Zariadenia pre seniorov s novinkami

Letné mesiace v Domove dôchodcov na Pažítkovej a Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ulici využili na rekonštrukciu priestorov. Klientom sa tak zvýšil štandard bývania.

Sklenárova s tichými výťahmi

Veľkou zmenou pre obyvateľov Ružinovského domova seniorov (RDS) sú dva nové výťahy. Tie pôvodné mali už vyše 30 rokov, často ich museli opravovať a boli hlučné. „Nové výťahy sú väčšie, spĺňajú európske štandardy a výhodou je, že po privolaní výťahu príde ten, ktorý je bližšie,“ hovorí riaditeľka RDS Ľubica Karelová. Šetrí to čas, aj energiu, keďže budova má 12 poschodí. Obyvatelia si pochvaľujú hlavne to, že nové výťahy už nie sú hlučné. „Sú veľmi pekné a hlavne tiché. Bývam za výťahom a vôbec ho nepočujem,“ okomentovala novinku jedna z obyvateliek. Rekonštrukčné práce tu ale výmenou výťahov neskončili. Na rade je zateplenie schodísk, ktoré boli len zamrežované. Po novom budú zasklené, čím sa zníži únik tepla v budove.

Pivonková zvyšuje kapacitu

Zmenou prechádza aj lôžková časť tohto zariadenia. V auguste začali rekonštruovať jeden z pavilónov na Pivonkovej ulici. Ten sa nepoužíval a vďaka rekonštrukcii sa zvýši jeho kapacita z 30 na 38 imobilných a čiastočne imobilných klientov. „Vymeníme strešnú krytinu, okná, dvere, budú tu nové podlahy, obklady, sanita aj nábytok,“ dopĺňa riaditeľka Ružinovského domova seniorov.

Na Pažítkovej už funguje privolávanie sestričky

Robotníci robili počas leta spoločnosť aj klientom Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici. Premenou prešla vstupná hala, ktorá dostala optimistický žltý náter, nové osvetlenie, podlahy a farebné kreslá pre trávenie voľného času. Vymaľovali aj v jedálni a čitárni, do záhrady kúpili nové sedenie. „Veľkou a dôležitou zmenou je pre nás rekonštrukcia rozvodov elektriny, ktoré už boli v havarijnom stave. Vďaka tomu bude konečne opäť funkčný aj signalizačný systém, aby si starkí mohli privolať sestričku, keď niečo potrebujú,“ vysvetľuje Eva Samolejová, riaditeľka Domova dôchodcov. Práve signalizácia klientom veľmi pomôže. Majú najvyššie stupne odkázanosti a pískať na personál píšťalkou nie je veľmi príjemné. Veľkú radosť tu majú aj z novej bezbariérovej kúpeľne. Pôvodná už mala plesne na stenách a zničená dlažba sťažovala presun klientov na invalidných vozíkoch. Zvýšený štandard by mohol prilákať aj nových obyvateľov. Ku koncu augusta tu mali 15 voľných lôžok. Všetky tieto najnovšie investície do rekonštrukcie oboch zariadení dosahujú vyše 330 tisíc eur. Sú aj z mimorozpočtových zdrojov, ale väčšina išla z rozpočtu mestskej časti. „Som rád, že sa v zastupiteľstve pred letnými prázdninami napokon podarilo presadiť, že do týchto zariadení investujeme navýšené finančné prostriedky,“ vyjadril sa Vladimír Sloboda (SaS), zástupca starostu Ružinova.

Miroslava Štrosová

Foto: autorka

Fotogaléria: 
Vydanie: September 2013