Topliga v Ružinove aj tento rok

Od jari minulého roku funguje na Rapide amatérska liga v malom futbale pod názvom Topliga. Počas nultého ročníka sa pravidelne každý týždeň stretávalo 12 mužstiev.

„Nultý ročník nám ukázal pár vecí, na ktorých bolo treba do budúcna zapracovať. Rôzna technická zdatnosť účastníkov predpokladala vznik viacerých výkonnostných úrovní,“ povedal Peter Králik, riaditeľ súťaže a zároveň generálny sekretár Slovenského zväzu malého futbalu. Liga vyvolala u bratislavských futbalových nadšencov veľký ohlas a v jesennom prvom ročníku už museli, kvôli počtu prihlásených mužstiev, vytvoriť viac skupín. „Celkovo sme mali 32 tímov. Došlo teda k vzniku prvej a druhej ligy, pričom v tej nižšej štartovalo až 24 mužstiev. Zároveň sme vytvorili systém postupov a zostupov medzi týmito úrovňami,“ povedal Králik. Spolu sa odohralo takmer 140 zápasov, v ktorých padlo 997 gólov. Za celý 1. ročník udelili rozhodcovia iba 6 červených kariet. „Keďže je to amatérska liga, špinavé zákroky v nej nemajú miesto. Väčšina hráčov sem príde aby sa športom zabavila, aby sa stretli s priateľmi a nie aby si ublížili na zdraví,“ povedal Králik s tým, že za červenú kartu dostávajú previnilci automaticky zákaz štartu v nasledujúcich zápasoch.

Oproti iným súťažiam má Topliga výhodu najmä v tom, že sa nehrá cez víkend. Všetky zápasy sa odohrávajú počas pracovného týžňa vo večerných hodinách. „Zápasy sú v čase keď už majú hráči po pracovnej dobe a po náročnom dni ich berú ako relax. Okrem toho, každé mužstvo si môže vybrať deň aj približný čas, kedy bude svoje stretnutia hrať,“dodal Králik. Druhý ročník Topligy odštartuje tento rok 16. marca. Tímy sa môžu registrovať do konca februára. „Na začiatku sme mužstvám umožňovali aj registrácie niekoľko dní po deadline, ale keďže sme potom museli riešiť veci narýchlo a v strese, ďalšie takéto registrácie už neumožníme. Termín 28.február na registráciu je definitívny,“ povedal Králik.

Ligu však čaká ďalšia expanzia. Aj keď počet tímov bude známy až koncom februára, vedenie má jasnú predstavu: „Veríme, že sa nám podarí počet tímov v druhom ročníku zdvojnásobiť. Samozrejme, príde aj k vytvoreniu 3.ligy. Na troch súťažných úrovniach by tak štartovalo 64 družstiev.“ Ligu čakajú aj ďalšie novinky ako nová hracia plocha a tiež sa črtá vytvorenie ďalších súťaží.

„Do budúcna rozmýšľame aj o vytvorení súťaže pre ženy, či žiakov a študentov škôl. Ak všetko pôjde dobre, chceme futbal rozšíriť aj medzi rôzne firmy a veteránov nad 40 či 50 rokov,“ dodal Králik.

Topliga má prehľadný web, na ktorom hráči aj záujemcovia nájdu všetky potrebné informácie. Jeho adresa je www.topliga.sk.

Daniel Súkup

Vydanie: Január - Február 2015