Západná má 50

Ružinov sa môže pochváliť kvalitnými materskými školami. Mnohé z nich vychovávajú deti už desiatky rokov. Materská škola na Západnej ulici oslávila polstoročnicu. A to ako sa patrí záhradnou slávnosťou, ktorú finančne podporila aj mestská časť.

Spoločne s rodičmi, deťmi i bývalými zamestnancami, ktorí stáli pri zrode škôlky, sa na Západnej sfúkavalo pomyselných 50 sviečok. Záhrada sa zaplnila pozitívnou atmosférou a výbornou náladou. Nechýbal ani kultúrny program v podaní škôlkarov zo speváckeho krúžku Škovránok, tanečného krúžku Slnečnica ako i anglického krúžku. Pri príležitosti 50-tky vznikla aj výstava starých fotografií zo života škôlky s názvom Vtedy na Západnej. „Päťdesiat rokov existencie si zaslúži poriadnu oslavu. Som veľmi rada, že sme toto naše jubileum oslávili spoločne aj s rodičmi našich detí. Som im nesmierne vďačná, že prišli a celkovo za to, akí sú. Pomáhajú nám a aj vďaka nim je naša škôlka tam, kde je. Spomíname zároveň na staré časy, na naše kolegyne, ktoré stáli pri zrode škôlky a pamätajú si jej úplne začiatky. Niektoré z nich prišli, čomu sa nesmierne teším,“ neskrývala nadšenie riaditeľka Materskej školy Západná 2 Barbora Danihelová. Jednou z tých, ktoré si pamätajú prvé dni škôlky, novučičkú budovu, čerstvo vymaľované steny či nové hračky, je bývalá učiteľka Irena Budayová. Tá sa do svojej bývalej práce vždy rada vracia. „Ja som jedna z tých, ktorí v roku 1967 boli pri otváraní tohto školského zariadenia. Pamätám si, že všetko bolo nové, v tom období sa dokonca budovalo aj tunajšie sídlisko. Vtedy mi ani nenapadlo, že o 50 rokov tu budem stáť a oslavovať takéto jubileum. Keby som mala porovnať časy vtedajšie a terajšie, tak sú dosť podobné, respektíve ako by sa to opakovalo. Keď sme škôlku otvárali, mali sme veľmi veľa detí, 5 tried a v každej 38 škôlkarov. Teraz je situácia podobná, stále je tu veľa detí. Žiaľbohu, tých vtedajších zariadení, ktoré slúžili ako materské školy, je už pomenej,“ uviedla Irena Budayová.

Samostatnosť Západnej prospela

V roku 2015 sa škôlka osamostatnila, dovtedy bola súčasťou Materskej školy Piesočná. Západná sa tak stala najväčšou škôlkou v Ružinove. Má až 9 tried a vyše 170 detí. Samostatné fungovanie a hospodárenie jej tak prospelo. „Samostatnosť našej materskej školy nás vyzýva, aby sme boli aktívni, nestáli na jednom mieste, ale napredovali. Aby sme našou pedagogickou pôsobnosťou posúvali škôlku dopredu a vychovávali ďalšie generácie detí. To je také naše predsavzatie,“ prezradila riaditeľka škôlky Barbora Danihelová. Škôlke sa tieto predsavzatia ale darí plniť na výbornú už teraz. Dôkazom sú spokojní rodičia, za všetkých to vystihol otec Maroš: „So škôlkou sme mimoriadne spokojní. Chodí nám sem syn a pevne verím, že o rok pribudne aj dcéra. Okrem krásneho prostredia, ktoré škôlka poskytuje, sa vyznačuje hlavne skvelými pani učiteľkami a prístupom. Je tu veľa krúžkov a zaujímavých aktivít. Lepšiu škôlku pre deti si ani neviem predstaviť.“

Katarína Kostková

Foto: MŠ Západná

 

Vydanie: Jún 2017