September 2019

Televízia Ružinov s novými reláciami

Televízia Ružinov s novými reláciami

Rubrika: Reportáže
Od septembra štartuje v ružinovskej televízii vysielacia sezóna a tá prinesie viaceré novinky! V relácii Poznáte ich? sa Ružinovčania dozvedia viac zo súkromia svojich poslancov, pokračovať bude aj relácia Labku na to, určená najmä pre milovníkov zvierat. Pre kulinárov televízia pripravuje aj nové časti Menučka. Spoločenský život opäť predstaví relácia Na okraj. Diváci sa tiež môžu tešiť na obľúbeného Romana Bomboša, ktorý opráši hudobnú reláciu Hi5 a pod novým názvom Vinyl bude spovedať známych hudobníkov zo Slovenska ale i Českej republiky.
Ružinovskí poslanci: Čo si myslíme o Hirošime

Ružinovskí poslanci: Čo si myslíme o Hirošime

Rubrika: Spravodajstvo
Ruina bývalého obchodného domu Ružinov je strašiakom v oblasti, ktorá by mala byť prirodzeným centrom mestskej časti. Po takmer desiatich rokoch sa však situácia pohla, nový investor začal s čistením priestorov a už koncom roka budú k dispozícii aj výsledky medzinárodnej architektonickej súťaže. Ako vidia budúcnosť „Hirošimy“ poslanci? Čo by mal podľa nich investor zohľadňovať?  
Platíme za chyby minulosti

Platíme za chyby minulosti

Rubrika: Rozhovory
V časopise Ružinovské ECHO vám postupne predstavujeme všetkých poslancov miestneho zastupiteľstva. Dnes poslanec Mgr. PETER HERCEG. Spolu s ďalšou mestskou poslankyňou, Janou Poláčikovou, sa už dlhšie intenzívne venujete téme výstavby Prima Parku. Spor s developerom zašiel až tak ďaleko, že prokuratúra preveruje aj vás. Ako pokračuje tento prípad?  
35 rokov zboru CANTUS

35 rokov zboru CANTUS

Rubrika: Reportáže
Ružinovčania, ktorí majú radi zborový spev, už o speváckom zbore Cantus určite počuli. Vznikol v roku 1984 a jeho domovskou scénou je ružinovský Dom kultúry. Za to, že pôvodne malý zbor úspešne funguje už celé desaťročia, vďačí dirigentským osobnostiam ako Zdeněk Bílek, Ondrej Šaray, Jozef Búda, Pavol Tužinský alebo Blanka Juhaňáková. Od roku 2007 je jeho hlavným dirigentom Juraj Jartim. Základom repertoáru zboru sú popri acappellových skladbách aj rozsiahlejšie vokálno-inštrumentálne kompozície z oblasti chrámovej hudby svetových aj slovenských autorov. CANTUS účinkoval na mnohých domácich i zahraničných festivaloch ako Bratislavské hudobné slávnosti, Dni Európy, Musica sacra, Korunovačné slávnosti mesta Bratislavy, Umbrijské kultúrne leto v Perugii, vystupoval v Bulharsku, Maďarsku, Nemecku, Česku, Grécku, Chorvátsku, Francúzsku, Taliansku či Dánsku. Zbor pravidelne usporadúva koncerty v DK Ružinov, v miestnom Kostole sv. Vincenta de Paul, ako aj v bratislavských chrámoch. Každoročnou tradíciou sa stali Dni sv. Cyrila a Metoda, zapaľovanie ružinovskej adventnej sviece, ako aj vianočné koncerty so Slovenským komorným orchestrom Bohdana Warchala. Slávnostný koncert pri príležitosti 35. výročia založenia zboru bude vo veľkej sále DK Ružinov vo štvrtok 17. októbra o 18:00. (red)  
Ružinovské hodové slávnosti

Ružinovské hodové slávnosti

Rubrika: Podujatia
Septembrové hodové slávnosti sú vyvrcholením letných aktivít v našej mestskej časti a každoročne ich navštívi neuveriteľných 25-tisíc návštevníkov. Kolotoče, stánky s tradičnými lahôdkami a bohatý program pre všetky vekové kategórie, od športových aktivít, súťaží a hier, až po atraktívne koncerty sú zárukou skvelej zábavy.  
#BEACTIVE NIGHT  Európsky týždeň športu na ružinovských hodoch

#BEACTIVE NIGHT Európsky týždeň športu na ružinovských hodoch

Rubrika: Šport
Projekt, ktorého ambasádormi sú olympionička a vodná slalomárka Jana Dukátová a jeden z našich najúspešnejších atlétov Ján Volko, príde do Ružinova v sobotu 28. septembra. Štatistiky o pohybových zvyklostiach Európanov sú hrozivé. Až 60 percent necvičí vôbec, alebo len veľmi zriedka. Slovensko na tom nie je oveľa lepšie. U nás sa športovým aktivitám prakticky vyhýba až 49 percent populácie. Tento trend sa neprejavuje len v stúpajúcej nadváhe ľudí, ale pribúdajú aj zdravotné problémy a to sa ďalej odráža aj v ekonomike štátov.  
Dôležité kontakty

Dôležité kontakty

Rubrika: Oznamy
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Výtlky, kosenie, neporiadok a iné, ktoré súvisia s fungovaním mestskej časti? podnety@ruzinov.sk Nefunguje verejné osvetlenie? +421 2 638 101 51 Vozidlo parkuje na tráve? Vandalizmus? mestská polícia – 159 Odvoz nadrozmerného odpadu? www.olo.sk (vrátane možnosti objednať OLO taxi) Kto je vlastníkom pozemku? zbgis.skgeodesy.sk Problém s MHD? + 421 2 5950 5950 info@dpb.sk Agenda magistrátu? +421 259 356 111 info@bratislava.sk  
Pripravujeme: Poradňa pre seniorov

Pripravujeme: Poradňa pre seniorov

Rubrika: Spravodajstvo
Už o niekoľko týždňov mestská časť predstaví projekt, ktorého cieľom bude poradiť našim seniorom s ich každodennými problémami. Nie všetko, s čím sa na nás občania obracajú, totiž môže vyriešiť miestny úrad. V určenom čase bude k dispozícii konzultantka, ktorá záujemcov vypočuje a poradí im, na ktorý odbor alebo inštitúciu sa obrátiť, prípadne, kto môže daný spor riešiť. Úlohou poradne je zorientovať seniorov v kompetenciách inštitúcií, avšak nebude suplovať agendu príslušných odborov.  
Poradňa pre podnikateľov: Inkubátor pomôže vašej firme presadiť sa na trhu

Poradňa pre podnikateľov: Inkubátor pomôže vašej firme presadiť sa na trhu

Rubrika: Spravodajstvo
Prvé dva-tri roky podnikania rozhodujú o tom, či sa na trhu presadíte, alebo nie. Inkubátor vám môže pomôcť rozbehnúť biznis tak, ako ste si vysnívali. Myšlienka podnikateľských inkubátorov vznikla ešte v 60-tych rokoch 20. storočia, a dodnes tento koncept po celom svete využívajú mladé firmy, aby sa im v kritických prvých rokoch darilo uplatniť sa na trhu. Aj v Národnom podnikateľskom centre je už druhý rok otvorený Inkubátor NPC pre podnikateľov z Ružinova a z celého Bratislavského kraja. O miesto v ňom môžete požiadať už v októbri, keď sa prihlásite na výzvu uverejnenú na www.npc.sk.  
Centrum právnej pomoci. Téma: Rozvod a výživné

Centrum právnej pomoci. Téma: Rozvod a výživné

Rubrika: Spravodajstvo
Otázka: Som na materskej dovolenke, s manželom sa rozvádzame, nežijeme v spoločnej domácnosti a on odmieta prispievať na nášho ročného syna. Čo môžem urobiť? V tomto prípade by sme odporúčali klientke, aby podala žalobu na úpravu práv a povinností do rozvodu spolu s návrhom na neodkladné opatrenia a to určenie výšky výživného. V prípade rozvodového konania sa úprava práv a povinností rieši iba na čas po rozvode, a preto je nevyhnutné podať aj žalobu o úpravu práv a povinností do času rozvodu. To znamená, že aj pred samotným rozvodom môžu byť práva a povinnosti upravené. Čo sa týka  neodkladného opatrenia o určení výšky výživného, toto navrhujeme podať spolu so žalobou o úpravu práv a povinností do rozvodu, z dôvodu ohrozenia práv maloletého dieťaťa. O neodkladnom opatrení súd rozhodne rýchlejšie, keďže ide iba o dočasné upravenie pomerov. V praxi to znamená, že neodkladným opatrením súd určí aspoň základnú vyživovaciu povinnosť do času riadneho rozhodnutia o úprave práv a povinností do rozvodu. V tomto prípade určite odporúčame obrátiť sa na Centrum právnej pomoci. Ak potrebujete konkrétnu právnu radu, objednajte sa na konzultáciu na telefónnom čísle 0650 105 100. Článok vznikol na základe spolupráce s Centrom právnej pomoci    
Všetko, čo potrebujete vedieť... Obedy zadarmo

Všetko, čo potrebujete vedieť... Obedy zadarmo

Rubrika: Spravodajstvo
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) September prinesie školám, školským jedálňam, samosprávam, ale aj rodičom zmeny, ktoré súvisia so zavádzaním tzv. obedov zadarmo. Obed zadarmo v praxi znamená, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zaplatí 1,20 eur za žiaka na potraviny, z ktorých bude obed uvarený. Podmienkou však je to, že dieťa musí obed zjesť, resp. si ho prinajmenšom vyzdvihnúť. V opačnom prípade zriaďovateľ, v našom prípade mestská časť, musí túto sumu zaplatiť sama. Príprava obedov však nie je len o potravinách, ale aj o vybavení jedální, nakúpení ďalších tanierov a nevyhnutnosti prijať výpomoc do kuchyne. Časť z týchto nákladov hradí rodič dieťaťa formou paušálneho príspevku vo výške 13 eur. Spôsob, akým chce platbu uhrádzať, si zvolí sám na zápisnom lístku do 25. dňa v príslušnom mesiaci. Ak žiak nebol z obeda vopred odhlásený (vždy deň vopred do 14:00), resp. ak mu niekto obed nevyzdvihol, hradí rodič plnú cenu stravy a paušálny príspevok sa zvyšuje na 20 eur. Súvisí to s tým, že jedáleň musí platiť aj za nezjedený obed, napr. aj poplatkami za likvidáciu biologického odpadu. Keď je dlžná suma uhradená, opäť sa platí 13 eur mesačne. Napriek týmto zmenám však rodičia za obedy pre svoje deti ušetria. Zatiaľ čo doteraz platili za dieťa mesačne v priemere 35 eur, odteraz to bude len 13 eur.    
Takýto bol Ružinov: Mierová ulica

Takýto bol Ružinov: Mierová ulica

Rubrika: Spravodajstvo
Spoznali by ste túto ulicu na fotografii približne z roku 1950? Pokojný charakter Prievozu je už dnes na Mierovej ulici dávno minulosťou. Takéto domčeky nahradili mnohoposchodové bytovky a budovy inštitúcií. Len neďaleko od miesta, ktoré vidíte na obrázku, nájdete dnes aj ružinovský miestny úrad. Aj táto fotografia je dôkazom ako rýchlo sa naše mesto mení. Je to spomienka na miesta, ktoré už nikdy nebudú vyzerať rovnako. Našli ste doma nejaké zaujímavé fotografie z Ružinova, aký bol pred rokmi? Pošlite nám ich naskenované na adresu fotky@ruzinov.sk a my ich radi zverejníme.  
Európsky týždeň mobility: Ružinov priateľský k cyklistom

Európsky týždeň mobility: Ružinov priateľský k cyklistom

Rubrika: Spravodajstvo
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Zmena spôsobu, akým sa Bratislavčania presúvajú v rámci mesta, časom nebude už len možnosťou, ale priam nevyhnutnosťou. Ružinov začína už u detí. Prieskumy, ktoré si dal magistrát vypracovať pred prijímaním parkovacej politiky, hovoria jasnou rečou. Kým v roku 2004 bolo na úrovni hlavného mesta registrovaných 165-tisíc áut, v prvej polovici tohto roka ich bolo už 313-tisíc. V mnohých častiach Bratislavy je stále ťažšie zaparkovať a ranné, ale aj poobedňajšie zápchy sa stále predlžujú. Riešením tejto situácie je predovšetkým posilnenie MHD, a teda presun ľudí z áut do električiek, autobusov a trolejbusov. Mesto plánuje dobudovať nové bus pruhy a križovatky, kde bude mať MHD prednosť. Stále častejšie však silnejú hlasy, že na kratšie vzdialenosti by ľudia mohli používať častejšie bicykle. To ale vyžaduje dobudovávanie cyklotrás, aby bola zachovaná bezpečnosť všetkých na ceste. Napriek tomu má však tento koncept podporu ako mesta, tak aj mestských častí. Súčasťou Týždňa mobility je aj špeciálny projekt, keby bude z niektorých ulíc na území celého hlavného mesta odklonená doprava. V rámci Ružinova dopravná komisia vytipovala na základe skúseností niekoľko alternatív, o ktorých sa bude rozhodovať na úrovni mesta. V čase uzávierky tohto čísla sa ako najpravdepodobnejšia zdala možnosť, že princípy fungovania moderného a ekologického mesta budú môcť ako prví v našej mestskej časti vyskúšať obyvatelia Jašíkovej ulice. Bicyklom aj do školy Témou tohto ročníka Európskeho týždňa mobility je „bezpečná chôdza a bicyklovanie“. Ružinov pripravuje v rámci tejto kampane pilotný projekt pre deti základných škôl Ružová dolina a Kulíškova zameraný na cyklovýchovu a vznik bezpečnej cyklistickej a pešej infraštruktúry v okolí škôl. Deti sa hravou formou naučia, ako sa bezpečne správať na ceste, ale napríklad aj to, akú výbavu potrebujú mať na bicykli. Nevyhnutnosťou pri projektoch tohto typu je aj technické zabezpečenie, a preto sa mestská časť v spolupráci so školami a národným cyklokoordinátorom venovala, a bude naďalej venovať, aj zlepšeniu dopravného značenia, obmedzeniu rýchlosti, regulácii parkovania v okolí škôl, ale aj zriadeniu cyklistických stojanov a stojanov na kolobežky v ich areáloch. (dio)      
Septembrový program ružinovských kultúrno-spoločenských zariadení

Septembrový program ružinovských kultúrno-spoločenských zariadení

Rubrika: Podujatia
Predstavujeme vám výber z toho najlepšieho, čo môžete v rámci kultúrnych a spoločenských podujatí v mestskej časti Ružinov v mesiaci September zažiť.    
Futbalový talent z Ružinova mieri do Rapidu Viedeň

Futbalový talent z Ružinova mieri do Rapidu Viedeň

Rubrika: Šport
Má len desať rokov, ale vo svojej vekovej kategórii už patrí medzi top 5 najlepších v rámci okolitých krajín. Odchovanec FC Ružinov Bratislava Lucas Szomolányi oblieka od začiatku leta dres Rapidu Viedeň. Tréner Pavol Kukla sa venuje malým futbalistom už celé roky.  Na ihrisku má deti už od troch rokov a v tomto veku začal trénovať aj Lucas. „Je skvelé, keď vyhráme. Ale naša filozofia je o tom, že deti chceme v prvom rade naučiť, aby mali šport radi a aby sa na futbal tešili. Vtedy totiž pri športe ostanú,“ hovorí o tom, čo je preňho najdôležitejšie. Rapid Viedeň nebol jediný klub, ktorý si všimol Lucasov talent. „Záujem mali aj z Bayernu Mníchov a Borussie Dortmund, ale s Rapidom máme ako klub veľmi dobrú spoluprácu. A, samozrejme, svoju rolu v tom zohralo aj to, že Viedeň je len na skok. Predsa len je ešte malý.“ Rozhodcovia na európskej úrovni hodnotia jeho hru veľmi vysoko a ak pri futbale ostane, predpovedajú mu už dnes predpovedajú účasť v Lige majstrov. Jedným z najnapínavejších zápasov, ktorý si v poslednej dobe zahral, bol súboj s Bayernom Mníchov, kedy za stavu 0:0 strelil víťazný gól. „Je dôležité, aby aj ľudia videli, že naše deti sú rovnako talentované ako tie z tradičných futbalových veľmocí, z Talianska, Španielska alebo Nemecka. Potom už záleží len na ich odhodlaní a na tom, aké zázemie im dokážeme my, dospelí, vytvoriť,“ dodáva tréner Kukla. A ako odpovedal tento ružinovský talent na zásadnú dilemu – Messi alebo Ronaldo? „Messi. Obaja makajú, ale on má lepšiu techniku.“ Po tomto už teda asi nikoho neprekvapí, že má na trávniku prezývku Mesko.    
Ružinovské hody: REDNEX, KALI, ale aj cykločasovka

Ružinovské hody: REDNEX, KALI, ale aj cykločasovka

Rubrika: Podujatia
Posledný septembrový víkend už tradične prinesie obyvateľom z Ružinova, ale aj blízkeho i vzdialenejšie okolia množstvo koncertov, športových aktivít, súťaží a hier a jeho súčasťou bude aj obľúbený rodinný trh.
Jesenné upratovanie 2019  (pristavené veľkokapacitné kontajnery)

Jesenné upratovanie 2019 (pristavené veľkokapacitné kontajnery)

Rubrika: Oznamy
sobota 5. októbra 9:00 – 17:00 Ostredky            parkovisko pozdĺž Vrakunskej cesty (zastávka autobusu 39) Štrkovec             Komárnická/ roh Herlianskej ul. (parkovisko) Trnávka              Banšelova ul. (parkovisko pri autobazáre)
Zber starých elektrospotrebičov

Zber starých elektrospotrebičov

Rubrika: Oznamy
Ilustračná fotografia. (Pexels.com) Odvoz nepotrebného elektroodpadu na ekologickú recyláciu SOBOTA 21. SEPTEMBRA OD 8:00 AKO NA TO? Najneskôr do 18. septembra 2019 kontaktujte  Miestny úrad Bratislava – Ružinov:    počas úradných hodín na tel. čísle: 02/4828 4454 non-stop e-mailom na: zber@ruzinov.sk   Nahláste nasledovné údaje: druh a počet spotrebičov, ktoré potrebujete odviezť meno, priezvisko, telefonický kontakt a presnú adresu, z ktorej potrebujete  spotrebiče odviezť   Zber si môžete objednať nielen prostredníctvom miestneho úradu, ale aj online prostredníctvom www.zberelektroodpadu.sk. V deň zberu 21. septembra 2019 do 8:00 hod. ráno vyložte elektroodpad  do vchodu bytového domu resp. za bránu rodinného domu.   Spotrebiče nevykladajte na ulicu. Mohli by ich vziať neoprávnení zberači, neodborne ich rozobrať, nepredajné komponenty odhodiť a prispieť tak k vzniku čiernych skládok vo vašom okolí.   Ak sa z dôvodu dopravného zdržania nepodarí prevziať Vami nahlásený elektroodpad do 14:00, kontaktujte kolegov do 14:30 na 0907 434 303.      
Čo robiť keď... si chcete kúpiť byt?

Čo robiť keď... si chcete kúpiť byt?

Rubrika: Spravodajstvo
Ilustračná fotografia. (Pexels.com) Chcete si kúpiť nový byt a pri vybavovaní hypotéky zistíte, že mu chýba kolaudácia. Sťahujete sa do novej zástavby, ale nikde v blízkosti nie je zastávka MHD alebo k nej nevedú chodníky. Rozhodli ste sa pre byt s výhľadom na park a odrazu vidíte, že sa len kúsok od vášho domu začína stavať vysoká bytovka. To je len časť otázok, s ktorými sa nás obraciate. Ako sa teda môžete vyhnúť nepríjemným prekvapeniam? Počul som, že vedľa nášho domu sa má niečo stavať... Základným zdrojom informácií je územný plán, takže ak chcete vedieť, či sa vedľa vášho domu bude stavať nejaký nový panelák, obráťte sa na oddelenie územného plánovania hlavného mesta. Je kolaudácia len formalita? V žiadnom prípade nie. Stavebný úrad dôkladne skúma, či stavebník postupoval v súlade s povolením, ktoré dostal. Dôležité je overiť si u predávajúceho, či náhodou nejde len o časovo obmedzené povolenie na predčasné užívanie stavby (napr. developer mal vybudovať chodník alebo odbočovací pruh, ale nespravil to). Kto má vybudovať chodníky v okolí domu? Napojenie stavieb na pozemné komunikácie, tj. peší a dopravný prístup k stavbe, musí byť nevyhnutne vyriešený už v územnom rozhodnutí a, samozrejme, právoplatne povolený. Neznamená to však, že developer musí vybudovať chodník až po napríklad najbližšiu zastávku MHD. Rovnako však aj obec môže stavať len na svojich pozemkoch. Vzhľadom na obrovský počet projektov to ale môže trvať dlhšie.    
Bratislava tour 2019

Bratislava tour 2019

Rubrika: Oznamy
Ilustračná fotografia. (Pexels.com) Jazdenie autom po cestách v hlavnom meste je občas dosť riskantné. V rámci súťaže Bratislava tour, ktorú organizuje ÚAMK aj v spolupráci s mestskou časťou, si vyskúšate jazdy v meste po kritických nehodových lokalitách, jazdy zručnosti, školy šmyku a jazdy na detskom dopravnom ihrisku. Prihlásiť sa môžete na uamksr.sk.