Stopka pre niektoré plánované stavby

Ilustračná fotografia. (Pixabay.com)

Roky čakania na jednoduché povolenia, tisíce nevybavených žiadostí a státisíce eur, ktoré sme mali získať v rámci developerských poplatkov. To je vizitka stavebného úradu ako ho našlo nové vedenie mestskej časti.

„3900 nevybavených spisov je hrôza. Bežní ľudia čakajú celé roky na vybavenie jednoduchých povolení na rodinné domy. Veľkým developerom sa pritom často nevyrubovali ani povinné developerské poplatky. A na môj podpis čaká obrovská kopa stavieb, kde konania prebehli už v minulom roku a ja mám veľmi zviazané ruky,“ napísal nedávno starosta Martin Chren na sociálnej sieti.

Na úrade sa podľa neho snažia vysporiadať so stavbami, kde registrujú najsilnejšie negatívne ohlasy Ružinovčanov. „V súlade so zákonom som už urobil maximum, čo môžem, v dvoch prípadoch - Prima Park II a novostavba bytovky za budovou Bittner Print oproti Ostredkom - keďže sme aj so skupinou poslancov z rôznych klubov presvedčení, že nespĺňajú zákonné podmienky, vrátili sme ich magistrátu so žiadosťou o prehodnotenie záväzného stanoviska. Konať však môžeme len striktne v rámci zákona - a dúfať, že niektoré podozrivo podporené projekty, ktoré dostali pečiatky v čase tesne pred alebo po voľbách, budú opätovne posúdené férovo,“ vysvetlil Martin Chren.

V prípade, ak magistrát prehodnotí záväzné stanovisko, znamenalo by to, že dve plánované novostavby môžu byť úplne zastavené alebo zmenšené. Ak však úrad hlavného mesta zákonnosť týchto stavieb potvrdí, ružinovský stavebný úrad ich bude musieť povoliť. Starosta Chren ocenil aj pomoc mestskej poslankyne za Ružinov, Jany Poláčikovej, pri konaní v súvislosti investičným zámerom Prima Park II. „Veľká vďaka patrí aj mojej bývalej protikandidátke Janke Poláčikovej, s ktorou sa nám výborne spolupracuje - a snáď je to dôkazom, že dvaja normálni, civilizovaní ľudia, môžu spolu úspešne pracovať a pomáhať svojej mestskej časti, aj ak predtým spolu súťažili.“

(to)

 

Vydanie: Marec 2019