sledovať webové a facebookové stránky týchto inštitúcií.

Slovenská národná galéria

Esterházyho palác na Námestí Ľudovíta Štúra ponúka niekoľko zaujímavých podujatí, ktoré ocenia aj tí, pre ktorých galéria nie je prvou voľbou ako tráviť čas. Po výstave Nech šije! z roku 2017, ktorá priniesla rozsiahly pohľad na módu socialistického Československa, prináša projekt Ó, šaty pohľad na súčasnosť v tomto odvetví. Na vlastné oči si tak budete môcť pozrieť diela takých uznávaných návrhárov ako Boris Hanečka, Marcel Holubec alebo Michaela Ľuptáková a to všetko v kombinácii s metódami divadla a mappingu.

Prírodovedné múzeum

Vaše deti sa pravdepodobne v téme dinosaurov vyznajú lepšie ako vy, ale možno aj preto je paleontologická expozícia Príbeh života na Zemi v Prírodovednom múzeu, len na skok od SNG, ideálnym miestom, po ktorom vás ratolesti môžu sprevádzať. A keď sa to všetko doučíte, môžete si pozrieť napríklad expozície zázraky života o živej, ale aj neživej prírode na Slovensku a vo svete. Informácie v múzeu dopĺňajú interaktívne animované programy i dokumentárne filmy.

Galéria mesta Bratislavy

Show me the face v Pálffyho paláci na Panskej ulici je prehliadkou toho najlepšieho z aktuálne tvorby Jany Machatovej a Petra Machatu, významných výtvarníkov autorského šperku. Ak teda v šperkoch hľadáte umenie a originalitu oceníte viac ako pásovú výrobu, túto výstavu rozhodne oceníte.

Kvôli novým a zaujímavým veciam často vôbec nemusíme chodiť ďaleko. A možno nám toto obdobie poslúži na to, aby sme si ich vychutnali.

 

Vydanie: November 2020