Milí Ružinovčania,

v celej Bratislave sa rok 2022 nesie v znamení jednej z najväčších zmien: zavádzania spoločnej parkovacej politiky. Prvé zóny rezidentského parkovania magistrát spustil už v januári - na Tehelnom poli, v Rači a v Petržalke. V najbližších mesiacoch pribudnú ďalšie: v Starom Meste, a - čo je najdôležitejšie pre nás - do spoločnej mestskej parkovacej politiky budú do leta postupne zaradené celé Nivy.

Priznám sa - nehrnuli sme sa veľmi do toho, aby úplne prvé zóny vznikli u nás. Chceli sme si overiť, ako nový mestský systém funguje. S hlavným mestom sme zároveň intenzívne komunikovali a spolupracovali. a skúsenosti za prvý mesiac ukazujú, že parkovacia politika funguje: v existujúcich zónach sa výrazne zvýšil počet voľných parkovacích miest a zlepšilo sa parkovanie pre obyvateľov. Prvým sídliskom, kde bude spoločná parkovacia politika PAAS v Ružinove spustená, bude oblasť Starého Ružinova východ - zóna medzi Jégého, Bajkalskou, Trnavskou a Záhradníckou ulicou. Zo sídliska tak prestane byť záchytné parkovisko, zároveň však nikomu nebudeme brániť napríklad navštíviť lekára či obchod v doobedňajších hodinách.

S primátorom Matúšom Vallom sa o prednostnom parkovaní pre rezidentov rozprávame dlho a často. Ak by sme neboli presvedčení, že vám tento systém zlepší život, netrúfli by sme si ho zavádzať, a už vôbec nie krátko pred voľbami. Keďže však parkovanie a dopravu asi všetci považujeme za kľúčový problém mesta, musíme urobiť všetko preto, aby ste sa podvečer mohli pokojne vracať domov. Nájsť konečne odvahu, urobiť poriadok v parkovaní, zvýhodniť v Ružinove Ružinovčanov, rezidentov pred ich vlastným domom, je dôležitejšie než voľby a funkcie kohokoľvek z nás.

Váš starosta

 

Vydanie: Marec 2022