Prví v župe: Našich seniorov očkujú treťou dávkou

Dôchodcovia, ktorí žijú v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ulici, sú už vo väčšine zaočkovaní treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19. V rámci Bratislavského samosprávneho kraja patrí ružinovskému zariadeniu v takejto aktivite prvé miesto. 

V posledných dňoch počet pozitívnych na koronavírus prudko stúpa a počet pacientov v nemocniciach sa zvyšuje. Aj preto v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej, kde žije 288 seniorov, neváhajú. Veď vekový priemer obyvateľov je 82,5 roka a práve táto skupina obyvateľov patrí medzi najzraniteľnejšie. Pred pár dňami tam začali s očkovaním treťou dávkou vakcíny a tak sa práve ružinovský domov seniorov stal v rámci bratislavskej župy „jednotkou“. Treťou dávkou vakcíny sa už zaočkovala drvivá väčšina klientov aj zamestnancov. Samotní klienti zariadenia túto možnosť vítajú. Poukazujú pritom hlavne na zodpovednosť nielen voči sebe, ale aj rodinám či spolubývajúcim v zariadení. Chcú sa totiž priblížiť k takému životu, aký bol pred koronou.

Na očkovanie nabáda aj starosta Ružinova Martin Chren. „Priamo v tomto domove, ale aj ďalších ružinovských sme zistili, že tí, ktorí sú zaočkovaní, sú oveľa viac chránení, majú výrazne lepší priebeh ochorenia, ak sa už nakazia, a výrazne nižšiu mieru úmrtnosti,” upozornil. „Ak by sa sem zaniesla nákaza, mala by fatálne následky,“ dodala riaditeľka zariadenia Mária Mattovič Straková.

Očkovanie treťou dávkou v RDS zastrešovala bratislavská župa na čele s predsedom Jurajom Drobom a hlavným lekárom Tomášom Szalayom. Ten ubezpečil, že kraj je v prípade záujmu pripravený opätovne otvoriť aj veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne. Očkuje sa však aj v nákupnom centre na Einsteinovej ulici a organizujú aj výjazdové očkovania do obcí. 

 

Vydanie: November 2021