Vzácna návšteva z Ukrajiny: Pri deťoch zabudla na vojnu

Už je to vyše roka, čo ruské sily rozpútali konflikt na Ukrajine. Stovky ľudí, ktorí ušli pred vojnou, našli útočisko aj v Ružinove. Pre tých najmenších sme pomohli zriadiť „škôlku“, aby ich rodičia mohli pracovať. Ako v nej trávia čas, sa prišla pozrieť aj podpredsedníčka ukrajinského parlamentu. 

Dobrá nálada, hurhaj, hry, ale aj trochu kriku, ale najmä pokoj a šťastie, tie vládnu v zariadení pre ukrajinské deti, ktoré sme od februára pomohli otvoriť v priestoroch Spoločenského domu Nivy.

Denne ho navštevuje 25 ukrajinských detí, o ktoré sa starajú niektoré ich mamy a staré mamy, aby sa ďalší rodičia mohli tiež začleniť do spoločnosti, pracovať a zarábať, aby sa ich rodiny nemuseli spoliehať na finančnú pomoc. „Je to pre nás obrovská pomoc, sme veľmi rady, že tu môžeme mať deti,“ zhodli sa mamičky z Ukrajiny.

Prednedávnom, v rámci svojej oficiálnej návštevy na Slovensku, si detský kútik prišla pozrieť aj podpredsedníčka ukrajinského parlamentu Olena Kondratjuková. Aj napriek nabitému pracovnému programu s nimi strávila dosť času a bolo vidieť, že takéto prostredie a spoločnosť jej robia mimoriadnu radosť. Lebo aj napriek tomu, že deti, ktoré museli ešte nedávno opustiť svoje domovy pre vojnu, môžu a vedia byť opäť veselé. Bariérou vtedy nie je ani cudzí jazyk. Dôležité je, ako sa k sebe správame, čo ocenila aj návšteva z Ukrajiny.

Za pomoc, ktorú sme poskytli jej krajanom, je nesmierne vďačná. „Veľmi pekne ďakujeme za všetko, čo robíte pre ľudí z Ukrajiny,“odkázala. Detský kútik mohla mestská časť vybudovať vďaka spolupráci so súkromnými spoločnosťami - Nadácia TV JOJ poskytla mestskej časti grant vďaka podpore spoločnosti SPP Distribúcia. Projekt bude zatiaľ fungovať do konca septembra. 

 

Vydanie: Máj 2023