Vynovené priestory pre kultúru

September 2016 by sa mal do kroniky Ružinova zapísať veľkými písmenami. V jednom mesiaci slávnostne pokrstili hneď dva kultúrne stánky. Začiatkom mesiaca privítalo prvých návštevníkov zrekonštruované kino Nostalgia, aby sa o týždeň na to, Ružinovčania mohli prejsť po vynovenom foyer Domu kultúry Ružinov.

Vkusné a moderné

Po 32 dvoch rokoch sa dočkala svojej väčšej rekonštrukcie aj vstupná hala DK Ružinov. Investovať ušetrenú čiastku peňazí do inovácie mimoriadne obľúbeného miesta Ružinovčanov bol nápad súčasného vedenia Cultusu. „Hľadali sme prostriedky či by sa dalo ušetriť a prišli sme na to, že sa to dá v prípade, že šetríme na podujatiach a iných výdavkoch. Našli sme teda prostriedky a začali sme rekonštruovať. Všetko sme mali ale vypočítané. Nechceme zarábať na kultúre, takže všetko, čo zarobíme alebo nám ostane navyše, investujeme do prerábok“, zdôvodnila riaditeľka Cultus-u a.s. Andrea Kozáková. Nejde však o prvú rekonštrukciu. Pod novým vedením sa doteraz podarilo zrekonštruovať toalety, sprchy a šatne na poschodí. Práce sa dotkli aj opravy striech na troch domoch kultúry. Rekonštrukcia foyer Domu kultúry Ružinov je však najväčšia a doteraz aj najvýraznejšia v celej jeho histórii. Cesta za obnovou nových priestorov nebola jednoduchá. Pôvodný plán narušili nečakané komplikácie, ktoré bolo treba okamžite riešiť.

Problémom bol aj menší záujem dodávateľov a do verejnej súťaže sa firmy vôbec nehrnuli. Veľkú časť prác museli preto zamestnanci Cultusu zvládnuť sami. Modernizácia vstupnej haly nemala zmeniť charakter budovy a ani priestorov. V rámci rekonštrukcie išlo najmä o to, aby sa hala, ktorá je bežne využívaná na najprestížnejšie podujatia mestskej časti, premenila na estetické a vkusné miesto. Ružinov stále viac navštevujú zahraniční umelci. Modernizácia by ich mala príjemne prekvapiť. „Prioritne som vychádzal z toho, čo už v sále existuje. Budova už má svoj charakter aj veľké dizajnové kvality. Základné kritérium bolo, aby sme sa zmestili do určitej sumy, ale zároveň, aby sme spravili kombináciu stropov, ktoré budú použiteľné pre bežnú prevádzku, ale aj pre eventy a kultúrne podujatia,“ priblížil autor projektu Matej Borovička.

Výsledkom niekoľkomesačných prác vo vstupnej hale je nakoniec okrem iného nová elektroinštalácia, zrekonštruovaný strop s osvetlením, ale i podlahy v „bazéne“, ktorý napríklad počas Plesu Ružinovčanov slúži ako tanečný parket. Nový vzhľad majú aj šatne a vrátnica. Dnes už má vynovené foyer za sebou slávnostnú premiéru. Tanečný parket si pri tejto príležitosti vyskúšali ako prví mladí tanečníci z Detského folklórneho súboru Trávniček a žiaci Súkromnej základnej umeleckej školy Prokofievova. „Táto prerábka vznikla vďaka vedeniu Cultusu. Mali vôľu niečo zmeniť a skrášliť. Teraz je to krásny priestor, ktorý mestskú časť nestal takmer nič, pretože rozpočet Cultusu ostal rovnaký. Bola tu vôľa a ochota ľudí, ktorí zapojili ruky do tejto práce. Vďaka tomu je tu krásny priestor, ktorý bude slúžiť všetkým Ružinovčanom,“ povedal starosta Ružinova Dušan Pekár.

Do rekonštrukcie foyeru investovala spoločnosť Cultus Ružinov, a.s. približne 80 000 eur.

Ako zo škatuľky...

Svoje oficiálne otvorenie už má za sebou legendárne kino Nostalgia. Prví diváci si pozreli film Učiteľka. Pred jeho začiatkom vedenie Cultusu, a.s., starosta Ružinova Dušan Pekár a členovia Audiovizuálneho fondu sálu pokrstili nadrobno nastrihanými kúskami filmu. „Mestská časť Ružinov a Audiovizuálny fond zafinancovali túto rekonštrukciu. To znamená, že sa vymenilo približne tristo kusov sedačiek, ktoré boli už príliš nostalgické, retro a najmä veľmi nepohodlné. Vymenili sme linoleum aj osvetlenie“, priblížila Andrea Kozáková, riaditeľka Cultus-u a.s. Ružinov prispel sumou 5000 eur. Na novej podobe kinosály sa najväčšou mierou podieľal Audiovizuálny fond a to sumou 27 000 eur. „Našim princípom je podporovať niečo, čo priamo súvisí s filmovými predstaveniami a s komfortom pre filmových divákov.

Nepodporujteme tzv. zabudované investície ako je napríklad vzduchotechnika alebo elektroinštalácia, na to nemôžeme prispieť, ale na to, čo priamo súvisí s filmovými predstaveniami a divákmi, na to prispieť môžeme“, priblížil Martin Šmatlák, riaditeľ Audiovizuálneho fondu.

Pôvodné kreslá v kinosále boli menšie, po novom je komfort pre divákov zaručený viac ako 270timi modernými sedačkami. Daň za väčšie pohodlie je nižšia kapacita kinosály. V tomto prípade ale nič nenechali na náhodu a návrh zmien, ktorými prešla kinosála naplánoval odborník. „Hľadali sme čo najlepšiu možnosť ako dosiahnuť to čo chceme. Venovali sme sa výberu materiálov, výberu sedačiek, aby sme vyriešili pohodlnosť o ktorú nám išlo, ale aj estetickosť“, priblížil architekt novej kinosály Matej Borovička.

Kino Nostalgia začalo písať svoju históriu v roku 1965. Od tohto obdobia bola kinosála síce spôsobilá na pravidelné fungovanie pre verejnosť, ale čoraz častejšie sa začali objavovať výraznejšie nedostatky.

V budúcnosti by kinosála mala prejsť aj ďalšími zmenami. „Ešte nám chýba vymeniť klimatizáciu. Dúfam však, že nabudúce leto už budeme mať aj príjemne vychladené priestory“, uzavrela Kozáková.

Veronika Vasilková

foto: autorka, Milan Stanislav

Fotogaléria: 
Vydanie: Október 2016