Seniori zo Zimnej nesedia doma, spoznávajú krásy Slovenska

Ilustračná fotografia. (Pexels.com)

Mnohí členovia ZO JDS Zimná patria medzi turistov - seniorov, ktorí brázdia Slovensko od východu na západ od severu na juh a to doslova. Dokonca občas zablúdia aj za hranice Slovenska, naše kroky smerovali aj do susedného Česka, Maďarska a na Ukrajinu.

V roku 2018 sme navštívili na jednodňových turistických výletoch mnoho krás našej vlasti. Najvyhľadávanejšie medzi našimi členmi sú výlety za spoznávaním hradov, zámkov a kaštieľov. Najväčší záujem bol o výlet na Skalku pri Trenčíne, na Lietavský a Trenčiansky hrad, kaštieľ v Dubnici nad Váhom, Tematínsky hrad. Krásny výlet sa uskutočnil aj do Čičmian alebo na Šútovský vodopád.

Nezabudnuteľné sú aj výlety napr. do Kvačianskej doliny, na Súľovské skaly, do Kralickej tiesňavy.

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch sme navštívili vo Vysokých Tatrách Ľadový dom, čo je pre nás vždy veľkým zážitkom. Doposiaľ sme mali šťastie a počasie podčiarklo krásu zasnežených Tatier. Pri tejto príležitosti sme nezabudli navštíviť Rainerovu útulňu a tešili sme sa pohľadom na zasnežené tatranské končiare, na vodopády a Biely potok. Občas sme sa aj pošmykli ale mali sme toľko nadšenia, že to bolo skôr úsmevné .

Už táto vzorka zo zaujímavých výletov po Slovensku naznačuje, že o turistiku a poznávanie krás Slovenska je medzi členmi JDS Zimná veľký záujem.

Turistické chodníčky na Slovensku sa nedajú pochodiť všetky, ale každoročne spoznávame ďalšie lokality našej krásne vlasti.

Aby sme si rozšírili aj znalosti o okolitých krajinách boli sme na výlete v Prahe a to niekoľkokrát. Najskôr to bolo spoznávanie historickej Prahy a potom aj návšteva výstavy A. Muchu spojená s návštevou vianočných trhov.

Chceli sme spoznať vianočnú výzdobu v Budapešti, v Prahe a v Brne, preto sme tieto mestá navštívili, aby sme zistili, že každé vianočné mesto má svoju atmosféru spojenú s vôňu dobrôt a krásnou výzdobu.

V atmosfére blížiacich sa vianočných sviatkov sme si boli pozrieť unikátny mechanický Česko-Slovenský pohyblivý betlehem v Hornej Lídeči kde sme strávili krásny deň. Obdivovali sme 65 vyrezávaných drevených mechanicky sa pohybujúcich figúr ako aj drevorezby mnohých miest Zlínského a Trenčianského kraja.

Nakoľko jednodňové výlety sú obmedzené časovo, zorganizovali sme v minulom roku aj niekoľko viac dňovýchvýletov. Nedá sa povedať, ktorý výlet bol najkrajší, krásne boli všetky či už do Telgártu s výstupom na Kráľovú hoľu, Muránsky hrad, Muránsku planinu s kŕmením sysľov.

Na východnom Slovensku sme počas niekoľko dní stihli výstup na Riabu skalu zo zostupom do Novej Sedlice. Zamierili sme do bukového pralesa Rožok, ďalej do Uliče, kde sme obdivovali park miniatúr drevených kostolíkov. V Ruskej Bystrej nám sprievodkyňa otvorila drevený kostolík a zaspievala nám otčenáš v rusínskom jazyku. Zablúdili sme cez Slovenské Nové Mesto do Maďarska. Aby nám nebolo málo prešli sme z Ubľy na Ukrajinu do Malého Berézneho, alebo autobusom do Užhorodu, kde sme nevenovali pozornosť časovému posunu čím vznikli problémy s návratom na Slovensko.

Nakoľko nie je možné vymenovať všetky krásy vlasti, ktoré sme počas našich či už jednodňových alebo viacdňových výletov videli a ktoré sme si vryli navždy do pamäti, preto som sa snažila priblížiť aspoň niektoré.

Nedá sa jednoznačne určiť ktoré boli najlepšie, najkrajšie, najvydarenejšie. Dá sa len povedať, že stálo za to skoro ráno vstať, prekonať sám seba, popri tom aj spoznávať nových priateľov a potom na ceste domov s úsmevom spomínať na prežitý deň.

Nič, z toho čo sme zažili, by sa neuskutočnilo bez nadšenia Magdalény, našej „vedúcej“, ako ju žartom voláme. Nedovolila nám zostať sedieť doma a každý mesiac pripravila a dopodrobna naplánovala všetky krásne turistické výlety, vychádzky a prechádzky po hradoch, zámkoch ako aj horách, tiesňavách a mestách.

Máme veľa plánov v oblasti spoznávania krás Slovenska a veríme že sa nám podarí cestou turistiky v roku 2019 označiť na mape Slovenska ďalšie navštívené a pokorené miesta.

(dh)

 

 

Vydanie: Marec 2019