Nesmrteľná tragikomédia - Ujo Váňa

Do Mestského divadla P. O. Hviezdoslava mieri nesmrteľná tragikomédia o veľkých túžbach a nenaplnených snoch – Ujo Váňa

10. divadelná sezóna v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava vyvrcholí 17. apríla 2019 ďalšou premiérou, ktorou je nadčasový titul ruského klasika Antona Pavloviča Čechova – Ujo Váňa.

Hra patrí k štvorici jeho najhranejších diel (Čajka, Višňový sad, Tri sestry), ktoré sa pravidelne vracajú do repertoárov divadiel a sú výzvou pre väčšinu režisérov. V Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava sa tejto výzvy zhostil skúsený režisér Marián Pecko, ktorý sa na doskách MDPOH predstaví ako režisér prvýkrát. Marián Pecko vníma dielo veľmi intenzívne: „Ten text má veľmi hlboký ľudský rozmer. Príbeh uja Váňu, ale aj ôsmich ďalších ľudí, ktorí žijú v jednom dome, kdesi ďaleko, je nám blízky tým, ako prežívajú svoje životy a trápenia. Dokážu zamestnať aj naše emócie, aj náš intelekt. Táto hra je veľmi plnohodnotná, veľmi obsiahla v rámci poznania a pozorovania ľudí, ľudských duší, osudov a ciest, trápení, dobrých aj menej dobrých vlastností. Je to skrátka veľmi dobre napísaná hra, kde sa hovorí o človeku, a to je vždy zaujímavé.”

Dielo síce vzniklo pred stodvadsiatimi rokmi, ale obsahuje témy, ktorých aktuálnosť a pálčivosť presahuje storočia. Sleduje konflikt medzi ideálmi a skutočným životom, ktorý „človeka uťahá!“. Veľké túžby a sny verzus premárnené šance a nenaplnený život, ale aj kríza stredného veku a motív nešťastnej lásky, sú dôverne známe témy neustále prítomné v našich životoch. Čechov ich zachytáva svojou typickou groteskno-realistickou optikou.

V titulnej postave uja Váňu, celým menom - Ivana Petroviča Vojnického, sa predstaví Alexander Bárta. Váňov všedný život na vidieckom sídle po boku netere Soni (Andrea Sabová) a matky (Božidara Turzonovová), naruší príchod jeho švagra, profesora Serebriakova (Milan Bahul) s krásnou manželkou Jelenou (Kristína Greppelová). Spoločnosť dopĺňa lekár (Peter Nádasdi), schudobnený statkár (Juraj Hrčka) a stará pestúnka (Jana Valocká). Napätie, ktoré v dome s príchodom hostí zavládne, postupne ústi do otvorených konfliktov. Váňa sa nachádza v zložitom období, kedy prehodnocuje svoj doterajší život a premýšľa, čo z toho všetkého, čo prežil, malo zmysel. Hľadá východiská a cesty. “Ale žije v priestore akéhosi nezáujmu zo strany svojho najbližšieho okolia. Je to nezáujem o človeka, o jeho bolesti, nedostatok empatie, hoci všetci žijú vo veľmi blízkom fyzickom okolí a na pomerne malom priestore. Akoby sa však navzájom nevideli a nevnímali. Nevedia si navzájom pomôcť, jeden druhému ani sami sebe. A možno práve toto má, čo povedať aj nám a našim súčasníkom”, vysvetľuje Marián Pecko. Váňa si postupne uvedomí, že doteraz nekriticky obdivoval svojho švagra, a že mu obetoval celý život! V momente, keď si človek uvedomí, že mu život preteká pomedzi prsty a nie je cesty späť, zmiznú aj jeho ideály. Narastá v ňom zúfalstvo a beznádej... Mám už štyridsaťsedem rokov. Celé noci nespím od srdu, od zlosti, že som tak hlúpo premeškal čas, keď som mohol mať všetko, na čo som teraz už starý!“

Ostáva však nádej, že nakoniec zvíťazí pravda a láska. To platilo pred sto rokmi rovnako ako

dnes. Nenechajte si ujsť originálne spracovanie ruskej klasiky a herecký koncert na doskách Mestského divadla P. O. Hviezdoslava!

 

Anton Pavlovič Čechov

UJO VÁŇA

16.4. | utorok | 10.00 – verejná generálka

17.4. | streda | 19.00 – premiéra

 

Réžia: Marián Pecko

Preklad: Vladimír Strnisko

Scéna: Pavol Andraško

Kostýmy: Eva Farkašová

Hudba: Róbert Mankovecký

 

Osoby a obsadenie:

Alexander Vladimirovič Serebriakov - Milan Bahul

Jelena Andrejevna - Kristína Greppelová

Sofja Alexandrovna (Soňa) - Andrea Sabová

Maria Vasiljevna Vojnická - Zuzana Kocúriková / Božidara Turzonovová

Ivan Petrovič Vojnickij - Alexander Bárta

Michail Ľvovič Astrov - Peter Nádasdi

Iľia Iľjič Telegin - Juraj Hrčka

Marina - Jana Valocká

 

Viac informácií a predaj vstupeniek na www.mdpoh.sk

 

Kontakt pre média:

Mgr. Jana Túry,+421 905 370 538, j.tury@bkis.sk

 

 

Vydanie: Apríl 2019