Marec 2019

Týždeň komédie v MDPOH

Týždeň komédie v MDPOH

Rubrika: Podujatia
Súhrn najlepších slovenských a českých komédií, za ktorými by ste museli cestovať do Hradca Králové, Brna, Prahy, Žiliny, Trnavy či Nitry! Na prelome marca a apríla sme pre divákov pripravili šesť komédií z repertoárov slovenských a českých divadiel  v podaní vynikajúcich slovenských a českých hercov. Štvrtý ročník Týždňa komédie však neponúka len prvoplánové komédie, ale aj príbehy, ktoré sú bolestne pravdivé, trpko-smiešne a občas až mrazivé.   Bez bab! Aneb kutloch - Kristof Magnusson Klicperovo divadlo, Hradec Králové 28.3. l štvrtok l 19.00 Réžia: Jan Sklenář Účinkujú: František Staněk, Josef Čepel­ka, Filip Richtermoc, Jan Sklenář Súčasná komédia islandsko-nemeckého dramatika o nákupnom centre a manželoch „na úteku“ alebo ako sa dá prežiť nakupovanie s drahou polovičkou?   Jméno - Matthieu Delaporte, Alexandre de La Patellière Městské divadlo Brno 29.3.| piatok | 19.00   Réžia: Petr Gazdík Účinkujú: Alena Antalová, Viktor Skála, Jakub Uličník, Martin Havelka, Viktória Matušovová Ako dokáže jeden vtip rozvrátiť rodinné i priateľské vzťahy.   Kanibalky:  Soumrak samců - David Drábek Městská divadla pražská, Praha 30.3.| sobota | 19.00 Réžia: David Drábek Účinkujú: Vanda Hybnerová, Jiří Hána, Petra Tenorová, Eva Leinweberová, Petr Konáš, Radim Kalvoda, Stanislav Lehký, Tomáš Havlínek, Pavel Juřica Magická detektívka Davida Drábka rozoberá sociálne siete, genderovú problematiku, xenofóbiu a roztrpčenie nad domácou politickou situáciou.   A je tu zas - Timur Vermes Mestské divadlo Žilina 31.3.| nedeľa | 19.00 Réžia:  Filip Nuckolls Účinkujú: Jaroslav Kysel, Ján Dobrík, Michal Koleják, Braňo Bačo, Ivana Kubáčková, Iveta Pagáčová, Tajna Peršić, Anna Nováková, Boris Zachar Drsná satira o tom, čo by sa stalo, keby ožil Adolf Hitler a stal sa mediálnou celebritou.   Rodinný parlament - Cristina Clemente Divadlo Jána Palárika, Trnava 1.4.| pondelok | 19.00 Réžia: Juraj Bielik Účinkujú: Petra Blesáková, Martin Kochan, Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Michal Jánoš Čo sa stane, ak aplikujeme princípy parlamentnej demokracie na bežnú rodinu? Môže rodina fungovať ako štát?   Testosterón - Andrzej Saramonowicz Divadlo Andreja Bagara, Nitra 2.4.| utorok | 19.00 Réžia a hudobný dramaturg: Peter Mankovecký Účinkujú: Ivan B. Vojtek, Martin Fratrič, Martin Nahálka, Juraj Hrčka, Marcel Ochránek, Martin Šalacha / Milan  Ondrík, Peter Kadlečík Divadelná komédia o tom, čo si muži myslia o ženách.   Viac informácií na www.mdpoh.sk  
Marcový program ružinovských kultúrno-spoločenských zariadení

Marcový program ružinovských kultúrno-spoločenských zariadení

Rubrika: Podujatia
Predstavujeme vám výber z toho najlepšieho, čo môžete v rámci kultúrnych a spoločenských podujatí v mestskej časti Ružinov v mesiaci Marec zažiť.
Čo trápi Ružinovčanov? Monika Kozáneková, kaderníčka:

Čo trápi Ružinovčanov? Monika Kozáneková, kaderníčka:

Rubrika: Spravodajstvo
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Na Ostredkoch žijem po celý život, no mám pocit, akoby nám ubúdalo paradoxne nákupných možností. Kedysi sme tu mali napríklad aj mäsiarstvo, dnes o ňom nechyrovať ani u nás, ba ani na Pošni. Odkázaní sme iba na nákupy mäsa vo veľkých nákupných centrách, čo tiež nie je vždy to najlepšie. Okrem toho by som určite privítala viac odpadkových košov pre psie exkrementy a rovnako aj hygienické vrecúška pre tento účel. Pred komunálnymi voľbami zvyčajne nechýbajú, no po nich si všetci psíčkari nosia tie svoje vlastné. (bl) Vážení čitatelia, milí Ružinovčania, do tejto rubriky nám môžete každý mesiac do 15. dňa napísať čo vás trápi, prekáža vám, alebo aj čo sa vám v Ružinove páči. Staňte sa spoluautormi nášho spoločného časopisu.  
Na Rumančekovej odštartoval pétanque OPEN

Na Rumančekovej odštartoval pétanque OPEN

Rubrika: Šport
Vo štvrtok 7.2.2019 sme otvorili tohoročnú sezónu pétanque na ihriskách na Rumančekovej. Obidve naše ihriská boli aj po zimnej prestávke spôsobilé na hru a pekné slnečné počasie, ale chladno, pritiahlo na prvý tohoročný organizovaný turnaj až 14 hráčov. Na Rumančekovej už tretí rok organizujeme celoročnú súťaž pétanque OPEN, otvorenú všetkým, ktorí si chcú s nami zahrať.  
Inšpiruj sa, spoznaj nepoznané a cestuj

Inšpiruj sa, spoznaj nepoznané a cestuj

Rubrika: Spravodajstvo
Chcete vedieť, ako to vyzerá, keď nadšená bežkyňa zabehne 470 km za polárnym kruhom počas 10 dní a jej bežeckým parťákom je niekto, koho predtým poznala len z Instagramu? Alebo čo sa skrýva za projektom Sedem panenských vrcholov a čo zažíva človek, ktorý sa púšťa padákom z vrcholov Antarktídy vediac, že okrem neho sa na padáku na tomto kontinente spúšťalo toľko ľudí, že ste schopní ich spočítať na prstoch jednej ruky?  
Mestská časť Bratislava-Ružinov  organizuje

Mestská časť Bratislava-Ružinov organizuje

Rubrika: Oznamy
Koncert pre seniorov VYSTÚPENIE FS KARPATY Kedy : 25. 3. 2019 Názov predstavenia: Karpaty v Karpatoch Kde: od 14:30 – 15:30 hod. v DK Ružinov veľká sála Vstup voľný  
Seniori z Ružinova pobežia v Behu dobrých ročníkov

Seniori z Ružinova pobežia v Behu dobrých ročníkov

Rubrika: Šport
Aktívni seniori z Ružinova majú tento rok možnosť zúčastniť sa jedného z podujatí 14. ročníka ČSOB BRATISLAVA MARATHON. Konkrétne ide o Beh dobrých ročníkov - Senior Run & Walk, ktorý mal vlani premiéru a stretol sa u seniorov s veľkým záujmom.  
Príďte sa s nami rozhýbať k Štrkoveckému jazeru

Príďte sa s nami rozhýbať k Štrkoveckému jazeru

Rubrika: Šport
Seniori v pohybe ako občianske združenie prináša pre seniorov ponuku rôznych pohybových aktivít. Hlavnou myšlienkou zakladateliek je ambícia k vytvoreniu širokého spektra aktivít, ktoré by mali pozitívni efekt na zdravie seniorov a tiež zdravý životný štýl. Našou snahou je zároveň umožniť seniorom udržiavať sociálne kontakty. Radi by sme postupne zmenili zmýšľanie a postoje seniorov k pohybu.  
Pozvánka

Pozvánka

Rubrika: Oznamy
ZO JDS Zimná pozýva svojich členov na výročnú členskú schôdzu, ktorá sa bude konať 14. 3. 2019 o 14,00 hod. v malej sále Domu kultúry Ružinov. Predsedníčka ZO JDS Zimná Magdaléna Chudá  
Seniori zo Zimnej nesedia doma, spoznávajú krásy Slovenska

Seniori zo Zimnej nesedia doma, spoznávajú krásy Slovenska

Rubrika: Reportáže
Mnohí členovia ZO JDS Zimná patria medzi turistov - seniorov, ktorí brázdia Slovensko od východu na západ od severu na juh a to doslova. Dokonca občas zablúdia aj za hranice Slovenska, naše kroky smerovali aj do susedného Česka, Maďarska a na Ukrajinu.  
Operný spevák Sergej Tolstov: O otvorenom srdci a domove v Ružinove

Operný spevák Sergej Tolstov: O otvorenom srdci a domove v Ružinove

Rubrika: Rozhovory
Je laureátom viacerých medzinárodných speváckych súťaží. V jeho opernom repertoári dominujú postavy z diel ruských, talianskych a francúzskych skladateľov. Spieva Čajkovského Eugena Onegina v rovnomennej opere, Tomského v Pikovej dáme, Lyonela v Panne Orleánskej, Germonta v La traviate, Forda vo Falstaffovi či Rodriga v opere Don Carlos. Predstavil sa aj ako gróf Monterone vo Verdiho Rigolettovi a v mnohých iných operných úlohách. Sólista Opery SND Sergej Tolstov je už stálicou na našej prvej opernej scéne.
Výlety pre seniorov: Čo chystáme pre rok 2019

Výlety pre seniorov: Čo chystáme pre rok 2019

Rubrika: Oznamy
Aj tento rok pripravila mestská časť pre našich seniorov viacero zaujímavých výletov. Ak ste nepracujúci senior s trvalým pobytom v Ružinove, táto ponuka je aj pre vás. Najbližšie sa chystáme už teraz v marci do Židovského múzea.   26. marec          Židovské múzeum 29. apríl            Banská Štiavnica 27. máj              Červený kameň a Smolenice 24. jún               Kroměříč 20. september   Carnutum 28. október        Buchlovice a Milotice 4. december       vianočná Viedeň   Výška účastníckeho poplatku: • príjem do 321,60 eur – 1 eur • príjem od 321,61 do 543,70 eur – 5 eur • príjem od 543,71 – 10 eur   Podmienky účasti • trvalý pobyt v Ružinove • potvrdenie o výške dôchodku nepracujúceho seniora • platný občiansky preukaz • preukaz zdravotného poistenia   V prípade otázok kontaktujte, prosím, referát sociálnych služieb na tel. č.: 02/ 48 28 42 85 alebo 02/ 48 28 44 52.  
Najťažšie je nájsť dostatok ľudí na zabezpečenie poriadku

Najťažšie je nájsť dostatok ľudí na zabezpečenie poriadku

Rubrika: Rozhovory
V časopise Ružinovské ECHO vám postupne predstavíme všetkých poslancov miestneho zastupiteľstva. Dnes prvý zástupca starostu Ing. MARTIN PATOPRSTÝ. Patríte k skúsenejším poslancom, začali ste druhé volebné obdobie, prekvapila vás nominácia na vicestarostu? Už druhé obdobie som poslancom. Dovolím si tvrdiť, že za posledné štyri roky som patril medzi najaktívnejších poslancov a zároveň som získal druhý najvyšší počet hlasov do miestneho zastupiteľstva. Som rád, že nový pán starosta si to uvedomuje a ponúkol mi priestor na aktívnejšiu spoluprácu v prospech mestskej časti.  
Rezidenčné parkovanie v zóne 500 bytov

Rezidenčné parkovanie v zóne 500 bytov

Rubrika: Spravodajstvo
Ružinovské sídlisko 500 bytov na Nivách je azda najviac postihnuté tak súčasnými dopravnými uzáverami, ako aj problémami s parkovaním. Už niekoľko rokov parkovacie miesta pre obyvateľov zaberajú zamestnanci nových bizniscentier a cestujúci z autobusovej stanice. Kvôli presmerovaniu verejnej dopravy navyše stratili obyvatelia vyše sto parkovacích miest na Páričkovej ulici. Situácia sa však už čoskoro môže výrazne zlepšiť.  
Odporúčanie: vyhnite sa Gagarinovej v smere z mesta

Odporúčanie: vyhnite sa Gagarinovej v smere z mesta

Rubrika: Spravodajstvo
Osobnú dopravu v čase dopravných uzáver najviac ovplyvnia práce na Prístavnom moste, kvôli ktorým budú úplne uzatvorené dialničné zjazdy na Slovnaftskú a na Prístavnú ulicu. Tá je na úrovni čerpacej stanice Jurki uzatvorená. Rovnako uzatvorená je ulica Mlynské Nivy a obchádzková trasa smerom do aj zo Starého Mesta je vedená po Landererovej ulici. Odporúčame tiež vyhnúť sa Gagarinovej ulici smerom von z mesta, nakoľko jeden z dvoch jazdných pruhov na tejto ulici bude určený výlučne pre verejnú dopravu.
Chodcov obmedzia len na Mlynských Nivách

Chodcov obmedzia len na Mlynských Nivách

Rubrika: Spravodajstvo
Chodcov sa v súvislosti s dopravnými uzáverami budú týkať len obmedzenia v oblasti Mlynských Nív. Ulica Mlynské Nivy bude úplne uzatvorená pre automobilovú dopravu. Pre peších bude priechodná len z jednej strany, a to chodníkom vedeným popri Twin City. Prechod naprieč ulicou bude možný na úrovni bývalej zastávky MHD chráneným chodníkom. MHD bude touto oblasťou premávať po Páričkovej ulici (s výnimkou linky č. 70, ktorá bude prechádzať cez Landererovu ulicu) a spomenutý chránený chodník bude zároveň aj spojením novej zastávky MHD na Páričkovej ulici a dočasnej autobusovej stanice Mlynské Nivy.  
Zmeny pri cestovaní verejnou dopravou

Zmeny pri cestovaní verejnou dopravou

Rubrika: Spravodajstvo
Najzásadnejšou zmenou pre MHD v čase dopravných obmedzení budú bus pruhy na Gagarinovej ulici smerom do aj von z mesta a obchádzková trasa ulice Mlynské Nivy, ktorá bude smerovaná po Páričkovej ulici v obidvoch smeroch. Vďaka tomu sa MHD v tomto čase stane najrýchlejším spôsobom prepravy na všetkých kritických úsekoch. Všetky podrobné zmeny budú pravidelne aktualizované na webovej stránke Dopravného podniku Bratislavy.
Hirošima s novým majiteľom

Hirošima s novým majiteľom

Rubrika: Spravodajstvo
Opacha, ktorá si pred štyrmi rokmi vyslúžila druhé miesto v ankete Hospodárskych novín o najväčšiu hanbu Slovenska, by sa konečne mohla stať minulosťou. Nehnuteľnosť na konci minulého roku kúpila spoločnosť Yosarka.  
Nad Ružinovom sa nebude lietať

Nad Ružinovom sa nebude lietať

Rubrika: Spravodajstvo
Ilustračná fotografia. (Pexels.com) Letisko M. R. Štefánika bude počas nasledujúcich viac ako troch mesiacov používať iba hlavnú vzletovú dráhu 13-31. Vedľajšia dráha 04-22 so vzletmi a pristátiami nad Ružinovom, Ivankou pri Dunaj, Vrakuňou a Podunajskými Biskupicami je v období od 15. 2. do 1. 6. 2019 pre prevádzku úplne uzatvorená, a tak obyvatelia týchto častí prelety lietadiel nad svojimi bytmi a domami nezaznamenajú. Na dráhe RWY 04-22 sa budú v rámci inštalácie novej svetelnej sústavy vykonávať búracie práce vrátane demontáže technológií, stavať šachty a základy pod návestidlá, klásť káble, montovať stožiare a nové návestidlá. Do prevádzky bude dráha uvedená od 1. júna.Rekonštrukcia svetelnej približovacej sústavy na dráhe 04-22 je vynútenou investíciou z dôvodu výstavby diaľnice D4 v okolí letiska. Ide o najdlhšie uzatvorenie vedľajšej dráhy za posledné desiatky rokov. (sm)  
Ružinovskí piataci sú druhí najlepší na Slovensku

Ružinovskí piataci sú druhí najlepší na Slovensku

Rubrika: Spravodajstvo
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com) Piataci z ružinovských základných škôl obsadili v celoslovenskom testovaní žiakov 5. ročníka druhé miesto. Národný ústav certifikovaných meraní hodnotí ich výsledok ako stredne vecne významne lepší ako celoslovenský priemer v teste z matematiky aj zo slovenského jazyka a literatúry. Zatiaľ čo priemerná úspešnosť v teste z matematiky bola na úrovni 59,3 percenta v Ružinove sa priemerný výsledok zastavil na čísle 70,3 percenta, teda o 11 percent nad celoslovenským priemerom. Takmer o 2 percentá prekonali ružinovskí piataci ziskom 60 percent celoslovenský priemer 58,4 percenta v teste zo slovenského jazyka a literatúry. „Rád by som sa poďakoval najmä učiteľom a vedeniam ružinovských škôl za ich obetavú prácu pri zvyšovaní kvality vzdelávania v našej mestskej časti,“ reagoval na výsledky testovania starosta Ružinova Martin Chren. Mestská časť je zriaďovateľom deviatich základných škôl, ktorým sa snaží kontinuálne zlepšovať materiálne podmienky na ich fungovanie. Najlepšie výsledky dosiahli piataci zo Starého mesta, ktorí tak obhájili postavenie na čele rebríčka. V teste z matematiky obsadili prvých päť priečok školy z bratislavských okresov. V teste zo slovenského jazyka a literatúry sa medzi ne dokázal pretlačiť na tretiu prieku okres Košice III (sm)