Viaceré školy a škôlky v novom šate

Počas letných prázdnin ostali brány viacerých materských i základných škôl otvorené. Nie však pre deti a učiteľov, ale pre robotníkov. Ružinov totiž aj počas tohto leta rekonštruoval budovy týchto zariadení. Školy a škôlky tak ani zďaleka nezívali prázdnotou. Práve naopak, bolo v nich rušno.

Na mnohých ružinovských školákov čaká v septembri prekvapenie, v podobe vynovenej telocvične, šatne, ihriska či budovy. Mestská časť nezaháľala ani toto leto, dni školského voľna plnohodnotne využila. „V našich škôlkach a školách sme už v minulosti zrekonštruovali sociálne zariadenia a vymenili okná. Po týchto prácach sme sa zamerali na ďalšie potrebné úpravy. Pokračujeme tak v zatepľovaní budov, opravách elektroinštalácie či suterénov. Rozširujeme tiež kapacity v našich škôlkach prerobením služobných bytov na triedy,“ zhrnul tohtoročné rekonštrukcie škôl a škôlok ružinovský starosta Dušan Pekár. Počas letných prázdnin sa samospráva vrhla do opráv elektroinštalácie vo viacerých základných a materských školách. Konkrétne išlo o materskú školu na Šalviovej ulici a základné školy Medzilaborecká a Nevädzová. Aj v ZŠ Ružová dolina bolo cez prázdniny rušno. „Na našej škole sa pracovalo celé dva mesiace. Začali sme výmenou takmer 50 rokov starej elektroinštalácie a maľovaním telocvične. Potom sa práce presunuli do priestorov, kde majú deti šatne. Tie sa vynovili doslova od podlahy, čo ma veľmi teší, lebo rekonštrukciu už naozaj potrebovali, “ s nadšením skonštatovala Anna Tomčániová, riaditeľka Základnej školy Ružová dolina. Rekonštrukcia počas leta neobišla ani suterén základnej školy na Vrútockej ulici ako i škôlky na Šalviovej z dôvodu odstránenia vlhkosti v týchto priestoroch. V hlavnej budove Základnej školy Borodáčova samospráva opravila netesné zvislé kanalizačné zvody. „Do týchto letných rekonštrukcií v našich základných a materských školách sme investovali viac ako 1 400 000 eur,“ uviedol starosta Dušan Pekár.

Zatepľovanie pokračuje

Tesne pred letom dokončil Ružinov zatepľovacie práce na budove Základnej školy Kulíškova. V zateplení sa počas leta pokračovalo, nový šat dostala Základná škola Medzilaborecká a tiež telocvičňa základnej školy na Mierovej ulici. Tento rok plánuje mestská časť začať aj so zatepľovaním Základnej školy Ostredková. Na rad prídu postupne aj ďalšie školy, ktoré takéto opravy potrebujú, pričom základná škola na Vrútockej a Nevädzovej ulici boli už v minulosti zateplené.

Nové miesta v škôlkach

Stavebné práce prebiehali aj v materských školách a to na Prešovskej, Bancíkovej a na Exnárovej ulici. Mestská časť tam prerábala bývalé služobné byty na triedy, čím pribudne spolu takmer 50 miest pre škôlkarov. A to sa v dnešnej dobe, kedy Ružinov musí každoročne bojovať s nedostatočnými kapacitnými možnosťami, doslova zíde ako soľ. „Je to naozaj dobré riešenie a veľmi to pomôže najmä rodičom. U nás v škôlke sa vďaka tejto rekonštrukcii navýši kapacita o 14 detí,“ konkretizovala Jana Bolebruchová, riaditeľka Materskej školy Bancíkovej. S navyšovaním kapacít ale Ružinov týmto nekončí, v blízkom období plánuje ešte prerobiť budovu bývalých jaslí na Banšelovej ulici na dve nové triedy pre škôlkarov. Celkovo do týchto rozširovaní kapacít materských škôl investuje Ružinov ďalších viac ako 470 000 eur.

Katarína Kostková, foto: kk, sš

 

Fotogaléria: 
Vydanie: September 2017