Seniori z Ružinova pobežia v Behu dobrých ročníkov

Aktívni seniori z Ružinova majú tento rok možnosť zúčastniť sa jedného z podujatí 14. ročníka ČSOB BRATISLAVA MARATHON. Konkrétne ide o Beh dobrých ročníkov - Senior Run & Walk, ktorý mal vlani premiéru a stretol sa u seniorov s veľkým záujmom.

V minulom roku sa v Ružinove nepodarilo postaviť na trať Behu dobrých ročníkov skupinu, ktorá by reprezentovala jeho farby. Teraz sme sa, spolu s pánom starostom, rozhodli vytvoriť podmienky, aby reprezentanti Ružinova 4,2 km trať prebehli alebo prekráčali a tým aj zápolili so skupinami z Dúbravky a Starého Mesta. Mestská časť uhradí za účastníkom štartovné, dostanú tričká s logom Ružinova, a na povzbudenie vitamínový balíček. Koučom tímu bude známa fitneska a cvičiteľka Zora Czoborová a možno sa podarí vybaviť aj spoločný tréning. Bežať alebo kráčať budeme v sobotu 6. apríla o 14:00 hod. (ako súčasť mini maratónu, v rámci posledného vlnového štartu).

Ambasádorom Senior Run&Walk je Ján Hazucha (ročník narodenia 1943), ktorý v kategórii 70 – 74 rokov zvíťazil na maratónoch v Bostone a New Yorku. Jeho osobným rekordom je čas 03:05:42.

Vznik tejto kategórie vlani iniciovali niektorí bratislavskí seniori. Marathon Team vytvoril podmienky a tak tí, ktorí chceli zažiť skutočnú atmosféru štartu veľkého preteku a trochu si aj zašportovať prežili nezabudnuteľné chvíle. Tie bude aj tohtoročným účastníkom pripomínať medaila, ktorú dostane v cieli.

Ako sa prihlásiť? Na Miestnom úrade MČ Ba Ružinov (na prvom kontakte) bude od 7. marca 2019 k dispozícii prihlasovací formulár. Uzávierka prihlášok je 20. marca 2019. Priebežne je možné sa prihlásiť mailom: magda@becool.sk , alebo nerozhodní aj priamo pred pretekom v organizačnom stane pri Eurovei. Odporúčame však prihlásiť sa do 20. marca, aby sme mohli pripraviť spoločné stretnutie so Zorou Czoborovou, koučom pre Ružinov, a odovzdať účastníkom "ružinovský výstroj".

Dúfame, že ste sa namotivovali a prihlásite sa. Privítame jednotlivcov aj z denných centier alebo MO JDS a iných zoskupení. Výsledný čas Behu dobrých ročníkov nie je dôležitý. Podstatné je zapojiť sa a užiť si pocit byť na veľkom maratónskom podujatí. A to aj vtedy ak trať prekráčate hoci aj s paličkami na Nordic walking.

Časť trasy jedného z najprestížnejších bratislavských bežeckých podujatí tradične vedie cez Ružinov. Rovnako to bude aj v tomto už 14. ročníku ČSOB Bratislava Marathon. Nakoľko vtedy je pre bežcov vylúčená doprava na Ružinovskej a na iných uliciach je maratón neprehliadnuteľný. Niektorí ho vnímajú keď ich zaskočí obmedzená premávka električiek č. 8 a č. 9, iní musia postáť na priechodoch, pretože bežci na trati majú prednosť.

Predchádzajúce ročníky sa tešili veľkému záujmu divákov, ktorí pretekárov vytrvalo povzbudzovali. Mnohí si túto možnosť doslova užívali. Zaznamenali sme aj odozvu niektorých bežcov, ktorí stihli za podporu aj poďakovať.

Podujatie však pre Ružinovčanov ponúka aj ďalšie možnosti na aktívne zapojenie sa do tohto podujatia.
Jednou z možností je byť pri trati ako dobrovoľník, dopravný pomocník. Túto funkciu už niekoľko ročníkov vykonávajú seniori z rôznych mestských častí. Ružinovčania sú medzi zastúpení v menšom počte, hoci na úsek trate, ktorá prechádza Ružinovom to majú najbližšie. Túto funkciu môžu vykonávať aj mladšie ročníky. Takže sa môžu prihlásiť aj rodičia a deťmi, príp. starí rodičia a vnúčatami. Hlavný pretek bude 7. apríla 2019 v dopoludňajších hodinách. Ak sa rozhodnete v tomto ročníku rozšíriť rady dobrovoľníkov, prihláste sa na: magda@becool.sk, 0904822291 najneskôr do 20.3.2019. Prihlásení budú koncom marca pozvaní do DK Cultus na inštruktáž, na ktorej sa rozdelia stanoviská a dobrovoľníci dostanú aj ďalšie informácie a pracovný balíček.

Jana Miklovičová, občianska aktivistka ROI a spoluorganizátorka kategórie Beh dobrých ročníkov Magdaléna Mikušová, managerka - Marathon team Bratislava

 

 

Vydanie: Marec 2019