Marec 2022

Čo nové, Ružinov? Veľké upratovanie a príprava na jar

Čo nové, Ružinov? Veľké upratovanie a príprava na jar

Rubrika: Spravodajstvo
Už vyše mesiaca sužuje Ukrajinu vojnový konflikt. Popri mnohých otázkach, problémoch a podnetoch, ktoré riešime každý deň, je tu však aj „bežný“ život. Okrem prípravy na leto budujeme aj nové školské zariadenia, aby sme boli pripravení aj na jeseň.   Jarné upratovanie 25 veľkokapacitných kontajnerov – toľko sa naplnilo pri prvom dni jarného zberu odpadu. Pokračovať bude ešte ďalšie dve soboty. Všetky potrebné informácie nájdete na profile Ružinovského podniku na sociálnej sieti. Ružinovský Podnik | Facebook Doniesť môžete zmiešaný objemný odpad a drevo (napr. nábytok). Nesmieme nakladať s elektrospotrebičmi (TV, chladnička,...) a pneumatikami.   Čo sa deje na Medzilaboreckej? Popri rekonštrukcii športovísk a úprave detských ihrísk dostávame aj otázku, čo sa deje v okolí Základnej školy Medzilaborecká. V čase, kedy v Ružinove pribúda obyvateľov, s čím súvisí aj zvyšujúci sa počet detí, staviame dva pavilóny školy. Jeden bude plnohodnotný školský pavilón a v druhom bude telocvičňa. Viac sme o rekonštrukciách a výstavbách škôl písali v Ružinovskom Echu. Rekonštrukcie a výstavby v Ružinove: Rozširovanie škôl aj obnovená zbrojnica | Ružinovské ECHO (ruzinovskeecho.sk)   Inštalácia polievacích vakov S prichádzajúcou jarou a zvyšujúcimi sa teplotami pripravujeme v našej mestskej časti aj zariadenia na zavlažovanie. V okolí stromov sa v uplynulých dňoch realizovala inštalácia zavlažovacích vakov. Tie umožnia jednoduchšie zavlažovanie stromov. Lebo polievať tisíce stromov nie je kapacitne možné.   Obnova detských ihrísk Obnovou pred novou sezónou prechádzajú aj detské ihriská. Po tom, čo sa na týchto miestach vymieňal piesok, sa teraz upravuje aj okolie. Múriky okolo plôch boli zničené aj tým, že si mnohí cez ne skracovali svoju cestu, alebo sa jednoducho stali terčom vandalov. Aby však boli nielen vizuálne príjemné ale aj bezpečné, s opravami treba začať v predstihu. (Ne)poriadok v okolí Štrkoveckého jazera... Nebol by týždeň týždňom, keby sme nepísali o Štrkovci. Lebo vždy sa tam nájde odpad, ktorý treba upratať... bohužiaľ.  
Týždeň v Ružinove: Čo treba splniť pri ubytovaní Ukrajincov?

Týždeň v Ružinove: Čo treba splniť pri ubytovaní Ukrajincov?

Rubrika: Spravodajstvo
Vojna u nášho východného suseda vyhnala z krajiny už milióny ľudí. Solidaritu preukázali aj Slováci, ktorí ich prichýlili tisíce. Ako však postupovať, aby si mohli uplatniť náhradu nákladov, či prihlásiť odídencov na pobyt, je nateraz v štádiu riešenia.   Pýtate sa... čo s odídencami z Ukrajiny? Vojnový konflikt na Ukrajine vyhnal z domovov už milióny ľudí. Desaťtisíce z nich sú na Slovensku. Aj mestská časť Bratislava – Ružinov už pomohla nájsť ubytovanie pre desiatky z nich, každý deň kolegovia riešia umiestnenie detí v škôlkach... momentálne však vyvstávajú aj ďalšie otázky: aké povinnosti treba splniť, ako môžem získať dotáciu na ubytovanie, treba Ukrajincov-odídencov prihlásiť na pobyt...? Všetky informácie, ktoré máme nateraz k dispozícii, nájdete na www.ruzinov.sk (Pomoc pre ľudí z Ukrajiny | Ružinov (ruzinov.sk)), všetky ďalšie, ktoré budeme mať, rovnako zverejníme na našej oficiálnej stránke a sociálnej sieti.   Nové ihrisko v Ružovej doline Vynovené multifunkčné športové ihrisko na Martinčekovej majú obyvatelia k dispozícii už vyše roka. Kedy sa však bude rekonštruovať detské ihrisko? Máme dobrú správu: teraz! Po komplikáciách s verejným obstarávaním sa začali práce a staré ihrisko, ktoré už nespĺňalo bezpečnostné normy, bude postupne nahradené novým moderným a bezpečným. Nebude pritom chýbať najobľúbenejšia časť ihriska - veľká loď v novom prevedení. Rovnako pribudnú inkluzívne prvky pre všetky deti.   Jar už prišla Aj keď je vonku suché počasie, v teréne sú aj naše mechanizmy. Dostávame však aj otázku – na čo je to dobré, keď kosačky len víria prach? V posledných rokoch sme však inovovali vozový park a kosačky slúžia aj ako hrabačky – na zber zvyškov lístia, popadaných konárikov a pod.  Okrem toho slúžia aj na zber všetkých nepotrebných vecí z trávnikov, aby sa na jar dobre kosilo.   Nezaháľame ani pri oreze stromov. Budeme sa venovať aj školským areálom, ktoré musia byť pre naše deti bezpečné.   Dulovo námestie Z Dulovho námestia sa stal už kultový priestor. Smutné však je, že nie všetci si ho vážia. Svedčí o tom množstvo odpadkov a neporiadok, ktorý treba odpratať každý týždeň. Uplynulých sedem dní nebolo iných.  
Týždeň v Ružinove: Núdzové ubytovanie a mapa krytov

Týždeň v Ružinove: Núdzové ubytovanie a mapa krytov

Rubrika: Spravodajstvo
Aj v uplynulom týždni dominovala v spoločnosti téma vojny na Ukrajine. V Ružinove sme od jej začiatku vďaka vám ubytovali asi 200 ľudí. Popri tom máme však denne riešime aj desiatky vašich podnetov – najčastejšie ide o požiadavky o upratanie verejných priestorov.   Ružinov pomáha Posledné dni si vyžadovali veľa energie a síl mnohých ľudí, ktorí pomáhali pri zabezpečovaní ubytovania, jedla, škôlok... pre utečencov z Ukrajiny. Vďaka Vám sme ubytovali okolo 200 ľudí utekajúcich pred vojnou. V ružinovských základných školách sú prihlásené desiatky ukrajinských detí. V ružinovskom Dome kultúry máme zase zriadené núdzové ubytovanie. Nasťahované sú tam desiatky postelí. Prichýlili sme už desiatky ľudí – niektorých na niekoľko hodín, iných na dlhšie. Ak hovoríte plynule po ukrajinsky, prípadne by ste chceli pomôcť utečencom inou formou, napíšte nám e-mail na pomoc@ruzinov.sk, vaše služby radi využijeme. Zoznam potrebného materiálu nájdete na Facebooku Cultusu alebo Mestskej časti.   Mapa CO krytov v Ružinove V súvislosti s konfliktom na Ukrajine, sa tiež pýtate, kde sa v Mestskej časti Bratislava – Ružinov nachádzajú kryty civilnej ochrany. Pripravili sme preto mapu krytov. Celková kapacita ukrytia v našej mestskej časti je viac ako 170-tisíc obyvateľov. Okrem tých úkrytov, ktoré nájdete na mape, existuje v Ružinove ešte 251 jednoduchých úkrytov (JÚBS) určených pre zamestnancov s kapacitou vyše 63-tisíc obyvateľov. Viac informácií aj mapu nájdete na www.ruzinov.sk. Mapa CO krytov v Ružinove   Upratovanie, úprava verejného priestoru Čistenie ulíc, upratovanie parkov, strihanie kríkov... to všetko sú aktivity, ktorým sa v Ružinove venuje pozornosť na dennej báze. Vyžaduje si to nasadenie desiatok ľudí a koordináciu prác. Po zime sú takýchto úloh stovky. Niektoré sa nedajú ovplyvniť, iným by sa dalo vyhnúť. Všetko je o zodpovednosti a našom prístupe.   Vyčistený Štrkovec Popri Dulovom námestí sa novou kultovou záležitosťou stáva čistenie okolia Štrkoveckého jazera. Teda miesta, kde sa denne zdržiavajú stovky ľudí – niektorí kratšie, iní celé hodiny. Niektorí sem prichádzajú za športom, iní za oddychom, na stretnutia s priateľmi ale aj rýchle neformálne pracovné stretnutia. Aby ste sa tu cítili príjemne, je nevyhnuté, aby bolo čisté aj toto prostredie.  
Týždeň v Ružinove: Solidarita Ružinovčanov aj požiar garážového domu

Týždeň v Ružinove: Solidarita Ružinovčanov aj požiar garážového domu

Rubrika: Spravodajstvo
Posledný týždeň priniesol v Ružinove niekoľko zásadných tém, otázok aj situácií. Kým Ukrajina zvádza boj proti invázii Ruska, v našej mestskej časti vládne až neuveriteľná solidarita. Vo svojich domovoch ste prijali desiatky utečencov, aby ste im pomohli prečkať to najhoršie obdobie. Ďalšia skupina Ružinovčanov sa však musela popasovať s následkami požiaru garážového domu.   Vojna na Ukrajine a kryty civilnej ochrany Najskloňovanejšou témou posledných dní je vojenský konflikt a invázia Ruska na Ukrajinu. Územie nášho východného suseda opustili už státisíce ľudí, viac ako sto tisíc ich prešlo na naše územie. Vojenský konflikt nikdy nemá víťaza, vždy má len porazených a vždy najviac trpia tí nevinní. Aj v Ružinove sme vďaka vám a vašej pomoci ubytovali desiatky ľudí, do našich škôl sa snažíme umiestniť všetky ukrajinské deti, ktorých rodičia o to prejavia záujem. Stále prebiehajú viaceré zbierky. S témou vojenského konfliktu, ktorý je tak blízko našich hraníc, však prichádzajú aj vaše otázky – kde by sme sa mohli ukryť v prípade nebezpečenstva? V Ružinove sú kryty, v ktorých by bolo možné nájsť aspoň dočasné útočisko, pre 175-tisíc ľudí. Ide o priestory v bytových domoch, v areáloch podnikov, poslúžili by aj garáže obchodných centier. Snáď ich však nebudeme potrebovať.   Požiar garážového domu na Drieňovej Pokojnú víkendovú atmosféru v hlavnom meste preťala správa o požiari garážového domu na Drieňovej ulici v Bratislave. Štipľavý dom sa šíril viacerými mestskými časťami. V útrobách stavby zhoreli desiatky áut, pneumatík a ďalší uskladnený materiál. Hasiči mali celé hodiny plné ruky práce. Momentálne prebieha vyšetrovanie, majiteľ objektu následne musí zabezpečiť statický posudok, potom by mohlo dôjsť k obhliadkam. (FOTO K TÉME: FB Martin Chren)   Výmena piesku na detských ihriskách Príprava na novú sezónu sa týka aj úpravy a opravy detských ihrísk a pieskovísk. Preto sme sa v uplynulých dňoch sústredili aj na výmenu piesku. Teraz už môžeme skonštatovať, že všetky pieskoviská v našej mestskej časti sú pripravené privítať tých najmenších, aby sa tam mohli hrať. Zároveň však prosím majiteľov psov či mačiek, aby si na svojich miláčikov dávali pozor a nepúšťali ich v areáloch ihrísk. Tie sú určené pre deti. Psie výbehy zase pre zvieratá.   Upratuje sa... Detské ihriská ani zďaleka nie sú jedinou agendou, ktorej sa venujeme. Popri nej sa venujeme aj udržiavaniu verejného poriadku, čisteniu ulíc či výmene poškodeného mobiliáru v uliciach. Akýmsi neželaným „nešvárom“ sa stalo ničenie smetných košov. Chceme však veriť, že ide len o akúsi náhodu. Snažíme sa tiež zabezpečiť výmenu poklopov tam, kde o o žiadate. Aj keď to častokrát nie je v našej kompetencii. Výmena pritom nestojí totiž len čas a energiu, ale aj financie, ktoré by sme mohli investovať úplne inak.   Dulák ako kult Už tradičnou súčasťou upratovacích prác je Dulovo námestie...  
Vernisáž obrazov a textilných kreácií Barbary Prešinskej

Vernisáž obrazov a textilných kreácií Barbary Prešinskej

Rubrika: Podujatia
Mestská časť Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov vás pozývajú na vernisáž obrazov a textilných kreácií Barbary Prešinskej s názvom „Nová vlna / New Wave“ do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28. Výstavu otvorí kurátorka Mária Horváthová a to v utorok 8. marca 2022 o 18:00 hod. Výstava potrvá do 29. apríla 2022.   Barbara Prešinská Barbara Prešinská aj napriek sporadickým presahom do sféry ilustrácie a lyrizovanej prózy je predovšetkým maliarka. Jej obrazy reflektujú zložitý pocitový svet súčasného človeka a sú inšpirované prírodou, vesmírom, literatúrou, známymi osobnosťami, ale i osobnými túžbami a snami, ktoré autorka interpretuje v poeticko-lyrickej polohe s výrazným citom pre príbeh a jeho gradáciu. Vo svojej nedávnej tvorbe predstavila novú koncepciu autoportrétu, v ktorom sú zakódované prvky osobnej identity a vlastných koreňov, spätých s geniom loci slovenskej  i slovanskej kultúry i krajiny.   Vlastné foto-portréty, ktoré vznikli v spolupráci s fotografkou Marietou Zuzikovou, prenesené na plochu plátna a upravené autorskými maliarskymi zásahmi otvorili divákovi nový pohľad na slovanskú  históriu s jej legendami a mýtmi. Prepojenie krehkej ženskej postavy, prírodných živlov a tajomnej atmosféry bájnej krajiny výrazne obohatilo  inšpiratívny rozmer maliarskej tvorby Barbary Prešinskej.   V súčasnosti spolupracuje autorka na novom projekte so svojou matkou, Danicou  Prešinskou, známou terapeutkou a učiteľkou sebapoznávania. Jej umelecké texty na tému Sedem tvárí žien  sú inšpiráciou pre nové farebné kreácie Barbarinej tvorby, ktorá tentokrát znova smeruje do sveta abstrakcie, no neobmedzuje sa len na obrazovú plochu svojich malieb, ale ďalšie uplatnenie nachádza i na ušľachtilom textilnom materiály, ktorý sa stáva neodolateľným lákadlom pre módnych návrhárov.   Vstup voľný. Podujatie je organizované za dodržania protipandemických opatrení.   Viac informácií nájdete na cultusruzinov.sk a facebooku Cultus Ružinov. FB: https://fb.me/e/1A501sCe9 WEB: https://cultusruzinov.sk/podujatie/barbara-presinska-ruzinovska-galeria/ FOTO: https://we.tl/t-62F24tQBlJ  
Ružinov obdaruje svoje obyvateľky divadelnými predstaveniami

Ružinov obdaruje svoje obyvateľky divadelnými predstaveniami

Rubrika: Podujatia
Martin Chren, starosta mestskej časti Bratislava-Ružinov, srdečne pozýva všetky Ružinovčanky pri príležitosti Medzinárodného dňa žien na komediálne divadelné predstavenia Milenec a Horúca sprcha. „Som veľmi rád, že po náročnom pandemickom období, kedy možnosti stretávať sa boli značne obmedzené, môžeme opäť organizovať takéto krásne podujatie. Práve všetko, čo sme zažívali a čo svet zažíva dnes, ukazuje, aké nesmierne silné sú ženy. Toto predstavenie by malo byť našim poďakovaním za všetko, čo pre nás znamenajú a verím, že s rovnakou úctou sa k ženám a dievčatám my všetci, a najmä muži, budeme správať každý jeden deň, nielen na MDŽ.“ hovorí starosta MČ Bratislava-Ružinov Martin Chren   Divadelné predstavenia sa odohrajú: Milenec, 8. marec 2022 o 17:00 v DK Ružinov, Ružinovská 28, Horúca sprcha, 9. marec 2022 o 19:00 v DK Ružinov, Ružinovská 28. Obe predstavenia sú pre Ružinovčanky zadarmo.   Neil Simon: Milenec Teatro Wüstenrot Brilantná komédia svetoznámeho amerického autora Neila Simona, Last of Red Hot Lovers, vtipným spôsobom prevedie diváka svetom plným nástrah, ktoré čakajú na muža po 22-ročnom manželstve. Hlavný hrdina, usadený majiteľ reštaurácie (Martin Mňahončák), už nedokáže odolávať pokušeniu a vyberie sa na cestu do sveta ľúbostných románov. Rozhodne sa čeliť nástrahám zakázanej nemanželskej lásky. Objektom jeho túžob sa postupne stávajú tri atraktívne ženy (Karin Haydu, Mirka Partlová, Dominika Žiaranová), s ktorými sa dostáva do víru komických aj pikantných situácií. Účinkujú: Karin Haydu, Mirka Gális Partlová/Natália Puklušová, Dominika Žiaranová, Martin Mňahončák Réžia: Soňa Ferencová   Fred Apke: Horúca sprcha Divadlo Komédie „Šťastie je možné dosiahnuť medzi psom a mačkou, ale nie medzi mužom a ženou!“ On je architekt. Ona je terapeutka. Alebo skôr televízna hviezda TV-šou, ktorej vzácne psychologické rady zachránili už nejedno manželstvo. Ale ich vlastné manželstvo je práve v troskách. Aký paradox! Čo teda najviac chýba ku šťastiu špecialistke na riešenie manželských problémov? Tolerancia a porozumenie. Vydarený vzťah! Ako manželia žijú už niekoľko mesiacov odlúčene a práve vyrazili na svoju poslednú spoločnú cestu. Na diváka čaká množstvo zábavných situácií, prekvapivých gagov, konverzačná ľahkosť aj situačná premenlivosť. Účinkujú: Zuzana Tlučková, Peter Kočiš, Katarína Ivanková, Přemysl Boublík, Marcel Ochránek, Jakub Lorencovič, Thomas Puskailer Úprava a réžia: Svetozár Sprušanský   Vstupenku na predstavenia Milenec alebo Horúca sprcha si môže zadarmo vyzdvihnúť každá obyvateľka s trvalým bydliskom v Ružinove, na recepcii DK Ružinov v pracovný deň od 8:00 do 20:00 hod., a to od 2. 3. 2022. Kapacita obmedzená.   Viac informácií nájdete na webe cultusruzinov.sk a na facebooku Cultus Ružinov.   Podujatie pripravili: MČ Bratislava-Ružinov, CULTUS Ružinov, Divadlo Komédie, Teatro Wüstenrot Milenec FB: https://fb.me/e/7Btps3Qvc web: https://cultusruzinov.sk/podujatie/mdz-milenec/ Horúca sprcha FB: https://fb.me/e/6oSECtKnT web: https://cultusruzinov.sk/podujatie/mdz-horuca-sprcha/  
Čo sa udialo za sedem dní: Ružinov pomáha Ukrajine, pamätá aj na svojich občanov

Čo sa udialo za sedem dní: Ružinov pomáha Ukrajine, pamätá aj na svojich občanov

Rubrika: Spravodajstvo
Vojna u nášho východného suseda nie je nič, čo by sme mali Ukrajincom závidieť. Aj keď mnohí občania sa tak občas správajú. V Ružinove a okolo nás je však väčšina takých, ktorí chcú pomáhať. Stojí to síce veľa času a energie, solidarita je však na prvom mieste. Pritom riešime aj otázky každodenného života – rekonštruujeme objekty, odpratávame skládky a tiež ihriská pripravujeme na novú sezónu.   Ďakujeme, že pomáhate Vojna na Ukrajine zasiahla do života takmer každého Slováka. Skutočne sa nás to týka. Teraz konflikt nie je na opačnom konci zemegule, teraz je skutočne blízko, hneď za hranicou Slovenska. Na naše územie smerujú tisíce ľudí, ktorí potrebujú skloniť hlavu. Navyše potrebujú aj materiálnu pomoc. Už do týchto chvíľ sa ozvali desiatky ľudí, ktorí ľuďom z Ukrajiny ponúkli ubytovanie. V reštaurácii Planétka a na Trhovisku Miletičova stále prebieha zbierka. V školách a škôlkach už pomáhame umiestniť prvé deti rodín, utekajúcich z Ukrajiny. Aktuálne však hľadáme aj ochotných lekárov, pediatrov aj lekárov pre dospelých, ktorí by v prípade potreby boli ochotní vyšetriť ľudí, utekajúcich pred vojnou.   Vynovená zbrojnica a zrekonštruovaná ZŠ Vrútocká V uplynulých hodinách sme prebrali zrekonštruovanú požiarnu zbrojnicu a zrekonštruovanú ZŠ Vrútocká. Naša zbrojnica v Prievoze je národná kultúrna pamiatka a na tento deň ružinovskí hasiči čakali skoro 15 rokov. Projekt jej rekonštrukcie bol naozaj náročný, plný úžasných zážitkov ako bolo napr. nájdenie historickej časovej schránky. V týchto dňoch sa spustí aj pamiatkový prieskum vedľajšej budovy historickej radnice v Prievoze a následne začneme pracovať aj na projekte jej rekonštrukcie.   Na ZŠ Vrútocká sme opravili strechu, dažďové zvody, a v rámci toho aj sociálne zariadenia. Už pracujeme na projekte jej prístavby, aby sa (snáď na budúci rok) začali aj rozširovať jej kapacity pre našich žiačikov z Trnávky.   Ihriská majú nový piesok S prichádzajúcou jarou sa pracuje aj na výmene piesku na desiatkach detských ihrísk v Ružinove. Len za posledné hodiny sa vymenil asi na troch desiatkach a postupne sa pokračuje ďalej. Takýmto spôsobom sa zvyšuje bezpečnosť a odstraňujú sa hygienické nedostatky.   Čistenie ulíc aj parkov Okrem ihrísk je to však aj množstvo inej práce – ako je čistenie ulíc, odstraňovanie neporiadku z parkov či opravovanie smetných košov. V záujme každého z nás by však malo byť udržiavanie verejného majetku v takom stave, aby mohol slúžiť všetkým.   Štrkovecké jazero a Dulovo námestie Už „tradíciou“, kde treba pravidelne robiť poriadok, sa stalo Dulovo námestie a okolo Štrkoveckého jazera. Svoj čas v obidvoch lokalitách denne trávia sovky ľudí. Mnohí z nich nie sú však celkom zodpovední a na zemi končia papierové či plastové obaly, fľaše, ohorky z cigariet. Čas, ktorý by kolegovia mohli venovať inej činnosti, tak musia venovať odpratávaniu skládok. Navyše to stojí aj veľa peňazí.  
Marcový program ružinovských kultúrno-spoločenských zariadení

Marcový program ružinovských kultúrno-spoločenských zariadení

Rubrika: Podujatia
Predstavujeme vám výber z toho najlepšieho, čo môžete v rámci kultúrnych a spoločenských podujatí v mestskej časti Ružinov v mesiaci marec zažiť.    
RELAXujte s nami!

RELAXujte s nami!

Rubrika: Reportáže
Dlhoročnou klasikou v našej televízii je oddychový predvíkendový magazín Relax. Relácia o všetkom možnom, ale najmä o kultúrnych podujatiach, dobrých knihách, o záhrade, dielni, autách, rybačke a v neposlednom rade o dobrej muzike. To všetko vás čaká, keď si v piatok o 17. hodine zapnete našu televíziu. Relaxom sprevádza osvedčená moderátorská dvojica Karin Majtánová a Roman Bomboš. Každý piatok hostia niekoľkých zaujímavých hostí, vďaka ktorým zaručene zrelaxujete po pracovnom týždni a správne sa naladíte na víkend, prípadne sa dozviete aj tip na podujatie alebo dobrú knihu. Tak ako nedávno prišla do Relaxu o svojich knižných tituloch porozprávať spisovateľka Kristína Baluchová.  
Ružinovskí poslanci: Anketa: Áno alebo Nie - zákaz parkovania na chodníkoch

Ružinovskí poslanci: Anketa: Áno alebo Nie - zákaz parkovania na chodníkoch

Rubrika: Spravodajstvo
Zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý by mal začať platiť od 1. marca, poukázal na dva paralelné problémy, s ktorými sa musia vysporiadavať najmä obyvatelia väčších a hustejšie zastavaných miest, resp. mestských častí. Prvým z nich je akútny nedostatok parkovacích miest a tým druhým divoké parkovanie, kedy autá často zaberajú takmer celé chodníky a chodci, najmä rodičia s detskými kočiarikmi alebo vozíčkari, majú obrovský problém prechádzať nimi. O tom, či sa účinnosť tohto pravidla odsunie na neskôr, by mal rozhodnúť parlament. V čase uzávierky tohto čísla Ružinovského Echa ešte výsledok nebol známy. Bez ohľadu na termín, kedy toto pravidlo vstúpi do platnosti, však prinesie zmeny ako majiteľom áut, tak aj chodcom. Opýtali sme sa preto poslancov, či súhlasia so zákazom parkovania na chodníkoch.
Staráme sa o Ružinov: Jarný zber odpadu 2022

Staráme sa o Ružinov: Jarný zber odpadu 2022

Rubrika: Oznamy
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Aj túto jar môžete využiť príležitosť a vyhodiť starý nábytok do pristavených veľkokapacitných kontajnerov. Lebo tento odpad patrí na zberné dvory a do kontajnerov, nie ku stojiskám alebo za garáže.  
Študenti po výpomoci v nemocnici: Šialené, ako utrpenie zovšednelo

Študenti po výpomoci v nemocnici: Šialené, ako utrpenie zovšednelo

Rubrika: Reportáže
Už dva roky náš každodenný život ovplyvňuje pandémia koronavírusu. Uvoľňovanie opatrení sa skloňuje opatrne, v nemocniciach sú stále hospitalizované stovky pacientov. Personál si každým dňom siaha na dno svojich síl. Aké to je, pracovať v takomto prostredí, si na vlastnej koži vyskúšali aj študenti Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií.  Mala to byť jedna z diskusií na hodine sociálnej politiky, kde sa tretiaci zaoberali témou pandémie. Práve vtedy sa zrodila myšlienka. „Neriešiť tento problém len akademicky, v teoretickej rovine, ale aj aktívne,“ hovorí koordinátorka štúdia Dagmar Kusá. Všetko odštartovala komunikácia s ružinovskou nemocnicou. A odtiaľ bol k realizácii už len kúsok. Zdravotníci pripravili pre študentov potrebné školenia, oni im zase venovali kus svojho času a energie. „K tretiakom sa postupne pridali aj študenti ostatných ročníkov. Pôsobili na pľúcnom aj urologickom oddelení, ďalší pomáhali na Kramároch aj v NCZI pri administratíve,“ dodáva Kusá, ktorá je zároveň aj pedagógom BISLA. S viac ako desiatkou študentov si vyskúšala, aká je to náročná práca. Niektorí študenti boli podľa nej raz, iní chodia opakovane. Priznáva však, že v takýchto situáciách človek zažíva rôzne emócie. To, či „stretnete“ smrť, sa totiž naplánovať nedá. Mali však aj taký prípad, keď zomrel pacient, o ktorého sa starala práve jedna zo študentiek. „Je to mimoriadne ťažká, ale zároveň dôležitá skúsenosť... taká, aká sa v škole nedá naučiť,“ hovorí. Na prácu v nemocnici tak určite nezabudnú. Odporcom a popieračom pandémie odkazujú len jedno: „Ak neveríte, choďte si to vyskúšať na vlastnej koži.“ Najväčším šokom, s ktorým sa však musia vyrovnať a akosi ho vstrebať, je fakt, že utrpenie berieme ako bežnú súčasť života. „Je celkom šialené, ako utrpenie môže zovšednieť,“ uzatvára Dagmar Kusá.  foto: archív D. K.  
Rekonštrukcia detských ihrísk: Zákaz vstupu na staveniská

Rekonštrukcia detských ihrísk: Zákaz vstupu na staveniská

Rubrika: Spravodajstvo
Aj keď si obyčajne rodičia chránia svoje deti ako oko v hlave, nájdu sa aj prípady, keď ich nedbajú pustiť na nebezpečné miesto. Takými sú aj plochy rekonštruovaných ihrísk. Aj keď nové prvky lákajú, až do odovzdania stavby a kolaudácie by sa tam deti rozhodne nemali hrať. Na riziko, ktoré hrozí na rozostavanom detskom ihrisku, by mali pamätať najmä dospelí – či už rodičia, alebo starí rodičia, ktorí dohliadajú na tých najmenších. Aj keď nové hracie či športové prvky sú už nainštalované a zvádzajú ku hre, červená páska je jasným signálom. Na takéto miesto je vstup zakázaný a hrať sa tam určite nepatrí medzi aktivity, ktoré by sme mali deťom dovoliť, či dokonca odporúčať. Navyše si treba uvedomiť, že odstránením takejto vizuálnej zátarasy riziko úrazu nepominie. Dôvod je pritom jednoduchý. Betónované plochy nemusia byť dostatočne vytvrdnuté, skrutky nemusia byť dotiahnuté na maximum, či trávnik ešte nemusí byť upravený do finálnej podoby. A to je len zlomok prác, ktoré treba na rekonštruovaných ihriskách urobiť. Dovtedy si teda treba nájsť inú plochu na hranie. Veď prejsť o pár stoviek metrov ďalej je určite menej nebezpečné ako nechať dieťa hrať sa na mieste, kde na neho číha niekoľko nebezpečenstiev - od odrenín cez zlomené končatiny až po vážne úrazy hlavy. Smutným faktom je, že správ, ako rodičia dovoľujú deťom hrať sa na takýchto plochách, sme dostali už niekoľko. Šokujúce sú fotografie, ako sa deti hrajú na takýchto miestach. Namiesto zábavy však rodičia vystavujú svoje deti obrovskému riziku. Preto si treba poriadne všímať informačné tabule. Iba tak sa dá vyhnúť neželaným situáciám a zároveň ochrániť spoločný majetok.  
Dôležité kontakty

Dôležité kontakty

Rubrika: Oznamy
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Podozrenia z korupcie a iné citlivé témy pomoc@ruzinov.sk (prosíme, nezamieňať si s podnety@ruzinov.sk)   Výtlky, kosenie, neporiadok a iné, ktoré súvisia s fungovaním mestskej časti? podnety@ruzinov.sk   Nefunguje verejné osvetlenie? +421 2 638 101 51   Vozidlo parkuje na tráve? Vandalizmus? mestská polícia – 159   Odvoz nadrozmerného odpadu? www.olo.sk (vrátane možnosti objednať OLO taxi)   Kto je vlastníkom pozemku? www.zbgis.sk   Problém s MHD? + 421 2 5950 5950 info@dpb.sk   Agenda magistrátu? +421 259 356 111 info@bratislava.sk  
Problémy detí: Keď nepomôže rozhovor, vyhľadajte pomoc

Problémy detí: Keď nepomôže rozhovor, vyhľadajte pomoc

Rubrika: Reportáže
Šikana. Slovo, ktoré nielen úmorne znie. Ešte horšie je, ak sú obeťou deti. Mnohé sa s ňou stretávajú na školách, obyčajne však hovoriť o nej nechcú. Nielen pri tomto probléme im môže napomôcť seriál Robin, v ktorom zložité životné situácie rieši herec Juraj Bača so svojim psom, nemeckým ovčiakom.  O psychickom či fyzickom vydieraní, fackách, štuchancoch, či konfliktoch medzi deťmi sa už popísalo veľa. Šikana tu bola aj je. Boj proti nej je však veľmi zložitý. Hľadal si cestu Deti o tejto forme násilia hovoriť nechcú, lebo sa cítia ponížene. „Málo sa o nej hovorí, lebo najväčším problémom je následná hanba,“ myslí si herec Juraj Bača, ktorý so zvieracím pomocníkom Robinom v seriáli vysvetľuje deťom, ako sa popasovať aj s takouto skúsenosťou. O náročnej téme hovoril aj s deťmi na Základnej škole Vrútocká, ktoré prišli navštíviť aj ministri školstva a vnútra Branislav Gröhling a Roman Mikulec. V diskusii sa deti naučili, ako sa správať, ak sa so šikanou stretnú, či už ako obete alebo svedkovia. Podobne náročné situácie si Juraj pritom zažil aj na vlastnej koži. Dnes však na zážitky spred rokov spomína s úsmevom. Predsa len, s odstupom času sa na takéto situácie človek pozerá inak. „V 18-tich som vyzeral, ako keby som mal 10-15 rokov,“ hovorí už veselo. A tak si musel nájsť vlastnú cestu. Ako vyhrať tento „boj“, ako sa ubrániť pred tými, ktorí na neho útoky smerovali. „Žalovať sa vtedy nemohlo,“ pripomína. Uveriť, že sa mu posmievali v partii študentov, je však teraz už viac ako náročné. Treba však pamätať na to, že šikana nemusí mať len podobu slovných či fyzických útokov, ale aj vyčleňovania z kolektívu. Pripúšťa však, že občas musel zasiahnuť aj otec. „Najskôr mi dával rady a keď už bolo veľmi zle, tak prišiel urobiť poriadok,“ dodáva obľúbený herec a moderátor. Keď však vyviedol niečo zlé, vyslúžil si aj on výchovné pokarhanie. Bitky, či fyzické tresty absolútne odsudzuje. „Dôležitá je výchova, nastaviť dieťaťu hranice,“ zdieľa herec svoj názor. Je totiž presvedčený, že tak dieťa utŕži menšiu „facku“ v kolektíve, na druhej strane si však ani nedovolí páchať zlo. Deti sú inšpiráciou Podľa vlastných slov to videl aj pri natáčaní. „Deti, s ktorými sme pracovali, mali 8-10 rokov. To je studnica inšpirácie. Chceli sme im ukázať, aby problém, ktorý majú, alebo ktorý vidia, neignorovali. Aby v škole o ňom hovorili s triednou učiteľkou,“ dodáva Juraj Bača. Do témy šikany sa už aktívne zapojilo aj ministerstvo školstva. Odporúča školám, aby túto problematiku neignorovali a mali ju zapracovanú v Školskom poriadku. „Považujem za dôležité, aby škola nebola iba miestom, kde sa žiaci vzdelávajú, ale aj miestom, kde si osvoja hodnoty, naučia sa rešpektovať druhých a miestom, kde sa každý žiak bude cítiť bezpečne,“ znejú slová šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga zverejnené na stránke rezortu. Problém šikanovania totiž nedokážu deti a mladí ľudia často riešiť sami a potrebujú pomoc. Následky dokonca môžu byť katastrofálne. „Neošetrené zážitky predi - kujú dlhodobé následky, prechádzajúce často do dospelosti, preto každá aktivita v záujme prevencie a eliminácie šikano - vania je potrebná a vítaná,“ konštatuje Linka detskej istoty, n. o. Smutným faktom však je, že prípadov ši - kany pribúda. Aj v posledných týždňoch sa na svetlo sveta dostali prípady bitiek detí. Páchateľomi zla aj obeťami boli ľudia, ktorí sú v teenagerskom veku. Namiesto športových aktivít, či iného trávenia času s rovesníkmi, došlo medzi nimi až k ab - surdným situáciám, nad ktorými sa nedá iné, len krútiť hlavou. Faktom však je, že takéto situácie riešiť treba. Nezatvárajte oči Aj preto do škôl chodia pravidelne pre - ventisti Policajného zboru: „So žiakmi diskutujú na rôzne témy – vrátane oblasti šikany na internete.“ Tá sa stala novodo - bým fenoménom. Aj preto by rodičia mali sledovať, čo robí ich dieťa na internete a aké stránky navštevuje. Len zatvárať oči sa skutočne nevypláca. Rodič by mal byť aktívny aj podľa názoru psychológov. Pripomínajú, že musí komu - nikovať so školou, učiteľmi aj školským psychológom a to v oboch prípadoch - či už je dieťa šikanované, alebo šikanuje a teda pácha zlo. Rodič je podľa nich práve tou osobou, ktorá by mala o všetkom ve - dieť. Zároveň však odborníci hovoria, že do procesu vstupuje niekoľko faktorov - vek, daná situácia alebo povaha dieťaťa. Ak však nepomôže rozhovor s dieťaťom, rodi - čia by sa mali podľa psychológov obrátiť na odborníkov. Ako sa brániť proti šikane: ■ nereaguj na slovné ani fyzické útoky, ktorými ťa chcú vyprovokovať ■ ak ťa urazia či udrú, zdôver sa, ale nebi sa ■ hľadaj si kamarátov, na ktorých sa môžeš spoľahnúť ■ porozprávaj sa o probléme s človekom, ktorému dôveruješ – rodič, učiteľ ■ kontaktuj odborníkov na niektorej linke dôvery (napr. Linka detskej istoty - nonstop 116 111, Linka detskej dôvery - v pracovné dni 14:00 - 20:00 0907 401 749 alebo na www.ipcko.sk )  
Týka sa to každého

Týka sa to každého

Rubrika: Reportáže
Keď sa povie šikana, predstavíme si školákov. Niekoho menšieho, slabšieho... niekoho, kto nemá značkové oblečenie alebo ten správny mobil. Niekoho, kto nezvykne byť stredobodom pozornosti. Vieme o tom, že sa podobné veci dejú, ale často nevidíme, ak sa to deje našim deťom. Rovnako ako chceme, aby sa jej oni naučili čeliť, my ostatní sa ju musíme naučiť rozpoznávať a stáť pri nich. Šikana sa ale môže týkať kohokoľvek a v akomkoľvek vzťahu. Či už je to kolega alebo šéf, či je to niekto, kto znepríjemňuje susedom život, či niekto, kto je zvyknutý prísť na drahom aute. Alebo niekto, kto rozpráva o tom, koho všetkého pozná, kto chodí so zbraňou pod sakom (áno, aj dnes), kto získal vo voľbách zopár hlasov, či niekto, kto si súkromné veci rieši z adresy ministerstva a veľmi dobre vie, ako to pôsobí. Týka sa to každého. Buďme veľmi pozorní, aby sme videli, ak niekomu ubližujú. Aby sme to nedopustili. A aby sme to nerobili ani my. foto: Veronika Kubányová   
Granty nadácie mesta Bratislavy: Podpora pre komunity aj kultúrne podujatia

Granty nadácie mesta Bratislavy: Podpora pre komunity aj kultúrne podujatia

Rubrika: Spravodajstvo
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Hlavné mesto aj tento rok vyhlásilo grantové a štipendijné výzvy, prostredníctvom ktorých sa môžu mimovládne neziskové organizácie, privátne spoločnosti, fyzické osoby - podnikatelia, ale aj neformálne iniciatívy, ktoré zastupuje fyzická osoba, uchádzať o podporu svojich projektov. Celková alokovaná suma na celkovo deväť programov a oblastí podpory predstavuje pre tento rok 895-tisíc eur. Až do 15. marca 2022 môžu záujemcovia predkladať svoje projekty v rámci programov: Komunitné aktivity, Komunitné priestory a Funkčnejšie verejné priestory aj v oblasti Kultúra. Celkovo je v nich spolu alokovaných až 230-tisíc eur. V rámci každého programu je presne uvedené, kto sa môže uchádzať o financovanie. Podstatným pravidlom, ktoré je rovnaké ako v prípade žiadostí o dotácie v Ružinove, je to, že jeden žiadateľ môže v rámci výzvy podať len jednu žiadosť. Žiadosti je možné podávať do dátumu uzavretia výzvy výlučne elektronicky prostredníctvom systému na webe Nadácie mesta Bratislavy. Viac informácií nájdete na nadaciamesta.bratislava.sk.  
Servis pre obyvateľov: Ružinovské predzáhradky

Servis pre obyvateľov: Ružinovské predzáhradky

Rubrika: Oznamy
Minulý rok pribudli v Ružinove desiatky predzáhradiek, ktoré vznikli v spolupráci obyvateľov jednotlivých bytoviek a mestskej časti. Každý deň tak môžeme prechádzať po vnútroblokoch a uliciach, ktoré vyzerajú z roka na rok krajšie aj vďaka ľuďom, ktorí tam žijú a ktorí sa o svoje okolie spoločne starajú. Projekt pokračuje aj tento rok a ak vás susedia inšpirovali, radi pomôžeme aj vám a zakúpime všetko potrebné. Žiadateľom môže byť jednotlivec ako fyzická osoba, skupina obyvateľov, ktorí budú na predzáhradke spolupracovať, alebo správca bytového domu ako právnická osoba. Keďže je to verejný priestor, je dôležité, aby ste sa so susedmi na jeho podobe dohodli. Podávať žiadosti môžete kedykoľvek v priebehu roka, avšak dodávka rastlín je viazaná len na obdobie výsadbovej sezóny od 15. marca do 15. októbra, ich dostupnosť u dodávateľa a poveternostné podmienky. Ak by ste mali záujem o výsadbu živého plota alebo ruží, je potrebné dohodnúť sa na skorší termín, keďže tieto sa sadia na jar alebo na jeseň. Mestská časť podporí na základe žiadosti predzáhradku v rámci jedného vchodu do bytového domu. V prípade, že by o tento druh príspevku mali záujem obyvatelia viacerých vchodov, môžu podať jednu spoločnú žiadosť, v ktorej však budú uvedené viaceré zodpovedné osoby. O predzáhradky sa už potom nebude starať mestská časť, ale minimálne počas nasledujúcich troch rokov len obyvatelia. V prípade nejasností a ďalších otázok môžete kontaktovať odbor životného prostredia na predzahradky@ruzinov.sk AKO POSTUPOVAŤ? 1. Podať žiadosť (dostupná na www.ruzinov. sk) písomne na adresu Odbor životného prostredia MÚ Bratislava – Ružinov, Mierová 21, Bratislava, resp. e-mailom na predzahradky@ruzinov.sk. 2. Konzultácia s odborným zamestnancom odboru životného prostredia o detailoch projektu. 3. Výber rastlín z katalógu (dostupný na www.ruzinov.sk) – možnosť vybrať si aj substrát, mulčovaciu kôru, jednoduché oplotenie (tzv. neviditeľný obrubník), prípadne drobné záhradnícke náradie. 4. Mestská časť zabezpečí objednávku. 5. Materiál bude odovzdaný žiadateľovi (na základe bezodplatnej dobrovoľníckej dohody uzatvorenej na 3 roky bude žiadateľ zabezpečovať jednotlivé činnosti). 6. Žiadateľ zabezpečí výsadbu a vyhotoví fotodokumentáciu, ktorú zašle odboru životného prostredia. Foto: archív RE  
Rekonštrukcie a výstavby v Ružinove: Rozširovanie škôl aj obnovená zbrojnica

Rekonštrukcie a výstavby v Ružinove: Rozširovanie škôl aj obnovená zbrojnica

Rubrika: Spravodajstvo
Zvyšujúci sa počet obyvateľov signalizuje obľúbenosť našej mestskej časti medzi Bratislavčanmi, ale zároveň aj potrebu riešiť rekonštrukciu a výstavbu pre školy či ďalšie inštitúcie. Medzi najväčšie projekty patrí rozširovanie kapacít ZŠ Medzilaborecká či renovácia na ZŠ Ostredková. Na materskú školu sa zase mení budova bývalej knižnice na Tomášikovej, obnovou prešla aj hasičská zbrojnica.  ZŠ Medzilaborecká Základná školaMedzilaborecká je jedným z projektov rozširovania kapacít školských zariadení v Ružinove. V areáli sa buduje nový pavilón učební, na mieste sú ťažké mechanizmy. Vzniknúť by tam malo asi 9 tried. Deti budú môcť športovať v novej modernej telocvični a stravovať sa v jedálni, ktorá v tejto škole tiež prejde rekonštrukciou. Ak nenastanú žiadne neočakávané situácie, celý objekt by mal byť k dispozícii od nového školského roka, teda od septembra 2022. ZŠ Ostredková Výstavbu čaká aj areál ZŠ Ostredková, kde tiež vyrastie nový pavilón deviatich učební a pribudne aj nová telocvičňa. Spĺňať budú náročné parametre pre výučbu aj športové aktivity. Rekonštruuje sa však v tejto budove už aj v súčasnosti. Škola má vynovenú jedáleň s novým výdajným okienkom, ktoré spĺňa najprísnejšie hygienické normy. V škole pribudlo aj nové špeciálne osvetlenie, ktoré je prívetivejšie pre zdravie žiakov. Hasičská zbrojnica Téma rekonštrukcie sa v kuloároch skloňovala takmer dve desaťročia. Až v tomto roku sa však práce na obnove budovy konečne blížia do finále, robia sa už len posledné úpravy. Vynovený je nielen interiér, ale aj okolie hasičskej zbrojnice. Najväčšou výzvou bola výmena strešnej krytiny tak, aby spĺňala aj podmienky, aké stanovili pamiatkari. Aby sa však budova mohla naplno využívať, je ešte nutné kolaudačné rozhodnutie, ktoré by malo byť uzatvorené v týchto dňoch. Knižnica Tomášikova Novú tvár dostáva v týchto týždňoch aj budova bývalej knižnice na Tomášikovej ulici. Tam, kde bola rozsiahla zbierka kníh a iných dokumentov uložená v bibliotéke, teraz vznikajú úplne nové a moderné školské triedy. Aktuálne prebiehajú na mieste búracie práce, inštalácia nových rozvodov, zárubní a dverí, podláh či stierok. Zámerom je, ak to situácia dovolí, aby žiaci mohli nastúpiť do tejto školy v novom školskom roku, teda od septembra 2022.