September 2013

Z obsahu

  • Obyvatelia Sputnikovej čakajú na rozhodnutie Najvyššieho Súdu.
  • Dve detské ihriská prešli rekonštrukciou.
  • Zaujíma Vás regulácia výstavby pri Štrkoveckom jazere? Príďte na verejné prerokovanie.
  • Prváci dostanú 35 eur.
  • Areál Nevädzová už rekonštruujú.
  • Veľké investície do škôl a škôlok.
  • Cesty dostávajú nový povrch.
Na stiahnutie
AKADÉMIA TRETIEHO VEKU (V. ročník)

AKADÉMIA TRETIEHO VEKU (V. ročník)

Rubrika: Oznamy
"Mám 65+ a teší ma, že žijem zdravo" Dom kultúry Ružinov, Ružinovská 28, prízemie Čas: 14:30 - 16:00 hod. 9.10. 2013 PREVENCIA A LIEKY 1. časť: Prevencia – prednáša MUDr. Mário Mikloši, gen. Riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR 6.11.2013 PREVENCIA A LIEKY 2.časť: Lieky - prednáša MUDr. Adam Hlôška, gen. riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR 11.12.2013 KVALITA VODY A NAŠE ZDRAVIE Prednáša RNDr. Rozália Horváth, MPH, Regionálny úrad verejného zdravotníctva Organizátori: Okresná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska Bratislava 2, Zimná 2 Regionálny úrad verejného zdravotníctva, Ružinovská 8 Dom kultúry Ružinov - CULTUS, Ružinovská 28 Pod záštitou starostu mestskej časti Bratislava-Ružinov Ing. Dušana Pekára
Seniori z Ružinova a Znojma sa na chvíľu vymenili

Seniori z Ružinova a Znojma sa na chvíľu vymenili

Rubrika: Spravodajstvo
Nielen ružinovskí seniori mali v júni možnosť navštíviť moravské mesto Znojmo, ktoré je partnerským mestom Ružinova. Týždeň po ich výlete prišli do Bratislavy seniori zo Znojma. Štyridsať obyvateľov znojemského domu s opatrovateľskou službou a členiek seniorskej tanečnej skupiny Grácie si v turistickom vláčiku prezrelo centrum Bratislavy. Všetkých zaujala hlavne Eurovea s množstvom kaviarní. Ružinovskí seniori sa moravským „kolegom“ predstavili aj výstavou ručných prác a obe partnerské mestá sa odprezentovali vystúpením svojej tanečnej a speváckej skupiny. Znojemskí seniori by chceli na budúci rok našich ružinovských dôchodcov pozvať do svojho klubu, aby predviedli jeho činnosť.
Storočná Milada Lehocká: „Nenimrajte“ sa v problémoch!

Storočná Milada Lehocká: „Nenimrajte“ sa v problémoch!

Rubrika: Spravodajstvo
Úžasných 100 rokov v júli oslávila Ružinovčanka Milada Lehocká. Už 34 rokov býva v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ulici. Patrí medzi jeho najobľúbenejších obyvateľov. Dôvod je jednoduchý – neopúšťa ju dobrá nálada. Aj ostatným radí, ako na to: „Nenimrať“ sa v problémoch. Vždy, keď príde problém, treba ho rýchlo vyriešiť, prípadne sa s ním čo najrýchlejšie vyrovnať. Každý má v živote problémy a je len na nás, akým spôsobom sa im postavíme,“ prezradila životnú múdrosť a svoj liek na optimizmus pani Miladka. Počas celého života sa tým riadi a preto má stále pozitívny pohľad na svet. Ako sama hovorí, život je krásny. Pani Miladka sa narodila v Brne, ale od detstva žije v Bratislave, kde študovala na gymnáziu aj na rodinnej a sociálno-zdravotnej škole. Ako 22-ročná sa zoznámila s budúcim manželom, ktorý už dlho nežije. Deti nikdy nemali. Pracovala ako knihovníčka. Aj v Ružinovskom domove seniorov sa starala o knižnicu, chodila do divadla, na výstavy, koncerty a venovala sa turistike. Rada si s kamarátkami zašla do známej kaviarne Alžbetka. V súčasnosti táto storočná optimistická dáma väčšinu dňa oddychuje. Keďže sa jej zhoršil zrak, nemôže sa už venovať obľúbenému čítaniu kníh. Rada komunikuje s personálom Ružinovského domova seniorov , ktorý ju často navštevuje aj pre jej pozitívnu náladu. K pani Miladke sa jednoducho chodia dobíjať „baterky“. Miroslava Štrosová Foto: autorka
Do rúk vzali zdravé paličky

Do rúk vzali zdravé paličky

Rubrika: Spravodajstvo
Seniori z Ružinova sa rozhodli aktívne tráviť voľný čas. Športujú v novo založenom klube. V piatok popoludní stretávajú pred Ružinovským domom seniorov a trénujú špeciálnu chôdzu - nordic walking. Túto aktivitu podporila mestská časť Ružinov formou grantu.
Zariadenia pre seniorov s novinkami

Zariadenia pre seniorov s novinkami

Rubrika: Spravodajstvo
Letné mesiace v Domove dôchodcov na Pažítkovej a Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ulici využili na rekonštrukciu priestorov. Klientom sa tak zvýšil štandard bývania.
Ružinovčanka z hereckej dynastie

Ružinovčanka z hereckej dynastie

Rubrika: Spravodajstvo
Nežná, takmer éterická mladá žena s jemným prejavom. Od malička ju mohli diváci vídať na televíznych obrazovkách, no najmä jej hlas zaznieval z rozhlasových vĺn, keďže svoju hereckú dráhu začínala v Detskej rozhlasovej dramatickej družine. Tomuto súboru ostala verná, aj keď sa doň vrátila po rokoch už nie ako účinkujúca, ale ako vedúca. Herečka, redaktorka a pedagogička ZUZANA JURIGOVÁ KAPRÁLIKOVÁ (1973).
Začala sezóna bezplatného korčuľovania

Začala sezóna bezplatného korčuľovania

Rubrika: Oznamy
Na Zimnom štadióne Vladimíra Dzurillu v Ružinove sa môžete po letnej prestávke opäť zadarmo korčuľovať. Nová sezóna verejného korčuľovania odštartovala v polovici augusta. Aktuálne hodiny pre verejnosť nájdete na internetových stránkach www.ruzinov.sk a www.ruzinovskysportovyklub.sk. Ľadovú plochu je možné využívať aj na prenájom pre hokejové skupiny. Záujem je taký veľký, že voľné sú už len časy cez pracovný týždeň okolo obeda.
Hokejová akadémia Zdena Cígera pokračuje na novom mieste

Hokejová akadémia Zdena Cígera pokračuje na novom mieste

Rubrika: Šport
Talentované deti zo sociálne slabších rodín sa budú môcť venovať hokeju aj v ďalšej sezóne. Koncom augusta hokejista Zdeno Cíger otvoril ďalší ročník svojej akadémie. Jej cieľom je umožniť hrať hokej aj deťom z rodín, ktoré na tento šport nemajú peniaze. Hokejová akadémia sa zároveň presťahovala na Drieňovú.
Bezplatný relax pre onkologických pacientov

Bezplatný relax pre onkologických pacientov

Rubrika: Spravodajstvo
Pre pacientov s onkologickou diagnózou je veľmi dôležitá psychická podpora. Nachádzajú ju predovšetkým v rodine. Príbuzných a priateľov však nechcú zaťažovať individuálnymi problémami, ktoré ochorenie prináša, preto im padne veľmi vhod, ak sa stretnú s ľuďmi poznajúcimi všetky stránky onkologickej diagnózy a vedia ich s nimi zdieľať aj inak, než len empaticky.
Trávniček privíta nových členov

Trávniček privíta nových členov

Rubrika: Spravodajstvo
Detský folklórny tanečný súbor Trávniček z Ružinova prijíma dievčatá a chlapcov od 4 rokov. Rodičia ich môžu prihlásiť od 2. 9. 2013 každý pondelok a štvrtok v čase od 16:00 do 18:00 hod. v Spoločenskom dome Prievoz na Kaštieľskej 30 v Bratislave. Priniesť si treba: dievčatá (suknička, tričko, pančuchy, cvičky), chlapci (tričko, tepláky, cvičky).
Chýba vám prax popri štúdiu?

Chýba vám prax popri štúdiu?

Rubrika: Spravodajstvo
Študentský život je úžasný a bezstarostný – takto si na vysokoškolské štúdium spomína generácia rodičov dnešných študentov. No dnes z každej strany počúvame a čítame o nezamestnanosti absolventov. Žijeme v dobe, kedy titul je štandard, angličtina je štandard a prax sa okolo vysokoškolského štúdia ani neobšuchla. Zamestnávatelia požadujú odborné skúsenosti. Kde ich ale vziať? Možností je viac ako by sa mohlo zdať – napríklad členstvo v študentskej organizácii.
Kúpalisko Delfín v Ružovej doline

Kúpalisko Delfín v Ružovej doline

Rubrika: Spravodajstvo
Kultúra kúpania a kúpeľov má v Bratislave tradíciu. Rieka Dunaj so svojimi ramenami, prírodné jazerá i štrkoviská mali a majú hlavný vplyv na jej vznik a pretrvávanie.
OPRAVA

OPRAVA

Rubrika: Oznamy
V Ružinovskom ECHU 7-8/2013 sme na str. 3 omylom nesprávne uviedli, že autorom vizualizácie polyfunkčného objektu Helios je spoločnosť Penta Investments. Správny názov autora je Architektonická kancelária G&D. Za chybu sa čitateľom ospravedlňujeme.
V Prievoze má pribudnúť kanalizácia

V Prievoze má pribudnúť kanalizácia

Rubrika: Spravodajstvo
Na žiadosť mestskej časti Ružinov Bratislavská vodárenská spoločnosť plánuje dobudovať chýbajúcu kanalizáciu na uliciach Mierová (od Telocvičnej po polyfunkčný dom Solitaire, vrátane Nových záhrad I) a Parková v Prievoze. Navrhované úseky kanalizácie majú byť napojené na jestvujúcu sieť, ktorá odvádza odpadové vody do čističky vo Vrakuni. V rámci tejto stavby sa uvažuje aj s kanalizačnými odbočeniami vo verejnej časti (od hlavného kanalizačného potrubia po hranicu súkromných pozemkov) a s odvodnením komunikácií v správe magistrátu. Mestská časť Ružinov bude v najbližších týždňoch robiť prieskum, kto by sa chcel na kanalizáciu pripojiť. Ružinov už dlhšie obdobie žiada vybudovať kanalizáciu aj na uliciach Krajná, Stredná, Bočná, Nové záhrady III-VII a Hrachová. (red)
Mestský parkovací systém stále nie je

Mestský parkovací systém stále nie je

Rubrika: Spravodajstvo
Zavedenie mestského parkovacieho systému sa opäť odkladá. Fungovať nezačne ani v septembri, ktorý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik avizoval ako ďalší termín.
RUŽINOVSKÉ HODOVÉ SLÁVNOSTI 2013 a OTVORENIE ŽUPNEJ JESENE

RUŽINOVSKÉ HODOVÉ SLÁVNOSTI 2013 a OTVORENIE ŽUPNEJ JESENE

Rubrika: Oznamy
PIATOK 27. 9. 2013 9:00 Prvý ružinovský galavečer boxu medzištátne zápasy v olympijskom boxe, Dom kultúry Ružinov. SOBOTA 28. 9. 2013 9:00 ŠPORTOVÉ TURNAJE - tenis, futbal, hokejbal, beachvolejbal, hokej 10:00 FOLKFEST RUŽINOV 10. ročník folklórneho festivalu, FS Skorušina, FS Nadšenci, FS Ekonóm, FS Karpaty a mnoho ďalších. 20:00 SĽUK - KRÍŽOM-KRÁŽOM, Areál hier Radosť Štrkovec NEDEĽA 29. 9. 2013 11:00 SLÁVNOSTNÁ SVÄTÁ OMŠA, Kostol sv. Vincenta de Paul 13:00 RUŽINOVSKÁ CYKLOČASOVKA,Ružinovská ulica Areál hier Radosť Štrkovec 15:00 STORY 16:00 slávnostné otvorenie 16:20 FUNNY FELLOWS 17:45 DALIBOR JANDA 19:00 CIGÁNSKI DIABLI 20:15 ZUZANA SMATANOVÁ Moderuje: Richard Vrablec Viac na www.ruzinov.sk
Aké najlepšie staré fotografie Ružinova ste zozbierali?

Aké najlepšie staré fotografie Ružinova ste zozbierali?

Rubrika: Spravodajstvo
Po roku vám opäť prinášame prehľad najzaujímavejších starých fotografií Ružinova. Do archívu nám od vás pribúdajú snímky od 30. rokov až po 80. roky už minulého storočia.
Obľúbený policajt

Obľúbený policajt

Rubrika: Spravodajstvo
K práci mestského policajta ho doviedla osobná skúsenosť s podvodom. Aj keď byť policajtom nie je jednoduché, vydržal. A to celých 21 rokov. Reč je o Jánovi Šafárovi, okrskárovi mestskej polície, ktorého rajónom je Štrkovec.
Poradenstvo o spravovaní bytových domov pokračuje

Poradenstvo o spravovaní bytových domov pokračuje

Rubrika: Spravodajstvo
Spravovanie bytových domov sa všeobecne označuje ako problémové. Problém zrejme spôsobuje množstvo faktorov, ktoré do neho vstupujú. V službe poskytovanej správcovskou spoločnosťou sa kumuluje oblasť práva, ekonomicky, energetiky, stavebníctva, manažmentu a v nemalej miery aj ľudský faktor.
Nazad do knižnice!

Nazad do knižnice!

Rubrika: Spravodajstvo
Sú čitatelia, ktorí chodia do knižnice len v lete, aby mali čo čítať na dovolenke, ale väčšina navštevuje knižnicu počas zvyšku roka.