Čo sa udialo za sedem dní: Ružinov pomáha Ukrajine, pamätá aj na svojich občanov

Vojna u nášho východného suseda nie je nič, čo by sme mali Ukrajincom závidieť. Aj keď mnohí občania sa tak občas správajú. V Ružinove a okolo nás je však väčšina takých, ktorí chcú pomáhať. Stojí to síce veľa času a energie, solidarita je však na prvom mieste. Pritom riešime aj otázky každodenného života – rekonštruujeme objekty, odpratávame skládky a tiež ihriská pripravujeme na novú sezónu.

 

Ďakujeme, že pomáhate

Vojna na Ukrajine zasiahla do života takmer každého Slováka. Skutočne sa nás to týka. Teraz konflikt nie je na opačnom konci zemegule, teraz je skutočne blízko, hneď za hranicou Slovenska. Na naše územie smerujú tisíce ľudí, ktorí potrebujú skloniť hlavu. Navyše potrebujú aj materiálnu pomoc. Už do týchto chvíľ sa ozvali desiatky ľudí, ktorí ľuďom z Ukrajiny ponúkli ubytovanie. V reštaurácii Planétka a na Trhovisku Miletičova stále prebieha zbierka.

V školách a škôlkach už pomáhame umiestniť prvé deti rodín, utekajúcich z Ukrajiny. Aktuálne však hľadáme aj ochotných lekárov, pediatrov aj lekárov pre dospelých, ktorí by v prípade potreby boli ochotní vyšetriť ľudí, utekajúcich pred vojnou.

 

Vynovená zbrojnica a zrekonštruovaná ZŠ Vrútocká

V uplynulých hodinách sme prebrali zrekonštruovanú požiarnu zbrojnicu a zrekonštruovanú ZŠ Vrútocká. Naša zbrojnica v Prievoze je národná kultúrna pamiatka a na tento deň ružinovskí hasiči čakali skoro 15 rokov. Projekt jej rekonštrukcie bol naozaj náročný, plný úžasných zážitkov ako bolo napr. nájdenie historickej časovej schránky. V týchto dňoch sa spustí aj pamiatkový prieskum vedľajšej budovy historickej radnice v Prievoze a následne začneme pracovať aj na projekte jej rekonštrukcie.
 

Na ZŠ Vrútocká sme opravili strechu, dažďové zvody, a v rámci toho aj sociálne zariadenia. Už pracujeme na projekte jej prístavby, aby sa (snáď na budúci rok) začali aj rozširovať jej kapacity pre našich žiačikov z Trnávky.

 

Ihriská majú nový piesok

S prichádzajúcou jarou sa pracuje aj na výmene piesku na desiatkach detských ihrísk v Ružinove. Len za posledné hodiny sa vymenil asi na troch desiatkach a postupne sa pokračuje ďalej. Takýmto spôsobom sa zvyšuje bezpečnosť a odstraňujú sa hygienické nedostatky.

 

Čistenie ulíc aj parkov

Okrem ihrísk je to však aj množstvo inej práce – ako je čistenie ulíc, odstraňovanie neporiadku z parkov či opravovanie smetných košov. V záujme každého z nás by však malo byť udržiavanie verejného majetku v takom stave, aby mohol slúžiť všetkým.

 

Štrkovecké jazero a Dulovo námestie

Už „tradíciou“, kde treba pravidelne robiť poriadok, sa stalo Dulovo námestie a okolo Štrkoveckého jazera. Svoj čas v obidvoch lokalitách denne trávia sovky ľudí. Mnohí z nich nie sú však celkom zodpovední a na zemi končia papierové či plastové obaly, fľaše, ohorky z cigariet. Čas, ktorý by kolegovia mohli venovať inej činnosti, tak musia venovať odpratávaniu skládok. Navyše to stojí aj veľa peňazí.

 

Vydanie: Marec 2022