November 2021

Prvá titulná strana nášho moderátora

Prvá titulná strana nášho moderátora

Rubrika: Reportáže
Poznáte chlapca na titulnej strane denníka Smena z roku 1977? Mal vtedy šesť rokov a určite netušil, že sa z neho stane moderátor. Roman BOMBOŠ si na udalosti spred 44 rokov veľmi dobre pamätá. „Bola to moja prvá titulná strana, viem, že si vtedy noviny kúpilo celé sídlisko,“ smeje sa moderátor TVR. „V tom čase som si nahrával na magnetofónové kazety prvé moderátorské pokusy a ak by mi vtedy niekto povedal, že po rokoch sa stanem súčasťou rozhlasového a televízneho vysielania, skákal by som od radosti. „Treba ísť za svojim snom, niekedy je tá cesta dlhšia, ale stojí to za to,“ radí Roman, ktorý je súčasťou Televízie Ružinov od roku 1998.
Anketa

Anketa

Rubrika: Spravodajstvo
Počas uplynulých troch rokov sme na stránkach Ružinovského Echa postupne predstavili všetkých poslancov miestneho zastupiteľstva. V nasledujúcich mesiacoch budeme klásť jednu otázku všetkým poslancom a oni nám na ňu dajú stručnú odpoveď – áno/ nie/ neviem (v prípade, že sa nevyjadrili do termínu uzávierky, bude to tiež uvedené). Nový formát môže na prvý pohľad pôsobiť jednoduchšie, ale v skutočnosti v sebe obsahuje zložitosť poslaneckej práce. Je totiž jednoduché siahodlho niečo na sociálnych sieťach vysvetľovať, podstatné je, ako napokon poslankyňa, resp. poslanec zahlasujú, alebo ako sa postavia k zmenám, o ktorých sa diskutuje. Našou prvou otázkou je, čo si myslia o povinnom očkovaní pre niektoré povolania.    
Novinky pre Ružinovčanov: Radosť a rozptýlenie pre ľudí aj domácich miláčikov

Novinky pre Ružinovčanov: Radosť a rozptýlenie pre ľudí aj domácich miláčikov

Rubrika: Reportáže
V Ružinove nám záleží na tom, aby sa tu dobre žilo všetkým - nielen dospelým, ale aj deťom a ostatným živým tvorom. Preto upravujeme športoviská, budujeme prvky v psích výbehoch a pomáhame aj prírode. Čo to znamená? Každý rok sa v našej mestskej časti narodia stovky nových obyvateľov, ďalší sem zase prídu bývať spolu so svojimi rodičmi. Ihriská tak skutočne potrebujeme. Lenže čo keď mnohé z nich majú aj viac ako 60 rokov? Obnova ihrísk, prvky pre psov Najnovšie sme v uplynulých dňoch odštartovali práce na revitalizácii ihriska na Bachovej na Pošni. Rozdelené budú do viacerých etáp. Po dokončení vzniknú dve nové multifunkčné ihriská a jedno aj na streetball. Novú podobu však dostane aj detské ihrisko. Usilovne sa pracuje aj na Štrkovci na Medzilaboreckej a čoskoro sa začne aj s komplexnou obnovou ihriska na Sedmokráskovej, kde sa už čaká len na podpis zmluvy. Pamätáme však aj na tých, pre ktorých je štvornohý miláčik členom rodiny. Majitelia psov si iste všimli, že v posledných dňoch pribudli prvky pre hru s ich zvieracími kamarátmi v psom výbehu na Syslej ulici, na Štrkovci aj na Sabinovskej ulici. Mobiliáre tak dostali jednotný vzhľad, pribudli aj nové lavičky. Aby sme však zistili, či vám a vašim miláčikom nové prvky vyhovujú, budeme už v najbližších dňoch organizovať prieskum spokojnosti. Veríme, že tí, ktorí ich využívate, si nájdete čas a na otázky nám zodpoviete. Dotazníky budú k dispozícii priamo na mieste. Pomoc pre prírodu Biodiverzite má zase napomôcť hmyzí domček, ktorý má byť náhradným prostredím pre drobné zvieratá. Jeden taký pribudol aj v parčíku na Rozmarínovej ulici, o ktorý sa postarala spoločnosť Kaufland. Aj keď na prvý pohľad vyzerá tak, že je postavený bez kúska logiky, opak je pravdou. Kým niektoré druhy obľubujú slnečné a zároveň aj bylinné prostredie, iné sa ukrývajú v tieni pod kôrou či konárikmi, kde dokážu prežiť aj celú zimu. A aký osoh má z takého hmyzieho domčeku človek? Učite veľký! Veď časom sa v takýchto hoteloch ubytujú aj opeľovače rastlín a keby ich nebolo, existovali by sme na tomto svete iba veľmi ťažko.   
Oznamy

Oznamy

Rubrika: Oznamy
Vianočný príspevok Ružinovské rodiny v hmotnej alebo náhlej núdzi si môžu požiadať o vianočný príspevok do 15. novembra 2021. Rodina s 1 dieťaťom - 150 EUR Rodina s 2 deťmi - 170 EUR Rodina s viac ako 2 deťmi - 200 EUR Rodiny v hmotnej núdzi alebo v náhlej núdzi, ktorým v tomto roku už bola poskytnutá niektorá z finančných výpomocí, majú nárok na vianočný finančný príspevok vo výške 80 EUR. Žiadosť nájdete na www.ruzinov.sk, prípadne v kancelárii prvého kontaktu. Oprávnená osoba musí priložiť aj dokumenty, že rodina je v hmotnej núdzi.   Vykurovacia sezóna Jedným z období, ktoré si vyžaduje pozornosť zo strany občanov pri ochrane pred požiarmi, je obdobie vykurovacej sezóny. Práve vtedy vzniká vyššia pravdepodobnosť vzniku požiarov v dôsledku toho, že sa nevenuje dostatočná pozornosť údržbe palivových spotrebičov, vykurovacích telies, kontrole komínov. Preto by ste mali dbať na dodržanie technických podmienok na protipožiarnu bezpečnosť a dať si skontrolovať spotrebiče aj komíny  
Agresivitu nesmieme tolerovať. Nikdy

Agresivitu nesmieme tolerovať. Nikdy

Rubrika: Reportáže
Dušičkové obdobie je úplné iné ako zvyšok roka. Je oveľa tichšie, pokojnejšie a hĺbavejšie. Sú však situácie a reakcie, ktoré sa ani v takýchto chvíľach nezmenili. O agresivite a vyhrážkach, ktorým denne čelia naši zdravotníci, sa toho písalo veľa. Ale keď tieto príbehy dostanú konkrétnu tvár, sú oveľa desivejšie. Upokojovať náladu v spoločnosti neznamená nehovoriť o veciach, ktoré vyvolávajú alebo môžu vyvolať konflikt. Ak chceme žiť v lepšej a slušnejšej spoločnosti, nemôžeme len tak sedieť a mlčky sa prizerať. Nemôžeme ignorovať agresivitu a útoky ako sú tie, aké zažívajú zdravotníci, zamestnanci obchodov, škôl, policajti alebo vodiči MHD. Tento problém nevyriešime ani tým, že sa budeme tváriť, že neexistuje. Pretože tí, ktorí majú možnosť meniť veci, majú povinnosť robiť to. A v tejto situácii má tú možnosť každý z nás. foto: Renáta Meszárošová
V Bille sa už zálohujú plastové fľaše a plechovky: Ružinovčania dostanú za odmenu lavičky

V Bille sa už zálohujú plastové fľaše a plechovky: Ružinovčania dostanú za odmenu lavičky

Rubrika: Spravodajstvo
Už od 1. januára 2022 sa na Slovensku spúšťa zálohovací systém na nápojové fľaše a plechovky. V Ružinove však na niekoľkých miestach funguje aj dnes. Ak ho využijete, urobíte nielen dobrú, ale aj príjemnú vec pre svoje okolie. V rámci nového projektu „Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky“ zriadila spoločnosť BILLA pri svojich dvoch predajniach v Bratislave-Ružinove (na Bajkalskej a Záhradníckej ulici) automaty na zber nápojových obalov z plastu a kovu. Za každý plastový či plechový nápojový obal, ktorý vhodíte v skúšobnej dobe do automatu do 15. decembra, venuje BILLA 15 centov na podporu a rozvoj komunity v našej mestskej časti. Hlasovať môžete na Facebooku v rámci podujatia "Ružinovské lavičky za plastové fľaštičky... a za plechovky tiež". Sedenie z recyklovaného plastu Piknikové sedenie bude symbolicky vyrobené z recyklovaného plastu. O tom, kde bude umiestnené, rozhodnete vy svojim hlasovaním na sociálnej sieti. Okrem toho, že skrášli okolie, vytvorí aj pohodové miesto na stretnutie s rodinou, susedmi a priateľmi, pretože len vtedy, ak sa o zaujímame jeden o druhého, sa budeme spoločne starať aj o miesto, kde žijeme. Zálohové automaty na zber nápojových obalov fungujú na podobnom princípe ako tie so sklom. Dôležité však je, aby ste do automatu vkladali prázdne a nezdeformované PET fľaše či plechovky aj s čitateľnou etiketou. „Automat následne nápojové obaly zlisuje a umiestni do zásobníkov, ktoré budeme pravidelne ekologicky likvidovať ,“ vysvetlil Tomáš Staňo, finančný riaditeľ BILLA. Kým teraz ide o skúšobnú prevádzku, od januára bude takýto automat pri každej predajni na Slovensku. Plastové fľaše a plechovky už po tomto termíne budú zálohované.   
Rekonštrukcie v Ružinove: Nová škôlka a vynovená knižnica

Rekonštrukcie v Ružinove: Nová škôlka a vynovená knižnica

Rubrika: Spravodajstvo
Knihy sú bohatstvo, ktoré nám zanechali naši predkovia. Preto aj knižnice, kde sú uložené, si zaslúžia adekvátne priestory. Taký postupne rekonštrukciou vzniká na Miletičovej ulici. Zmena sa však dotkne aj pobočky na Tomášikovej ulici.  Ružinov je medzi Bratislavčanmi jednou z najobľúbenejších mestských častí. A s tým súvisí aj pribúdajúci počet obyvateľov. Priestory na vzdelávanie Mladí ľudia sa sem radi sťahujú za infraštruktúrou, rodiny zase za zeleňou a príjemným prostredím. S tým však súvisí aj nutnosť hľadať nové priestory pre predškolské a školské zariadenia. Jedno také vznikne na Tomášikovej 25 v budove, kde doposiaľ sídlila knižnica. Vypožičané knihy môžete do konca októbra vrátiť na danej adrese, do biblioboxu pred budovou, alebo na pobočkách Bachova 7, Zimná 1 alebo Na úvrati 52, kam môžete s čitateľským preukazom chodiť aj naďalej. Už sa rekonštruuje Ak ste radi chodili na pobočku na Miletičovej 47, nemusíte zúfať. Zatvorená je len dočasne. Pracujeme totiž na tom, aby ste po rekonštrukcii v týchto priestoroch cítili ešte príjemnejšie. Ak máte zapožičané knihy z tejto pobočky, vrátiť ich môžete do konca októbra do biblioboxu pred budovou, na pobočkách Bachova 7, Zimná 1 alebo Na úvrati 52. Vypožičanie si však môžete aj predĺžiť – sami cez konto v online katalógu, e-mailom na kr-mileticova@kniznica-ruzinov.sk alebo telefonicky na čísle 02/43 33 74 41, 0911 011 985. Veríme, že sa čoskoro stretneme aj pri dobrej knihe!  
Regulované parkovanie: Odpovede na najdôležitejšie otázky

Regulované parkovanie: Odpovede na najdôležitejšie otázky

Rubrika: Spravodajstvo
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Mestská časť začala v uplynulých týždňoch s vyznačovaním parkovacích miest v zóne Starý Ružinov – východ. Uvedená zóna bude po prechode na celomestskú parkovaciu politiku súčasťou zóny RU 1 (t.j. územie Ružinova medzi Kradžičovou a Bajkalskou ulicou). Na základe otázok od obyvateľov sme pripravili prehľad najčastejších otázok: 1. Kto vyhodnotil a prečo zvýhodnenie rezidentov v pracovných dňoch v čase medzi 18:00 – 06:00? Zvýhodnenie rezidentov počas nočných hodín je navrhnuté v Základných pravidlách parkovacej politiky hlavného mesta SR Bratislavy a bolo potvrdené aj prieskumami statickej dopravy pre lokalitu Nivy, ktoré obstarala mestská časť. 2. Prečo nemusia platiť nerezidenti v čase od 06:00 – 18:00? Pilotný projekt je spustený ako bezplatný tak pre rezidentov ako aj nerezidentov. Po spustení celomestskej parkovacej politiky bude parkovanie pre rezidentov aj nerezidentov spoplatnené v zmysle platného VZN hlavného mesta SR Bratislavy č. 8/2019 o dočasnom parkovaní motorových vozidiel v platnom znení (ďalej len VZN). 3. Prečo nie sú zaradené do počtu parkovacích miest aj vnútrobloky? Parkovacie miesta vo vnútroblokoch sú zaradené do parkovacích kapacít zóny, ale vzhľadom na komplikované majetkovo-právne vzťahy k pozemkom a status účelových ciest vo vnútroblokoch ich zatiaľ vieme regulovať iba zákazom vjazdu – okrem dopravnej obsluhy, toto obmedzenie vjazdu platí 24 hodín / 7 dní v týždni (dopravná obsluha sú samozrejme okrem iného aj rezidenti). Aktuálne intenzívne preverujeme v spolupráci s hlavným mestom aj ďalšie možnosti, ako zabezpečiť čo najväčšiu možnú ochranu rezidentov aj vo vnútroblokoch. 4. Kde budú parkovať deti, keď prídu na návštevu aj na celý víkend? Prvým faktom je, že víkendy regulácii nepodliehajú. V prípade parkovania návštev v priebehu pracovného týždňa v nočných hodinách je možné využiť neregulované parkovacie miesta, ktoré sú po obvode zóny. Po prechode na celomestskú parkovaciu politiku budú mať rezidenti k dispozícii návštevnícke hodiny, ktoré bude možné poskytnúť aj pre návštevy. 5. Prečo sa na Jégeho ulici (párne čísla) nedajú vystaviť povolenia a ako to bude miestny úrad riešiť? V rámci pilotného projektu sa obyvatelia Jégeho aleje neregistrujú, nakoľko môžu využívať súkromné parkovacie miesta v okolí bytoviek. Nie je to však konečný stav. Registrácia bude možná v ďalšej fáze, po prechode na celomestskú parkovaciu politiku sa budú títo obyvatelia registrovať v rámci zóny RU 1. 6. Kde budú parkovať rezidenti, keď miest je pre nich málo? Nateraz je predčasné hovoriť o deficite parkovacích miest pre rezidentov, reálny deficit bude možné zistiť až po spustení regulácie v praxi. 7. Aké všetky dokumenty je potrebné predložiť vložiť / predložiť pri registrácii? ■ Občiansky preukaz pre overenie trvalého pobytu v zóne ■ Technický preukaz alebo osvedčenie o evidencii vozidla časť II ■ List vlastníctva (informatívna kópia) ■ Pracovná zmluva a potvrdenie zamestnávateľa, že žiadateľ môže motorové vozidlo využívať na súkromné účely ■ Pracovná zmluva a potvrdenie právnickej osoby, že žiadateľ môže motorové vozidlo využívať na súkromné účely ■ Nájomná zmluva alebo iná zmluva s leasingovou spoločnosťou ■ Doklad preukazujúci sídlo resp. prevádzku v zóne (týka sa nebytových priestorov) Dokumenty sa vkladajú do elektronického formulára ako sken. Slúžia na overenie oprávnenia pracovníkmi úradu. 8. Ako majú postupovať, keď sú ľudia v podnájme? Občania bez trvalého pobytu v zóne nespĺňajú podmienku rezidenta a teda nepožívajú ani také práva. Rezident je definovaný vo VZN hlavného mesta. Obyvatelia bez trvalého pobytu sa neregistrujú, parkovať v zóne môžu mimo regulovaných časov pre rezidentov alebo môžu využívať miesta, ktoré nepodliehajúce regulácii parkovania. Občania bez trvalého pobytu po prechode na celomestskú parkovaciu politiku budú môcť parkovať v zóne ako návštevník za poplatok.  
Ocenenie pre MČ: Ružinov je senior friendly

Ocenenie pre MČ: Ružinov je senior friendly

Rubrika: Spravodajstvo
Október je mesiacom úcty k starším. Nemali by sme si ich však vážiť iba v tomto mesiaci, ale po celý rok. Za prístup k našim najstarším obyvateľom naša mestská časť získala ocenenie, ktoré si mimoriadne ceníme. Od našich starých rodičov sa máme čo učiť. Ich skúsenosti a rady, ktoré nám dávajú z lásky a zadarmo, sú skutočne na nezaplatenie. Za to by sme si ich mali aj vážiť. Avšak nielen 31 dní v októbri, ktorý je vyhlásený za mesiac úcty k starším, ale skutočne po celý rok. Pomáhať im, stretávať sa s nimi. Občas postačí aj vľúdne slovo. Tento prístup sa snažíme u nás v Ružinove praktizovať po celý rok – od prvého januára až do konca decembra. Za mimoriadne aktivity v prospech seniorov práve náša mestská časť získala - ako jedna z troch samospráv na Slovensku - prestížne ocenenie Senior Friendly za mimoriadne aktivity v prospech seniorov. Vnímame ho ako malé poďakovanie v prospech všetkých kolegov u nás na miestnom úrade, ale aj v našich ružinovských domovoch seniorov, ktoré patria medzi najväčšie na Slovensku a kde žijú a trávia svoju jeseň života tí najzraniteľnejší - naši drahí seniori.   
Prví v župe: Našich seniorov očkujú treťou dávkou

Prví v župe: Našich seniorov očkujú treťou dávkou

Rubrika: Spravodajstvo
Dôchodcovia, ktorí žijú v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ulici, sú už vo väčšine zaočkovaní treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu Covid-19. V rámci Bratislavského samosprávneho kraja patrí ružinovskému zariadeniu v takejto aktivite prvé miesto.  V posledných dňoch počet pozitívnych na koronavírus prudko stúpa a počet pacientov v nemocniciach sa zvyšuje. Aj preto v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej, kde žije 288 seniorov, neváhajú. Veď vekový priemer obyvateľov je 82,5 roka a práve táto skupina obyvateľov patrí medzi najzraniteľnejšie. Pred pár dňami tam začali s očkovaním treťou dávkou vakcíny a tak sa práve ružinovský domov seniorov stal v rámci bratislavskej župy „jednotkou“. Treťou dávkou vakcíny sa už zaočkovala drvivá väčšina klientov aj zamestnancov. Samotní klienti zariadenia túto možnosť vítajú. Poukazujú pritom hlavne na zodpovednosť nielen voči sebe, ale aj rodinám či spolubývajúcim v zariadení. Chcú sa totiž priblížiť k takému životu, aký bol pred koronou. Na očkovanie nabáda aj starosta Ružinova Martin Chren. „Priamo v tomto domove, ale aj ďalších ružinovských sme zistili, že tí, ktorí sú zaočkovaní, sú oveľa viac chránení, majú výrazne lepší priebeh ochorenia, ak sa už nakazia, a výrazne nižšiu mieru úmrtnosti,” upozornil. „Ak by sa sem zaniesla nákaza, mala by fatálne následky,“ dodala riaditeľka zariadenia Mária Mattovič Straková. Očkovanie treťou dávkou v RDS zastrešovala bratislavská župa na čele s predsedom Jurajom Drobom a hlavným lekárom Tomášom Szalayom. Ten ubezpečil, že kraj je v prípade záujmu pripravený opätovne otvoriť aj veľkokapacitné očkovacie centrum na Národnom futbalovom štadióne. Očkuje sa však aj v nákupnom centre na Einsteinovej ulici a organizujú aj výjazdové očkovania do obcí.   
Ružinov odkúpil pozemky na Ostredkoch: Koniec obáv z nekontrolovateľnej výstavby

Ružinov odkúpil pozemky na Ostredkoch: Koniec obáv z nekontrolovateľnej výstavby

Rubrika: Spravodajstvo
Takmer 13 hektárov na Ostredkoch. Toľko získa mestská časť potom, čo poslanci ružinovského zastupiteľstva odhlasovali kúpu pozemkov a ktorá bola výsledkom niekoľkoročného vyjednávania občianskych aktivistov s doterajším majiteľom. Až aktuálne vedenie mestskej časti to dotiahlo do úspešného konca.  Znalecká hodnota týchto pozemkov je 27 miliónov eur. Mestská časť ich získala za cenu približne deväťkrát nižšiu, teda za 3,75 milióna eur. Čo hrozilo? Ak pozemky pod panelákmi, školami, parkoviskami, parkmi alebo detskými ihriskami vlastnia jednotlivci alebo súkromné firmy, v obyvateľoch to vyvoláva obavy a mestskej časti to spôsobuje značné komplikácie s údržbou okolia, ktoré ľudia bežne celé roky až desaťročia využívajú. Nie je to len problém Ostredkov a nie je to len problém Bratislavy. Súkromný pozemok si jeho majitelia môžu ohradiť, a napríklad na parkovisku začať vyberať poplatky. Pokiaľ to územný plán umožňuje, môžu na nich začať stavať. Ale takisto môžu brániť stavebným aktivitám, ktoré mestská časť plánuje pre zlepšenie kvality života obyvateľov – ako dobudovávanie chodníkov, rekonštrukcia ihrísk, budovanie podchodov alebo nadchodov na kritických miestach. Ani len preliezky na školskom ihrisku sa nedajú vymeniť bez súhlasu často viacerých vlastníkov pozemku, na ktorom škola stojí. Stavebná uzávera Ohlásená výstavba na Ostredkoch, ktorá hovorila až o 12 budovách, vyvolala už pred rokmi veľmi silné reakcie obyvateľov z okolia. Nasledovala petícia a vyhlásenie stavebnej uzávery. Stavebná uzávera však neznamená definitívne vyriešenie situácie, len jej odloženie. Platí päť rokov a nie je možné ju predlžovať. Termín tej na Ostredkoch bol do tohto októbra 2021. Po tomto termíne by už výstavbe na týchto pozemkoch nebolo možné úplne zabrániť a v priebehu roku 2020 doterajší majiteľ pozemkov mestskej časti oznámil zámer začať po tomto termíne s výstavbou na Mesačnej a Jesennej. Okrem zahustenia by to znamenalo okamžitú stratu približne dvesto parkovacích miest a s nárastom obyvateľov by sa parkovacia situácia ešte zhoršila. Čo kúpa znamená? Takmer 13 hektárov predstavuje približne tretinu celkovej rozlohy Ostredkov. Vďaka tomu, že pozemky prechádzajú do vlastníctva mestskej časti, takejto výstavby sa obyvatelia obávať nemusia. Naplánovaná je postupná oprava parkovísk, vrátane možnosti vybudovania parkovacích domov, vybudovanie križovatky M. Hella s Trnavskou cestou, rozšírenie cesty na ulici M. Hella, zrevitalizovanie námestia pred Kozmosom (namiesto 12-poschodovej budovy, ktorá tam mala stáť), rekonštrukcia ihrísk a to je len časť z projektov, na ktorých príprave už mestská časť pracuje. Pozemky pre Ružinov Pozemky na Ostredkoch nie sú jediné, ktoré Ružinov za posledné tri roky získal do svojho vlastníctva. Celkovo sa do majetku mestskej časti dostalo takmer 20 hektárov – celý pozemok futbalového ihriska FC Ružinov v Ružovej doline, veľké parkovisko pri Štrkovci, okolie jazera Rohlík, parkovisko medzi Zálužickou a Haburskou a ďalšie pred bývalým Baumaxom na Trnávke, obrovské ihrisko na Sedmokráskovej, ale aj starú radnicu v Prievoze. Domové role zadarmo Cesty v tejto časti Ružinova pripomínajú tankodróm a nezabudne na ne nik, kto po nich aspoň raz prešiel a vodu zo zaplaveného podjazdu naši hasiči odčerpávajú niekoľkokrát do roka (keď ich stavali, nevyužívala sa táto lokalita na bývanie, ale predstavovala prístup k Slovnaftu). Domové role sú účelovou komunikáciou v súkromnom vlastníctve Slovnaftu, a preto mestskej časti zákon neumožňoval investovať peniaze do jej opráv. Teraz sa to však zmení. Na základe rokovaní medzi Slovnaftom a vedením mestskej časti získa Ružinov dlhý úsek cesty Domové role od spomínaného podjazdu. Aj vďaka tomu, že Slovnaft svoje pozemky v tejto lokalite odpredáva firme, ktorá tu plánuje výstavbu niekoľkých rodinných domov, nielenže Ružinov získa túto cestu zadarmo, ale ani oprava jej povrchu nezoberie z rozpočtu ani euro. Cestu a pozemky pod ňou v hodnote viac ako 370-tisíc eur tak získa mestská časť úplne zadarmo. A ako bonus... Vyrieši sa aj problém večne zatopeného podjazdu. foto: R. Skladaná
Takýto bol Ružinov: Seberíniho bez trávy

Takýto bol Ružinov: Seberíniho bez trávy

Rubrika: Reportáže
Keď sa začali v Ružinove budovať nové sídliská, len málokto si vedel predstaviť, že táto mestská časť bude patriť medzi tie, ktorá sa bude môcť pýšiť aj bohatou zeleňou. Dnes aj vďaka historickej fotografii z apríla 1969 vidíme, ako to vyzeralo na Seberíniho ulici, keď sa dieťa hralo v piesku bez stebla trávy na nerovnom rozľahlom teréne. Ako napísala majiteľka fotografie, dnes sa na tomto mieste tešíme pohľadom na trávnik a veľkú skupinu najrôznejších okrasných stromov, ktorých krásu vnímame najmä srdcom. Ak máte aj vy vo vašom archíve historické zábery či fotografie z Ružinova, pošlite nám ich naskenované na adresu fotky@ruzinov.sk a my ich radi uverejníme v ďalších číslach mesačníka. foto: Dalma Gyepesová  
Električka na Pribinovej a Košickej: Každý deň pohodlnejší život pre desaťtisíce obyvateľov a návštevníkov

Električka na Pribinovej a Košickej: Každý deň pohodlnejší život pre desaťtisíce obyvateľov a návštevníkov

Rubrika: Spravodajstvo
Dochádzate z Ružinova do Petržalky, alebo opačne? Iste ste už dávnejšie zaregistrovali debatu o tom, že tieto mestské časti by mala spojiť električka. O trati už rozhodlo bratislavské mestské zastupiteľstvo. Kadiaľ povedie a aké výhody budú z toho plynúť pre občanov? Debata o tom, kadiaľ by mala viesť električková trať, trvala celé roky a v istých obdobiach bola aj poriadne vyostrená, posledné dva roky veľmi intenzívne. Mestské zastupiteľstvo napokon rozhodlo, že nová električková trať povedie po Pribinovej a Košickej ulici. Poslanci pritom vychádzali zo štúdie odborníkov z viacerých európskych krajín, ktorí sa tejto téme venovali celé mesiace. Potom zhodnotili, že električka môže jazdiť po tejto trase aj bez toho, aby to malo výrazný vplyv na prevádzku Slovenského národného divadla (viac sme písali v Ružinovskom Echu v apríli 2021). V tejto časti mesta (t.j. v okolí Eurovea a SkyParku) prebiehajú intenzívne práce a len teraz schválená, resp. avizovaná výstavba sem už o pár rokov prinesie až okolo 150-tisíc obyvateľov a desaťtisíce áut. V prípade výstavby v lokalite Zimného prístavu toto číslo ešte podstatne výraznejšie narastie. „Som veľmi rád, že sa pravda ukázala a variant, ktorý som pôvodne navrhol a za ktorý som dostal aj kopu hejtu od protikandidátov vo volebnej kampani, bol vo všetkých kritériách vyhodnotený ako najlepší. A aj schválený v územnom pláne,“ povedal starosta Ružinova Martin Chren, ktorý je zároveň aj mestským poslancom. Treba pritom spomenúť fakt, že električka jazdí okolo divadla aj vo Viedni, Miláne či v ďalších mestách a počas predstavení to divákov nijako nevyrušuje. Či sa nám to páči alebo nepáči, rozvojové dokumenty mesta počítajú s električkovou traťou po Košickej už viac ako 50 rokov. Navyše v zóne Pribinova - Chalupkova ešte predošlá generácia mestských politikov schválila tak masívnu výstavbu, že bez kapacitnej verejnej dopravy táto časť mesta - a s ňou aj veľké časti Ružinova, Starého Mesta a Petržalky - dopravne o pár rokov skolabujú. Metro v Bratislave je, žiaľ, stále len sen, cesty sa nafúknuť nedajú a električka v tejto lokalite je jediné možné riešenie. Pre občanov je to pritom dobrá správa. Veď nová električková trať prepojí Petržalku - miesto, kde žije najviac ľudí - s Ružinovom - miestom, kde najviac ľudí chodí pracovať. Všetky modely ukazujú, že výrazne odľahčí našim cestám a mostom a že od začiatku bude patriť k najvyťaženejším tratiam v meste. A vďaka nej sa neskôr bude môcť vybudovať električka až do Slovnaftu, Vrakune a Podunajských Biskupíc.  
Kalendár

Kalendár

Rubrika: Oznamy
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) 3. nov. Poslanecké stredy: Eva Bacigalová (Nivy)   10. nov. Poslanecké stredy: Boris Čechvala (Starý Ružinov)   24. nov. Poslanecké stredy: Ivan Kraszkó (Ružová dolina)   1. dec. Poslanecké stredy: Martin Ferák (Trávniky)   8. dec. Poslanecké stredy: Matúš Méheš (Pošeň)   15. dec. Poslanecké stredy: Monika Ďurajková (Prievoz)   Upozornenie: Vzhľadom na prebiehajúcu rekonštrukciu miestneho úradu vás prosíme, aby ste si najskôr e-mailom alebo telefonicky dohodli ďalší postup a miesto stretnutia. Kontakty sú uvedené na www.ruzinov.sk (mestská časť/ miestne zastupiteľstvo/ poslanci).    Informácie o akciách pre seniorov a o uvítaní do života: Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu nebude mestská časť až do odvolania organizovať žiadne hromadné podujatia.  
Milí Ružinovčania

Milí Ružinovčania

Rubrika: Spravodajstvo
október bol mesiacom úcty k starším. Ale ako knihy treba čítať celý rok, a nielen v marci, aj úctu a rešpekt k seniorom treba prejavovať stále, a nielen na jeseň. Preto ma veľmi teší, že Ružinov získal, ako jedna z len troch samospráv na Slovensku, ocenenie Senior Friendly za mimoriadne aktivity v prospech našich seniorov. Toto ocenenie, pod záštitou pani prezidentky, je zadosťučinením pre mojich kolegov z úradu, i tých z našich domovov seniorov. Na mestskom zastupiteľstve sme schválili zmeny územného plánu, ktoré napríklad znamenajú výrazný posun v boji proti reklamnému smogu. Nové bilbordy a väčšie reklamné plochy by už vôbec nemali v Bratislave vznikať a väčšina tých existujúcich by mala do pár rokov zmiznúť z našich ulíc. Odštartovali sme obnovu už dvoch veľkých ihrísk na Štrkovci a na Pošni a čoskoro začneme pracovať aj na Sedmokráskovej na Trávnikoch. Nivy získavajú nové námestie pred Pradiarňou, v Starom Ružinove dokončujeme rezidentskú parkovaciu zónu. V celom Ružinove vo veľkom prebiehajú opravy ciest a chodníkov. Získali sme späť veľké parkovisko na Trnávke, kde začíname pripravovať projekt nového športoviska. Bezplatne sme získali veľký kus rozbitej cesty Domové role v Prievoze a na budúci rok ju čaká konečne oprava. A splnili sme sľub Ostredkom a získali do vlastníctva mestskej časti takmer tretinu pozemkov na tomto sídlisku, čo ochráni zeleň pred ďalšou výstavbou. Kúsok po kúsku sa snažíme robiť Ružinov lepším. Využite jeseň na peknú prechádzku. A ak nájdete niečo, čo ešte treba zlepšiť, napíšte alebo zavolajte. Urobíme, čo bude v našich silách, aby sa nám v Ružinove žilo stále lepšie. Váš starosta  
Primár o obetiach a očkovaní proti COVID-19: Pacientov musí prosiť, aby mu verili

Primár o obetiach a očkovaní proti COVID-19: Pacientov musí prosiť, aby mu verili

Rubrika: Rozhovory
Už takmer dva roky každý deň na vlastné oči vidí, aké aj fatálne následky má to, že ľudia nie sú zaočkovaní proti koronavírusu. Primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica - Prim. Mudr. Milan Kulkovský však napriek tomu trpezlivo už celé mesiace objasňuje, prečo je to jediná cesta, ktorou sa môžeme vymaniť z pandémie. V rozhovore pre Ružinovské Echo naznačil, aké nás čakajú vianočné sviatky a či je opäť pred nami aj núdzový stav. Hneď na úvod priama a zdanlivo jednoduchá otázka - prečo je dôležité dať sa zaočkovať? V prvom rade si asi musíme povedať, čo to očkovanie vlastne je. Očkovanie alebo vakcinácia je vpravenie očkovacej látky do ľudského organizmu. Následne dochádza k vytvoreniu nešpecifickej a špecifickej imunitnej odpovede, teda k imunizácii. Jeho cieľom je teda zabezpečenie tvorby protilátok a zároveň navodenie imunologickej pamäte. Chráni sa tak jednotlivec a zároveň dochádza pri dostatočnej zaočkovanosti k vytvoreniu takzvanej kolektívnej imunity. Preto je očkovanie veľmi dôležité. Všeobecne sa s očkovaním začína už v prvých mesiacoch života. Prečo sa to pri koronavíruse posúva na neskôr? S očkovaním detí sa začína už v prvých mesiacoch života, pretože je potrebná ich ochrana proti závažným infekčným ochoreniam. Protilátky, ktoré má dieťa po narodení od matky, aj tie, ktoré získava dojčením, mu nedokážu zabezpečiť dlhodobú ochranu, a preto imunitnému systému pomáhame vakcináciou. Aj keď sa to možno mnohým ľuďom nezdá, očkovanie podlieha prísnej kontrole a sledovaniu. To, koho a v akom veku zaradíme do očkovanej skupiny, záleží od schválenia regulačnými úradmi na základe žiadosti výrobcu vakcíny. Ten musí deklarovať jej bezpečnosť. Pod 11 rokov sa doporučuje očkovať len rizikovú skupinu detí. Tých je na Slovensku naozaj veľmi málo. Neznamená to, že je vakcína proti Covid-19 pre tieto deti nebezpečená. Jednoducho nie je potrebná, keďže priebeh Covid-19 je v tejto skupine väčšinou asymptomatický. V minulosti nad očkovaním ľudia vôbec neváhali, bola to skôr rarita. Prečo podľa Vás momentálne vznikla okolo očkovania taká antikampaň, resp. reakcie mnohých ľudí sú také negatívne? Antivaxeri tu boli vždy, ale nebolo ich tak počuť. Internet a najmä sociálne siete umožnili nie len antivaxerom opustiť svoje malé bubliny a šíriť svoje názory do sveta. Naviac všetci rešpektujeme demokraciu a slobodu, možnosť povedať svoj názor. To nebolo v minulosti možné. Občania sú frustrovaní. Nespokojnosť v nich rastie už niekoľko rokov a pandémia sa stala rozbuškou protisystémových nálad. Najhoršie v našich podmienkach je to, že sa téma pandémie a očkovania spolitizovala. Niektoré politické strany tieto témy prevzali ako kľúčové body svojho programu boja o voliča. A to je veľmi smutné. Tých hoaxov, ktoré sprevádzajú momentálne očkovanie, je však neúrekom. Kde čerpať informácie, aby sme sa dostali k relevantným informáciám? Toto je a bude i naďalej obrovský problém. Tvorcovia konšpiračných teórii a hoaxov veľmi dobre vedia, čo robia. Nie sú hlúpi. Ich ciele môžu byť rôzne. Od finančného zisku až po cielenú manipuláciu časti obyvateľstva. Mnohí ľudia sa nedokázali prispôsobiť rýchlosti toku informácií a rozlíšiť medzi nimi tie, ktoré sú pravdivé a ktoré sa len snažia nabudiť dojem alternatívnej „praudy“. Asi je niečo zlé na dnešnej dobe, keď lekár, ktorý denne lieči pacientov s Covid-19, musí prosiť ľudí, aby mu verili. Veľa ľudí verí viac politikom a pseudoodborníkom, pretože im hovoria to, čo chcú počuť. Máme za sebou obdobie, ktoré spôsobilo to, že občania neveria vláde ani štátnym inštitúciam. A preto neveria ani odborníkom, lekárom a vedcom. Neveria štandardným médiam. Bojom proti systému ale bojujú predovšetkým proti sebe. Ťažko povedať kedy a či sa to vôbec ešte niekedy zmení. Keď napíšem na sociálnej sieti blog, ktorý obsahuje odborné rady a fakty, zdieľa ho maximálne pár stoviek ľudí. Hoaxy zdieľajú desaťtisíce. Problém je možno aj v tom, že „konšpiračná“ menšina svojou nadmernou aktivitou nadobúda dojem väčšiny. Pomohlo by, keby boli na sociálnych sieťach aktívnejší tí, ktorí predstavujú rozumnú väčšinu. Presne to isté sa deje aj pri voľbách. Málokto si uvedomuje, že aj jeho neúčasť je voľbou. Preto netreba mlčať a preto nemlčím. A preto chodím voliť. Čo by ste vy odporučili všetkým antivaxerom a ľuďom, ktorí neveria očkovaniu a ani autoritám? Väčšina týchto ľudí sa nechce dať presvedčiť. Chceli by diskutovať, no už pred začatím diskusie priznávajú, že nie sú ochotní prijať argumenty druhej strany. Strany, ktorá používa fakty a nie ničím nepodložené názory jednotlivcov. Takáto diskusia potom nemá zmysel. Ak by som žil v stredoveku, netrápil by som sa presviedčaním ľudí o tom, že Zem je guľatá. Bolo by to mrhanie energiou. Nechal by som ich, nech nasadnú na loď a plavia sa na koniec sveta. Čo by som im teda odporučil? Nič. Poprial by som veľa šťastia ich imunitnému systému v boji s Covid-19. Vieme teda, že očkovanie je jediným nástrojom, ako zvládnuť túto – už takmer dvojročnú pandémiu. Na akom princípe fungujú vakcíny? Princípom očkovania je naučiť imunitný systém ako bojovať s infekciou. Nie je to teda priamo liek, ktorý po vpichnutí ničí vírusy. Vakcína mRNA (Pfizer, Moderna) neobsahuje žiadny vírus (živý, oslabený, mŕtvy), obsahuje určitú informáciu – RNA, ktorá je uložená v tukovom obale. Obsahuje teda návod, ako vyrobiť časť vírusu - bielkovinu – spike protein. To sú tie „pichliače“ v tvare písmena T na jeho povrchu. Na základe návodu, ktorý organizmu vo vakcíne pošleme, si bunky vytvoria tento spike proteín. Nie celý vírus, nič funkčné. Nič, čo by mohlo organizmus poškodiť. RNA vírus nepríde v žiadnom prípade do kontaktu s našou DNA a po použití túto „RNA informáciu“ bunka zničí. Vyrobenú bielkovinu naše telo rozpozná ako niečo cudzie a začne reakcia, ktorej cieľom je jej zničenie. Preto je v mieste vpichu začervenanie, bolesť a prípadne máme zvýšenú teplotu. Po jej zničení si náš imunitný systém vyrobený spike protein zapamätá a v prípade, že sa do nášho tela dostane skutočný koronavírus aj s jeho typickými „pichliačmi“, náš imunitný systém tieto pichliače, spike protein, spozná a zničí ich. Vakcíny od AstraZeneca, Johnson and Johnson a Sputnik V fungujú podobne ako mRNA vakcíny, ale miesto RNA používajú DNA. Označujú sa tiež ako vektorové, využívajú teda nosič. Vakcíny tvorí modifikovaný adenovírus, ktorý obsahuje/nesie gén (DNA) na tvorbu spike proteínu koronavírusu. Samotný adenovírus sa nemôže množiť ani spôsobiť ochorenie. Po očkovaní sa gén na tvorbu spike proteínu dostane do buniek ľudského tela a ľudský organizmus si po očkovaní spike proteín sám vytvorí. Ak sa následne ľudský organizmus stretne s koronavírusom, jeho imunitný systém ho rozpozná a dokáže voči nemu bojovať. Na základe čoho môžeme skonštatovať, že vakcíny sú bezpečné? Môžeme to skonštatovať na základe reálnej praxe. Aspoň jednu dávku už dostalo viac než 3,7 miliardy ľudí a na tak obrovský počet ľudí je hlásených skutočne minimum závažných nežiadúcich účinkov alebo úmrtí. Na Slovensku minimálne jednu dávku dostalo takmer 2,5 milióna ľudí. Známe sú 4 prípady úmrtí, ktoré by mohli s očkovaním súvisieť. Covid-19 doteraz na Slovensku pripravil o život takmer 13 000 občanov. Viac než 80% pacientov hospitalizovaných na Covid oddeleniach našich nemocníc sú neočkovaní. Toto je realita, toto sú fakty. Toto sú dôvody, prečo sa dať zaočkovať. Chránite seba aj svoje okolie. A chránite aj tých, ktorí z objektívnych dôvodov nemôžu byť očkovaní. Naviac umožňujete lekárom starať sa aj o nekovidových pacientov. Ako dlho vakcína účinkuje a ako si overím jej účinnosť? Na Slovensku sa už navyše začalo s podávaním tretej vakcíny... Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje. Musíme si uvedomiť, že s očkovaním sa začalo len nedávno a nemôžeme sa opierať o reálne niekoľkoročné dáta. Doterajšie výskumy ale ukazujú, že účinnosť vakcín pretrváva niekoľko mesiacov (6-8) a postupne jej účinnosť klesá. Preto výrobcovia doporučujú tretiu alebo booster (posilňovaciu, pozn. red.) dávku. S jej podávaním sa už u niektorých, najmä rizikových skupín, na Slovensku začalo. Napomôže to (tretie očkovanie) zastaviť pribúdajúci počet prípadov a obetí? Určite. Treba si uvedomiť, že práve najrizikovejšia skupina bola očkovaná ako prvá – starí a chorí. Očkovaní pacienti, ktorí u nás ležali v nemocnici s ochorením Covid-19, boli práve starší a s niekoľko mesačným odstupom od podania druhej dávky. Z môjho pohľadu je tiež dôležité podanie booster dávky zdravotníkom, ktorí sú v dennom kontakte s Covid pozitívnymi a tiež boli očkovaní medzi prvými. Aká je skladba pacientov, ktorí končia v nemocniciach? – vek, očkovanosť, iné pridružené ochorenia... Aktuálne podľa štatistík (16.10.) leží v nemocniciach 889 pacientov s Covid-19, z toho 82% je neočkovaných. Na rozdiel od druhej vlny, medzi pacientmi máme viac mladších ročníkov, vo veku medzi 40-60 rokov. Títo tvoria väčšinu. Mnohí sú bez závažného predchorobia, aj bez obezity, čo bol dôležitý rizikový faktor druhej vlny. Keď sme mali očkovaných, boli to väčšinou starší pacienti, s mnohými ochoreniami. Aké máme vyhliadky na najbližšie mesiace? Nastávajú pomaly chladné mesiace. Akú zimu očakávate? Dúfam a verím, že bude počasím chladnejšia a menej vlhká a čo sa týka pandémie, miernejšia a k nemocniciam ohľaduplnejšia. V každom prípade nepredpokladám, že dôjde k obnoveniu najprísnejších opatrení vrátane núdzového stavu. Na Vianoce by mala byť na väčšine Slovenska tretia vlna už na ústupe. Lokálne „výbuchy“ ale očakávam ešte aj po Novom roku.   
Grant na podporu športu: Zrekonštruovaná telocvičňa na Borodáčovej

Grant na podporu športu: Zrekonštruovaná telocvičňa na Borodáčovej

Rubrika: Spravodajstvo
V zdravom tele zdravý duch – hovorí sa už po desaťročia. Školáci na ZŠ a MŠ Borodáčova v sa o tom môžu presvedčiť na vlastnej koži. Futbal či volejbal si môžu zahrať v zrekonštruovanej telocvični, na ktorú prispel aj magistrát. Ošarpané steny, zničené parkety a čiary na športoviskách, ktoré už mali tie najlepšie roky dávno za sebou – tak to ešte nedávno vyzeralo v telocvični na ZŠ Borodáčova. To je však už minulosťou. Hodiny telesnej východy sa už konajú vo vynovených priestoroch. Pomohlo aj mesto Zrekonštruovaná telocvičňa spĺňa tie najprísnejšie kritériá čo sa funkcionality aj prevedenia týka. Stať sa tak mohlo aj vďaka príspevku hlavného mesta z grantového programu pre rozvoj športu a vzdelávania v Bratislave. Ten na obnovu interiérového športoviska prispel sumou 45-tisíc eur. Ostatné financie vo výške približne 36-tisíc eur išli z rozpočtu mestskej časti Bratislava-Ružinov. Z novej telocvične sa tešia nielen žiaci ale aj pedagógovia. „Aj Základná škola s materskou školou na Borodáčovej ulici sa konečne dočkala a podarila sa rekonštrukcia telocvične, kde žiaci základnej školy a deti z materskej školy budú môcť rozvíjať svoju pohybovú činnosť či už v rámci povinných hodín telesnej východvy ale aj formou záujmovej telesnej výchovy na krúžkoch a športových súťažiach,” povedal riaditeľ školy Martin Kotyra. Škola prešla naposledy výraznou rekonštrukciou v roku 2018. Došlo k úprave priestorov na vzdelávanie aj trávenie voľného času pre najmenších návštevníkov. Od aktuálneho školského roka má ZŠ Borodáčova aj nové priestory – patrí pod ňu elokované pracovisko na Tomášikovej ulici, ktoré patrí k najmodernejším na Slovensku.