Vojna na Ukrajine: Pomoc pre rodiny s deťmi

Onedlho už bude rok, odkedy začali na Slovensko prichádzať ľudia, ktorí utiekli pred vojnou na Ukrajine. Mnohí z nich tu ostali a robia všetko preto, aby sa postarali sa o svoje rodiny. Ak si však chcú nájsť prácu, potrebujú pomoc s deťmi. V Ružinove si budú vďaka grantu Nadácie TV JOJ a SPP Distribúcia pomáhať navzájom.

Týždne strávené v pivniciach, sirény, ktoré sa ozývajú dňom i nocou, zbombardované mestá, rabovanie, zima, elektrika len v niektorých častiach dňa a množstvo ľudí, ktorých vyvraždili okupanti. Strach, aký si ani nedokážeme predstaviť...

Ľudia, ktorí pomáhali v dome kultúry, ktorý sa vlani zmenil na prvé útočisko ľudí, ktorí utiekli pred vojnou väčšinou len s jedným kufrom, nikdy nezabudnú na príbehy, ktoré vtedy počuli. O mužovi, ktorému do panelákového bytu vletela strela a zabila mu manželku, syna s nevestou a maličkú vnučku. O žene, ktorá prišla s dvoma deťmi a bola vydesená na smrť, lebo sa už niekoľko dní nemohla dovolať manželovi, ktorý ostal doma bojovať. A to je len zlomok z toho, čo videli.

Prešiel takmer rok a vojna ešte neskončila. Ľudia, ktorí ostali na Slovensku sa snažia začleniť sa do spoločnosti. Ako sami vravia, uvedomujú si, že to nie je samozrejmosť a že je dôležité, aby si dokázali účty platiť sami. Väčšina z nich už pracuje, deti chodia do škôl, ale najťažšie to majú mamy s malými deťmi, o ktoré sa nemá kto postarať.

Práve týmto mamám sa rozhodla pomôcť Nadácia TV JOJ, ktorá vďaka podpore spoločnosti SPP Distribúcia poskytla mestskej časti grant a v priestoroch SD Nivy tak na prelome januára a februára vznikne detský kútik, kde si budú ukrajinské mamičky navzájom pomáhať s deťmi. Projekt bude fungovať do konca septembra.

 

Vydanie: Február 2023