Zo záľuby sa stal medzinárodný úspech: Ružinovčan na pódiu medzi najlepšími

Najskôr to bola iba záľuba a zábava, postupne však Ružinovčanovi Tiborovi Tösérovi priniesla športová aktivita úspech aj na medzinárodnej scéne. Už ste však počuli o plutvovom plávaní na otvorenej vode? 

Spomínaný šport má špecifické podmienky, ak si vcšak myslíte, že u nás sa nedá robiť, nie je to pravda. Pláva sa v neopréne a obyčajne na otvorenej vode. A tak sa teda naskytá otázka, ako sa k nemu dostal úspešný Ružinovčan.

„Keď som bol mladší, venoval som sa plávaniu. Kamarát mi neskôr povedal o tomto druhu plávania. Nemal som nejakú ambíciu súťažiť, skôr mi išlo o to, aby som sa fyzicky cítil dobre,“ prezradil s tým, že sa chcel zbaviť nadbytočných kilogramov. Skôr ako vážne však hovorí s úsmevom.

V súčasnosti aktívny takmer päťdesiatnik začal športovať aktívnejšie. Až sa napokon nedávno predstavil na podujatí v talianskom regióne Piemont, ktoré sa konalo na jazere Viverone, medzi mestami Turín a Miláno. „Boli to majstrovstvá sveta juniorov, seniorov a masters, čo sú súťažiaci nad 30 rokov,“ objasňuje.

Zo šampionátu pritom odchádzal s dvomi zápismi. „Na kilometrovej trati som bol štvrtý a na trojkilometrovej trati som skončil na druhom mieste,“ dodáva. Je však nutné dodať, že v jeho kategórii masters sa predstavilo 17 pretekárov. Zaknihoval tak skutočný úspech.

Pre Ružinovčana to pritom boli iba tretie preteky. Minulý rok si v Česku vybojoval na jednom z podujatí striebro, na ďalšom bronz. Na budúci rok sa zase chystá na preteky do Česka – na otvorenej vode. V egyptskej Káhire však budú aj Majstrovstvá sveta v bazéne, o dva roky si plavci zmerajú sily v Marseille na otvorenej vode. „Uvidím, aká bude situácia,“ skonštatoval. Účasť si totiž hradí sám. A keďže ide stále skôr o hobby, ako boj o medaily, zvažovať musí viac faktorov. Najmä tie, ktoré sa týkajú rodiny.

Dovtedy sa však chystá ešte potrénovať na Zlatých pieskoch, aby bol prípadne,keď sa bude blížiť termín pretekov, čo najlepšie pripravený. Vraj pridať sa môže každý, kto je odhodlaný. 

 

Vydanie: November 2022