Znojmo

Výlet za „okurkami“

Už po druhýkrát navštívili seniori z Ružinova moravské mesto Znojmo. Seniorov ponuka celodenného zájazdu opäť zaujala a oproti minulému roku im prialo aj počasie. V slnečný augustový deň tak vyše 80 Ružinovčanov obdivovalo krásy tohto historického mesta, ktoré je partnerským mestom Ružinova.

Niektorí zo seniorov kráľovské mesto na Morave navštívili prvýkrát v živote. „Poznám celé Čechy aj Moravu, no v Znojme som ešte nebol, takže som využil túto možnosť ho spoznať,“ priznal sa Ružinovčan Stanislav Pályo. Mnohí seniori však Znojmo už poznali, no nie veľmi detailne. „Nikdy som nemala čas sa zastaviť v Znojme na dlhšiu dobu a poriadne si ho pozrieť. Okrem toho tu žije môj bratranec už vyše 40 rokov a chcem ho ísť pozdraviť,“ objasnila svoj záujem o výlet do Znojma dôchodkyňa Brodiana Bródyová. „Bola som zvedavá, ako vyzerá Znojmo po rokoch. Toto moravské mesto som totiž navštívila dávnejšie a teraz sa pozerám po okolí, aké je krásne,“ uznala na margo súčasného Znojma Irena Dolinská.

Z podzemia na vláčik a do kláštora

Zástupcovia Znojma pripravili pre ružinovských seniorov bohatý program. Nemohla v ňom chýbať návšteva podzemia, ktoré je pod celým mestom a má dĺžku až 27 kilometrov. Nie všetky chodby v ňom sú však prístupné verejnosti, a to z bezpečnostných dôvodov, keďže niektoré z chodieb sú čiastočne zaplavené. Mierne náročný terén ružinovskí seniori zvládli aj vďaka kvalifikovanej sprievodkyni. „Prekvapilo ma, aký mala sprievodkyňa vynikajúci prejav a veľmi dobre nám všetko vysvetlila,“ ocenila prehliadku podzemia Irena Dolinská. Neskôr sa ružinovským seniorom naskytol pohľad na Znojmo z vagónov výletného vláčika. Oproti minulému roku však vláčikom absolvovali podstatne dlhšiu trasu a zastavili sa aj pri Rotunde sv. Kataríny, odkiaľ videli časť Znojma za riekou Dyje. „Znojmo je také nádherné mesto, že aj keď bola teraz trošku dlhšia trasa, nám to vôbec nevadilo. Mali sme totiž lepšiu možnosť vidieť väčšinu jeho pamätihodností,“ vyzdvihla tohtoročný výlet Ružinovčanka Oľga Jankovičová. Výlet seniori zavŕšili návštevou Louckého kláštora, kde mohli ochutnať aj víno, ktorým sa tento moravský kraj preslávil.

Uhorkový bonus

Termín výletu do Znojma sa zhodoval s dátumom trojdňového „Okurkového festivalu“. „Sú to slávnostné dni na pamiatku znojemských uhoriek. Ich súčasťou je kultúrny program a tiež ochutnávky rôznych špecialít z uhoriek, napríklad aj nápojov,“ opísal slávnosť zástupca starostu Znojma Jan Grois.

Viacerým ružinovským seniorom Znojmo učarovalo tak, že by sa tam radi vrátili aj o rok. To potvrdil aj zástupca starostu Ružinova Vladimír Sloboda: „Podľa reakcií účastníkov to vyzerá tak, že výlet do partnerského mesta Znojma sa stane tradíciou. Urobíme, samozrejme, obmeny v programe a termíne, aby výlet nebol stále o tom istom. Uvítam, ak sa prihlásia na ďalší výlet naši seniori, ktorí ešte na takomto výlete neboli. Majú totiž prednosť pred tými, ktorí sa už niektorého z výletov zúčastnili.“. Za celodenný augustový výlet zaplatili seniori päť eur, zvyšok im hradila mestská časť Ružinov.

 

Marianna Šebová

Foto: R. Hoblík

 

Vydanie: September 2012