Z pohľadu poslanca: Premnožené potkany zaplavili Ružinov

MČ Ružinov má viac než 70 tisíc obyvateľov a vraví sa, že potkanov hnedých je ešte viac. Žiadne sčítanie potkanov, vtákov, ploštíc a inej hávede ešte nikto neurobil.

Ak si zavčasu neurobíme poriadok, tak si ony poradia s nami. Potkany využívajú priestor, za ktorý zodpovedajú jednotliví správcovia, a tiež svojou disciplínou a čistotou samotní obyvatelia. Práve nevšímavosťou a nezáujmom vytvárame pre potkany blahodarné prostredie, v ktorom majú ideálne možnosti na premnožovanie. Potkan hnedý nie je žiadne béčko. Dožíva sa približne dvoch rokov a jedna samica máva päť až osem vrhov ročne, pri každom sedem až 12 mláďat... (môžete rátať). Mladé potkany dospievajú do troch mesiacov a geometrický rad ide ďalej. „AK MAJÚ DOBRÉ PODMIENKY, MNOŽIA SA VEĽMI RÝCHLO“. Práve my im vytvárame tie najlepšie možné podmienky, potom sa však nečudujme... napr. rozpadajúca sa nehnuteľnosť, pokoj, ticho sú ideálne na vytváranie tisícov úkrytov a hniezd. Čo by to znamenalo pre ľudí bývajúcich okolo, si zrejme dokáže predstaviť každý z nás. Blíži sa jar a v ríši zvierat sa začína prejavovať ich pohybová aktivita. Z priestorov, kde prezimujú, sa prostredníctvom kanalizačných otvorov presúvajú ku zdrojom potravy ako sú napr. kontajnerové stojiská.

Preto je dôležitá nielen represia (znižovanie stavu), ale aj prevencia. Práve počas jarnej a jesennej migrácie, kedy potkany hľadajú nové hniezdiská a miesta bohaté na potravu, sa vykonáva plošná deratizácia, práve vtedy sú najmenej ostražité a najviac zraniteľné. Práve tu je potrebná efektívna spolupráca všetkých občanov a inštitúcií s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva, aby postupovali celoplošne v jeden deň a jednu hodinu. Na to však potrebujeme tony a desaťtisíce nástrah a kvalitnú organizáciu vo všetkých 17 MČ hl. m. SR Bratislavy a vytvorenia dostatočného množstva financií vrátane kvalitnej osvety. Vždy je to však lepšie, ako by mali živé potkany prenášať žltačku, leptospirózu, ktorá pripomína chrípku, týfus, choleru, tularémiu alebo iné infekčné ochorenia dýchacích ciest a zažívacieho traktu.

Okrem toho v súčasnosti potkany rozhryzú elektroizoláciu a krátkym spojením dokážu spôsobiť aj požiar. Dôvodom je neustály rast zubov a tak si ich stále obrusujú práve permanentným hryzením všetkého, čo majú k dispozícii. Nie je žiadnou novinkou, akú škodu a strach napáchajú, keď sa prehryzú až do bytu, resp. osobného motorového vozidla.

Jozef Matúšek poslanec MZ Ružinov

 

Vydanie: Apríl 2019