Voľby 2020: Ako volili ružinovčania?

Prešiel mesiac od parlamentných volieb, ktoré zásadne prekreslili politickú mapu Slovenska. Za ten mesiac sa naša krajina zmenila zásadným spôsobom a takmer jedinou témou debát je dnes korona vírus. To, ako bol štát na túto krízu pripravený a to, aké opatrenia zavádza, nás vracia späť k volebným výsledkom. Hlasy voličov poslali bývalé vládne strany do opozície a vládu vytvorili hnutie OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí.

Volím kdekoľvek

Masová mobilizácia sa podpísala aj pod veľký záujem o voľbu poštou zo zahraničia. Len v Ružinove o ňu požiadalo 1198 voličov a zásielky s volebnými lístkami putovali aj do takých exotických destinácií ako Cookove ostrovy, Francúzska Polynézia alebo Jamajka. Len pre zaujímavosť, poštovné len za našu mestskú časť bolo 10,5-tisíca eur.

Možnosť hlasovať mimo miesta trvalého bydliska využili desaťtisíce voličov na celom Slovensku. Ružinov vydal 3204 hlasovacích preukazov a 5571 z iných volebných okrskov volilo u nás. 

Ako volil Ružinov? 

Najnižšiu volebnú účasť si zaknihoval okrsok 42 na Mierovej ulici, kde prišlo len 47,18 percenta voličov. Tento výsledok však súvisí s tým, že práve tu je registrovaných asi 1200 občanov bez domova. V tomto prípade však nejde len o bezdomovcov, ale aj o ľudí, ktorí majú trvalý pobyt „na úrade“. Naopak, občiansky najviac angažovaným bol okrsok 10, tj. oblasť medzi Dulovým a Daxnerovým námestím a ich okolie, kde si lístky prebralo až 91,93 percenta voličov zapísaných v zozname.

Zaujímavosti z volieb

A hoci voľby sú pre demokratický systém najdôležitejšou udalosťou, samotný volebný deň priniesol aj momenty, ktoré si členovia komisií rozhodne zapamätajú. Jeden z voličov napríklad až vo volebnej miestnosti zistil, že už nemá trvalý pobyt na adrese, ktorú mal uvedenú v občianskom preukaze. Bývalá manželka mu ho totiž po rozvode zrušila. Rozruch na jednej zo škôl spôsobil aj príchod policajnej eskorty a muža v putách. Ružinovčan síce bol zadržaný, ale voliť chcel. 

Aj tentokrát viaceré komisie zažili aj evidentné zneužívanie voľby prostredníctvom volebnej urny, keď si ju objednali ľudia, ktorí neboli ani starí, ani nevládni. A jednom prípade si dokonca urnu objednal muž, ktorý nepatril do daného okrsku. Keď ho komisia presne podľa zákona odmietla, zavolal na nich políciu, ktorá tak zmysluplne využila svoj čas a zháňala členov komisie s urnou cez polovicu okrsku.

Potom čo Slovensko v priebehu roka absolvovalo dve kolá prezidentských volieb, eurovoľby a parlamentné voľby, nás najbližšie čakajú koncom roka 2022 – župné zároveň s komunálnymi. 

Strany, ktoré získali viac ako 3%

ĽSNS 3,44

KDH 4,78

SME RODINA 4,87

ZA ĽUDÍ 10,66

SMER-SD 10,95

SaS 15,07

PS-SPOLU 17,33

OĽaNO 23,30

 

Vydanie: Apríl 2020