Ružinovskí poslanci: Čo si myslíme o Hirošime

Ruina bývalého obchodného domu Ružinov je strašiakom v oblasti, ktorá by mala byť prirodzeným centrom mestskej časti. Po takmer desiatich rokoch sa však situácia pohla, nový investor začal s čistením priestorov a už koncom roka budú k dispozícii aj výsledky medzinárodnej architektonickej súťaže. Ako vidia budúcnosť „Hirošimy“ poslanci? Čo by mal podľa nich investor zohľadňovať?

Peter Herceg, Team Vallo pre Ružinov (Pošeň)

S novým majiteľom očakávam rýchle zbúranie nebezpečného skeletu bývalého obchodného domu, očakávam poriadok, novú triezvejšiu menšiu stavbu a kvalitnú architektúru, nezaťaženie Pošne ďalšou dopravou vnútri sídliska. Očakávam skvelé nové námestie ako verejný priestor, kam všetci radi zájdeme na nejaké podujatie, na kávu alebo len tak na prechádzku či do cirkusu. Ešte dnes si spomínam, ako sme do obchodného domu chodili s deťmi, keď boli malé, obdivovali mohutné schodisko či kupovali potraviny v Delvite,  tapety, domáce potreby alebo hodinky manželke... Ale pamätám si aj hodové omše na námestí v septembri či štart veterán rallye. Snívam o tom, že tam raz okrem stavby vznikne ružinovské zelené korzo – a nielen popri Ružinovskej, ale aj popri Tomášikovej od Domu kultúry Cultus popri Hirošime až po kostol, ba vlastne už od Martinského cintorína. Taký ružinovský zelený kríž... Aby sa to stalo realitou, budeme sa snažiť dôsledné dohliadať na všetky kroky developera i mestskej časti, aby to nebol len sen.

 

Lucia Štasselová, Team Vallo pre Ružinov (Pošeň)

Na prehliadke ruiny Hirošima som mala prvýkrát možnosť vidieť, ako si vie príroda poradiť aj s takou ruinou ako je skelet obchodného domu. Keby to nebolo smutné, mohli by sme žasnúť nad romantickou zeleňou.

Ale...

Ale stojíme nad premrhanou príležitosťou. Obchodný dom Ružinov bol prvou stavbou na Slovensku, na ktorej sa prejavili vplyvy postmodernizmu vo vstupnej hale s historizujúcimi portálmi.

Nič z toho už nie je, hoci stavba je stále zapísaná v registri významných moderných architektúr. Napriek tomu si myslím, že úvahy o novom diele by mali byť rovnako odvážne. Príjemná architektúra otvorená pre ľudí, nanovo urbanizovaný celý blok vrátane kultúrneho domu, verejný a poloverejný priestor pre ľudí, ktorý bude lákať k prechádzkam a zastaveniu sa, akési prirodzené centrum stretávania sa. Extrémne dôležité bude zadanie pre urbanisticko-architektonický zámer, ktorý by mal vzniknúť súťažou - aby bolo možné vybrať si z najlepších návrhov.

 

Eva Bacigalová, Tím Ružinov (Nivy)

Aj ja patrím medzi tých, čo v obchodnom dome Ružinov roky nakupovali, dokonca som sa v okolí ako dieťa bicyklovala, keď tam ešte žiadne nákupné centrum nestálo. Aj mňa pichne pri srdci vždy, keď prechádzam spustnutým Papánkovým námestím a vidím skelet neslávnej „Hirošimy“. V podlahe na všetkých poschodiach sú zvetrané diery, schody rozbité, steny dočarbané, na mieste bývalého parkoviska jazero z priesakov spodnej vody. Upratovanie, do ktorého sa pustil nový majiteľ objektu, je len v prvej fáze no už vyviezol viac ako 40 ton odpadu! Viem to, lebo som spolu s ďalšími ružinovskými poslancami mohla absolvovať netradičnú exkurziu a bola to zrejme jedna z posledných príležitostí vidieť „Hirošimu“ zblízka v tomto stave. S miernym optimizmom možno povedať, že jej koniec sa naozaj blíži! Ešte nie je rozhodnuté, čo presne bude na jej mieste stáť, no majiteľ už hľadá architektov, ktorí vytvoria novú víziu tohto priestoru. Ružinov si to naozaj zaslúži. A zaslúžia si to aj Ružinovčania.

 

Michal Gašaj, SME Ružinov (Nivy)

Príbeh ružinovskej Hirošimy pozná asi každý, kto tu žije, a ako poslanecký klub SME RUŽINOV veríme, že v dnešnej podobe už dlho neostane. Jednou z alternatív by mohlo byť prepojenie objektu „Hirošimy“ s budovou kultúrneho domu. Táto myšlienka spojenia by v sebe mohla obsahovať jeho rekonštrukciu alebo výstavbu nového. A to spolu s moderným námestím v srdci Ružinova, ktoré by bolo obklopené menšími ekologickými budovami. Nebudeme podporovať bezhlavú výstavbu a zahusťovanie lokality. Tiež by sme boli radi, aby sa v novom komplexe nachádzal dostatok prevádzok, parkovacích plôch, kvalitná sociálna vybavenosť a pribudnúť by mohla napríklad aj škôlka. Vieme si predstaviť, že za transparentných podmienok by sa mohol miestny úrad premiestniť do jednej z týchto budov, aby bol dostupnejším a ešte modernejším pracoviskom. Sme presvedčení, že ideálnym riešením by bolo, aby lokalita mala atmosféru námestia spojeného s trávnatými plochami, parkom a športovo oddychovou zónou, kde sa ľudia budú cítiť príjemne.

 

Vydanie: September 2019