Výstavba v Ružinove

Preseknuté korene, kvôli čomu stromy nemajú takmer žiadnu šancu prežiť. Ich presúvanie na iné miesto bez toho, aby o tom včas vedeli zodpovedné inštitúcie. Nebyť všímavých občanov z Pošne by tamojší developer stromy na parkovisku na Jašíkovej jednoducho odstránil. 

Na parkovisku na Jašíkovej ulici, kde má čoskoro vyrásť nový bytový dom, začal v posledný marcový piatok tamojší developer rúbať stromy. Práve kvôli chýbajúcemu výrubovému povoleniu ešte koncom minulého roka odmietol žiadosť o územné rozhodnutie. Developer sa odvolal a momentálne o tomto spore rozhoduje nadriadený orgán – okresný úrad.

Dva stromy boli odstránené legálne. Išlo o invázne dreviny a odstraňovať ich je dokonca povinnosťou majiteľa pozemku. Na výrub ďalších však developer povolenie nemal. Jeho vysvetlenie bolo stručné – stromy presúva inde na svoj pozemok. Zástupcovia mestskej časti mali výhrady nielen preto, že oznámenie o presadbe takáto významná firma doručí na úrad v teň konania tejto akcie. Spôsob výberu stromov z pôdy, odrezanie koreňov na minimálnu dĺžku, ako aj presádzanie v nevhodnú dobu roka, bolo pre mestskú časť dôvodom, prečo hneď na mieste podala na developera trestné oznámenie o podozrenie zo spáchania trestných činov Porušovania ochrany rastlín a živočíchov a Porušovania ochrany stromov a krov.

 

Vydanie: Apríl 2020