Vážení susedia, milí Ružinovčania,

hlavnou témou komunálnej debaty v týchto dňoch je parkovacia politika.

Všetci vieme, že s parkovaním treba niečo robiť. Desiatky rokov odkladania riešení nás doviedli až do situácie, ktorá je kritická. Parkovanie je v Ružinove problémom číslo jedna.

Každý deň k nám prichádzajú desiatky tisíc áut návštevníkov či zamestnancov našich podnikov
a bizniscentier. A každý večer sa domov vracajú tisíce obyvateľov našich sídlisk bez trvalého pobytu. Ružinovčania tak majú vo väčšine našej štvrte problém zaparkovať počas celého dňa. Parkovacia politika nám umožní v Ružinove vytvárať rezidentské zóny, aké poznáme zo Starého Mesta - s miestami, vyhradenými len pre Ružinovčanov, a so spoplatnením v určitých dňoch a hodinách pre tých, ktorí na danej ulici nebývajú.

Všetci s rozumom si však uvedomujeme, že samotné zóny problém nevyriešia. Preto intenzívne pracujeme na skutočných riešeniach. Už dnes u nás na úrade, a samostatne aj v spolupráci s magistrátom, pripravujeme projekty parkovacích domov a nových parkovacích miest na sídliskách. Je to ťažká úloha - každý chce parkovacie domy, ale takmer nikto ich nechce pod svojim oknom. Preto hľadáme kompromisy a najvhodnejšie lokality. Osobne budem presadzovať aj projekt výstavby veľkých, záchytných garážových domov pri zjazdoch z obchvatu Bratislavy. Ideálne miesto sa javí byť pod Prístavným mostom, kde by mohli zaparkovať ľudia prichádzajúci od Senca aj od Šamorína - a prestúpiť na MHD, ideálne na novú električku, ktorá by ich rýchlo previezla do práce. Tým by sme nám, Bratislavčanom, ušetrili aj parkovacie miesta, aj státie v zápchach.

V parkovaní doplácame najmä na obrovský rozmach nášho mesta v poslednom desaťročí, ku ktorému nebola vytváraná adekvátna infraštruktúra - či ide o cesty, o parkovacie miesta, ale aj o školy a o škôlky. A s každou novou budovou je stále ťažšie a ťažšie nájsť priestor na nové električkové trate, bus pruhy, či vôbec rozmýšľať nad výstavbou metra. Zmeniť to je asi najťažšou úlohou, aká dnes pred nami stojí.

Včera som sa dočítal v novinách, že nový ukrajinský prezident vyzval úradníkov, aby do svojich kancelárií nevešali jeho portrét. Aby tam namiesto neho zavesili fotky svojich detí a vždy, keď budú robiť nejaké rozhodnutie, pozreli sa im do očí. Nič pravdivejšie som v poslednej dobe nepočul. Aj pri parkovacej politike sa musíme v prvom rade rozhodovať zodpovedne - aby sme nezostali poslednou generáciou, ktorá tu, v našom krásnom Ružinove, bude chcieť žiť.

Martin Chren starosta Ružinova

 

Vydanie: Jún 2019