V parku si môžu zacvičiť aj seniori

Seniori, ale napríklad aj mladé mamičky, budú mať svoje fitparky pod holým nebom. Také momentálne nájdete už na detskom ihrisku v Ružovej doline alebo pri nákupnom centre Eurovea. Na západnom Slovensku ich vďaka Nadačnému fondu ZSE v Nadácii Pontis pribudne ďalších dvanásť. Jedna tretina z nich bude v Bratislave.

„Myšlienka vybudovať fitparky vznikla ešte minulý rok, ktorý bol Európskym rokom aktívneho starnutia. Nadácia Pontis už niekoľko rokov podporuje vznik športovísk a ihrísk, ktoré boli určené najmä pre deti. Tento raz sme mysleli na seniorov a cieľom bolo viesť aj starších k zdravému životnému štýlu a k aktívnejšiemu pohybu, aby sa neizolovali doma a v zariadeniach pre seniorov, ale mali dôvod stretávať sa s ľuďmi v okolitej komunite,“ vysvetlila vznik myšlienky budovania fitparkov pre seniorov PR manažérka Nadácie Pontis Petra Nagyová. Fitparky už úspešne fungujú v Českej republike, kde prišli s iniciatívou na ich budovanie na verejných priestranstvách. Skúsenosti majú napríklad v Kladne. „Fitpark v športovom areáli Sletiště bol otvorený v roku 2010 a je hojne navštevovaný ako seniormi, tak aj rekreačnými športovcami, ktorí sa na strojoch rozcvičujú a preťahujú a potom si idú napríklad zabehať na atletickom ovále. Tento rok plánujeme výstavbu ďalších dvoch fitparkov v iných častiach mesta,“ povedal Vilém Frček, hovorca mesta Kladno. Vo fitparku v tomto meste majú desať strojov, každý zameraný na niečo iné. Fitparky pod holým nebom sú veľmi rozšírené aj Turecku. „Keď som bola na návšteve v Istanbule, sama som si takéto cvičenie vyskúšala. Zároveň bolo úžasné sledovať, ako sa na strojoch striedali celé rodiny a ženám v cvičení neprekážal ani tradičný odev, v ktorom sú zahalené od hlavy po päty. Tieto fitparky sa tam stali miestom, kde sa ľudia stretávali, porozprávali a zároveň aj spravili niečo pre svoje telo,“ opísala svoj zážitok s fitparkami v Turecku Ružinovčanka Simona.

Stroje na cvičenie pribudnú aj na Trnávke

Z Nadačného fondu ZSE v Nadácii Pontis podporili tento rok dvanásť fitparkov celkovo v sume 70-tisíc eur. Jeden z nich bude súčasťou bratislavskej Medickej záhrady, kde budú umiestnené rôzne športové náradia. Záhrada sa tak viac otvorí aktívnemu oddychu aj starších ľudí. Už počas leta by mali v Medickej záhrade pribudnúť športové zostavy zamerané na posilňovanie koordinácie svalov tela, horných a dolných končatín, či na zvyšovanie pohyblivosti kĺbov. Ďalší fitpark bude napríklad pri jazere Kuchajda či v areáli Centra sociálnych služieb Náruč v Dúbravke. Šesť cvičebných strojov vhodných aj pre seniorov pribudne pri bývalom kine Zora na Okružnej ulici na Trnávke, ktoré pred pár týždňami otvorili ako obnovené komunitné a kultúrne centrum Zora. „Nepôjde o náročné zariadenia. Bude na nich môcť cvičiť každý – či už to budú šliapadlá, volanty, zariadenia na precvičovanie napríklad ramien, pása alebo nôh. Seniori sa nemusia báť, že by niektoré cviky nezvládli. Pri každom zariadení bude tabuľka s presným popisom, ako daný cvik cvičiť a na ktorú partiu tela pomáha,“ povedala o nových slovenských fitparkoch Petra Nagyová z Nadácie Pontis. Nepôjde teda o žiadne profesionálne tréningové aktivity, za ktoré treba platiť. Fitparkami Nadácia Pontis podporí rozvíjanie zdravého životného štýlu vo voľnom čase a zdarma. „Ak sa fitparky na západnom Slovensku ujmú, možno s touto myšlienkou budeme pokračovať aj ďalšie roky. Zatiaľ sme tejto myšlienke otvorení,“ povedala na margo rozšírenia projektu Petra Nagyová.

Marianna Šebová, Foto: Mesto Kladno, M. Štrosová

Fotogaléria: 
Vydanie: Máj 2013