Záchrana interiéru vládneho salónika na letisku je na dobrej ceste

Odborníkom zo Slovenského centra dizajnu v Bratislave a ich spolupracovníkom sa podarilo zachrániť vzácny modernistický interiér zo 70. rokov minulého storočia v štýle high-tech – Vládny salónik na letisku M. R. Štefánika v Bratislave, navrhnutý uznávaným slovenskými architektom Vojtechom Vilhanom a spoluautorom architektom Jánom Bahnom. Objekt, v ktorom sa salónik nachádzal, bude asanovaný a nahradený novým, ktorý spĺňa súčasné bezpečnostné štandardy.

Zachovanie nadčasových kultúrnych hodnôt. V tomto duchu realizujú projekt záchrany vládneho salónika verejné inštitúcie a odborníci z oblastí architektúry, dizajnu a pamiatkovej starostlivosti. „Cítili sme sa povinní zrealizovať túto záchranu voči historickému kontextu a celkovo histórii Slovákov a architektúry na Slovensku. Tvorba našich architektov bola výnimočná. Myslím si, že práve tento interiér je ukážkou jedinečnosti, ktorá presahuje aj naše hranice,“ to sú slová kurátorky Slovenského múzea dizajnu Lívie Pemčákovej.

Rozobrané, zabalené

Podľa Lívie Pemčákovej sú jednotlivé prvky interiéru salónika, ktorý kedysi slúžil vládnym politickým špičkám a prezidentom, aktuálne šetrne rozobrané a zabalené. Uložené sú v depozitoch centra dizajnu, kde čakajú na finálny, najlepší spôsob prezentácie. Na ňom sa pracuje. Zadná časť, tzv. Prezidentský salónik bude komplexne prezentovaný v dlhodobej expozícii Slovenského múzea dizajnu v Hurbanových kasárňach v centre Bratislavy. Ak všetky záchranné práce vzácnej modernistickej interiérovej pamiatky budú pokračovať podľa plánu odborníkov, bude sa verejnosť môcť pokochať originálnymi, ručne vyrábanými artefaktmi slovenského dizajnu, ktorý aj v súčasnosti púta pozornosť svetových dizajnérov. Použité materiály- nerez, smaltované drevo, koža, sklo a ich kombinácia boli na vtedajšie časy absolútnym unikátom, posuvné dvere, reliéfy na stenách zaujali štátnikov natoľko, že ani nestihli „vypátrať“, že sa kochajú nad prácou sochára a maliara Vladimíra Kompánka, ktorý bol v tom čase zakázaný.

Spoluautora Vládneho salónika profesor architekt Jána Bahna je záchranou interiéru doslova nadšený. „Priznám sa, že som nezažil takéto niečo, krásny happyend, pretože veľké množstvo vzácnych interiérov, napríklad obchodného domu Prior, hotela Kyjev, či odbavovacích terminálov a pultov na samotnom letisku, ktoré boli hodnotnými dizajnérskymi prácami, nenávratne zmizlo. Vládny salónik, na ktorého prehliadku sa doslova usporadúvali zájazdy a články o ňom ste mohli nájsť v prestížnych dizajnérskych magazínoch, sa takýmto spôsobom podarilo uchovať vďaka vzácnej spolupráci nadšených odborníkov, zamestnancov ministerstiev – ministerstva vnútra, ministerstva dopravy a ministerstva kultúry, aj riaditeľa Leteckého útvaru Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Za autorov úprimne ďakujem,“ vyjadril sa Ján Bahna.

V závere tohto roka sa tak verejnosť s najväčšou pravdepodobnosťou bude môcť pozrieť zatiaľ aspoň na modernistické „vnútro lietadla“, či ak chcete „vesmírnej lode“ Prezidentského salónika v Slovenskom múzeu dizajnu v Bratislave.

Čím je interiér stále „in“?

Interiér je nositeľom výraznej estetickej hodnoty, ktorej podstatou je práve tvarová abstrakcia všetkých zúčastnených prvkov. Dielo odzrkadľuje mašinistické poňatie a evokuje prostredie lietadla či kozmickej lode. Architekti navrhli interiér do priestoru objektu, ktorý im vopred diktoval základné limity pomerne malého priestoru v zmysle plochy aj výšky. S týmito nevýhodami sa excelentne vysporiadali, čoho dôkazom je výsledný priestor, ktorý nepôsobí vôbec stiesnene, ba práve naopak, veľmi príjemne až intímne, je maximálne variabilný, schopný prispôsobiť sa požiadavkám štátnych návštev rôzneho druhu. Trvácnosť a súčasná dobrá kondícia zariadenia interiéru je výsledkom dostatočnej údržby počas 40 rokov jeho existencie, ale hlavne vysokej úrovne kvality jeho výroby. Všetky prvky boli detailne navrhnuté a precízne vyrobené.

Sandra Vychlopenová

Foto: L. Pemčáková, M. Plesníková

Fotogaléria: 
Vydanie: Júl - August 2015