Výsledky udeľovania cien: Hudobný poklad v ružinovskej televízii

Zväz autorov a interpretov populárnej hudby odovzdal svoje ceny za rok 2019. Ocenenie si prevzal aj moderátor Roman Bomboš, ktorého môžete pravidelne vídať aj na obrazovke ružinovskej televízie.

Tieto ocenenia sú niečo ako slovenské „Grammy” a sú výnimočné najmä tým, že o nich rozhodujú hudobníci a ľudia z hudobného priemyslu. Jednou z kategórií je aj "hudobný redaktor", v nej posledné roky bezkonkurenčne boduje Roman Bomboš.

Ocenenie hudobný redaktor za rok 2019 si z rúk Simy Martausovej prevzal už po piatykrát. „Samozrejme, že som hrdý a najmä poctený. Je to odborná cena, to znamená, že výsledky vychádzajú z hlasovania spevákov, speváčok, skupín, skladateľov a producentov, čiže ľudí, ktorí sa pohybujú priamo vo fachu. O to je to viacnásobné víťazstvo pre mňa cennejšie,” neskrýval radosť Roman Bomboš.

Konkurencia rádií a hudobných redaktorov je v dnešnej dobe vysoká, ocenenie je tak bezpochyby zrkadlom vzájomného priateľstva a serióznej spolupráce. A Roman sa môže pochváliť nadštandardnými vzťahmi so slovenskými hudobníkmi.

Keď zavolám do relácie Roba Grigorova, aj on vie, že sa ho nebudem pýtať na milenky, ale na to, prečo si na spoluprácu na novom albume vybral vynikajúcich hudobníkov až z Južnej Afriky. Snažím sa vždy, keď idem s niekým robiť rozhovor, nájsť nejakú pikošku, o ktorej sa príliš nevie. Aj pre respondenta je to potom oveľa zábavnejšie, ako keby som sa pýtal len podľa osvedčenej schémy – Ako si začínal? Čo máš nové? Kedy vyjde nový album?,” prezrádza recept na úspech hudobný redaktor roka.

Zbiera tak zaslúžené ovocie svojej dlhoročnej práce. Celý život má spojený s hudbou, táto láska sa u neho zrodila už v detstve. „Keď som bol malý, tak som si na magnetofón nahrával vlastnú Veľkú cenu Eurovízie a uvádzal som pesničky, ktoré som púšťal z gramofónu. Keď som potom o tridsať rokov neskôr vysielal skutočnú Eurovíziu, tak som si povedal, že oblúk sa naplnil. A mne robí hudba soundtrack k môjmu životu. Minulosť viem zaradiť, podľa toho, čo vtedy letelo v muzike. Napríklad to, že som bol na zemiakovej brigáde na gymnáziu v roku 1987 viem podľa toho, že vtedy „fičalPet Shop Boya a It ́s a Sin,” zaspomínal si nostalgicky.

Svoje bohaté skúsenosti a odbornosť dokazuje nielen v rádiu, ale aj v ružinovskej televízii. V hudobnej relácii Vinyl predstavuje a spovedá známych hudobníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo susednej Českej republiky. Je presvedčený, že hudobná scéna je bohatá na kvalitných umelcov. „Sociálne siete a internet dali obrovskú možnosť presadiť sa aj interpretom, ktorí by možno inak nemali šancu. Vo svete je toho absolútnym príkladom Justin Bieber, u nás možno Sima Martausová. A je fajn, že kontinuita pokračuje, že „starí“ osvedčení bardi nahrávajú svoje novinky a k tomu sa pridáva aj mladšia generácia. Aj keď, čo je vlastne mladá generácia. Veď IMT Smile, Katka Knechtová, či Zuzana Smatanová sú na scéne už viac ako dvadsať rokov!

Relácia Vinyl tak isto poukazuje na platne, hudobné nosiče, ktoré v dnešnej dobe zažívajú renesanciu. Veľkú zbierku týchto vinylových pokladom má aj Roman Bomboš. „Keď som bol tinedžer, tak som nemohol ani len tušiť, že Jean-Michel Jarre mi svoje platne podpíše počas mojej návštevy v jeho parížskom štúdiu, že získam podpisy od Jamesa Blunta, či od takmer všetkých zo slovenskej a českej scény. Aj preto svoju prácu milujem, lebo mi stále dokáže plniť sny z detstva.” (kk)

 

Vydanie: Január - Február 2020