Zora Czoborová: Ráno trénujem labute

V Ružinove sa narodila, práve tu od roku 1963 žijú jej rodičia. Otec, bývalý posudkár - lekár Herman Czobor– kedysi známy všeobecný a športový lekár a mamička Valéria bola zdravotná sestra. Najpopulárnejšia slovenská fitnes trénerka, ktorá je stále krásna a vo forme, sa o nich vzorne stará. Zora Czoborová je totiž okrem iného aj dobrá dcéra.

Na naše stretnutie ste prišli s mamičkou Valériou. Prečo vlastne?

Moja mama je po ťažkej chorobe a operácii. Momentálne som si ju vzala domov, lebo u mňa má väčší komfort a kompletnú starostlivosť. Takmer sme ju hrobárovi ukradli z lopaty ale jej stav sa výrazne zlepšuje, už je v rámci možností fit.

A funguje jej aj pamäť. Ako si spomínate na čas, keď ste sa nasťahovali do Ružinova?

Obytné domy stáli iba po Miletičovu ulicu. Ďalej už boli iba polia a záhrady a my sme chodili do nových bytov po hlinenej nevyasfaltovanej ceste. Pamätám si však aj na to, ako bagrovali Rohlík a pri tejto príležitosti tam zapadol voz naložený štrkom ťahaný koňmi, ktoré sa tam utopili. To by možno mohlo zaujímať aj historikov...

Kde ste vtedy pani Valéria pracovali?

Na Krásnej hôrke, no odtiaľto to bolo veľmi ďaleko a keď sa Zorka narodila, už som to nestíhala, preto som prešla do ambulancie na Pošni. Poznám spamäti zdravotný stav a diagnózy celých generácií miestnych obyvateľov.

Pani Zora, pamätajú si Ružinovčania ešte vašich rodičov?

Pravdaže, však naši boli takí klasickí trojgenerační rodinní zdravotníci. Často sa mi stáva, že ma zastavia mne neznámi ľudia na ulici, ktorí sa na nich pýtajú a nechávajú ich pozdravovať.

A prihliadajú na vás, pani Valéria teraz zato v Ružinovskej nemocnici?

Ale kde, tam sú samí mladí ľudia, ktorí si ma už nemôžu pamätať.

Zora: Napriek tomu ich musíme veľmi pochváliť. Príkladne sa o mamu starali, po každej stránke. Nemám, čo by som im mohla vytknúť, naopak, som veľmi vďačná lekárom, operatérovi , sestrám aj ostatnému obsluhujúcemu personálu, že mi maminku zachránili.

V Ružinove teraz bývate vedľa seba?

Našťastie áno. Pri Retre. Oni sú na Astrovej, kde som sa narodila a ja o blok ďalej na Sedmokráskovej. Som hrdá, rodená Ružinovčanka. Túto štvrť by som nedala za nič na svete. Tu som chodila do jasličiek, škôlky, na základnú školu aj na gymnázium L. Novomeského.

Prečo máte Ružinov tak rada? Čo je na ňom výnimočné?

Napriek tomu, že je už pomaly veľmi zastavaný, stále je tu veľa zelene a má trošku vidiecky charakter. Aspoň ja to tak pociťujem, pretože mám pocit, že v našej štvrti takmer každého poznám. Zídem výťahom so psíkmi k jazeru pohodlne v teplákoch a šľapkách. Po prechádzke pri jazere a medzi zeleňou si idem nakúpiť do potravín či vybaviť povinnosti do banky. Nemusím vždy, keď niečo potrebujem, naštartovať auto a ubehnúť kilometre.

A parkovanie?

My sa sťažovať nemôžeme, lebo máme parkovanie v dome, kde sme si kúpili parkovacie miesta. No vo všeobecnosti je toto problém nie len v rámci celej Bratislavy, ale aj v Ružinove.. Doma sa dobre cítim aj preto, že mám krásnu veľkú terasu, z ktorej je krásny výhľad na stromy
a na jazero. Je tu krásne, ticho, zeleno... Milujem skoré rána v lete, keď o pol šiestej lietajú zo Štrkoveckého jazera na Rohlík labute. Je to párik, ktorý potom normálne cvičí. Z hladiny jazera vzlietne, preletí okolo nášho domu, otáčajú sa pri Retre preletia poza náš dom a opäť zosadnú na Rohlík. Dajú si aj tri okruhy (Smeje sa.) Na Rohlíku žijú celé, veľké, korytnačie rodiny, prevaľujú sa tam ryby. Paráda.

Dá sa tam kúpať?

My, miestni psíčkari, ktorí chodímek jazeru venčiť, sme si urobiť rozbor vody, pretože naše psíky, či chceme, alebo nie, tam počas veľkého tepla chodievajú piť. Voda je biologicky čistá, nezávadná, akurát sa v nej počas leta, práve v závislosti od tepla, rozmnožia riasy.

Teraz si ešte užívate ružinovský domov a oboch rodičov. Kedy začínate s tréningami?

Čas, ktorý som doma naozaj venujem svojim najbližším. Som jediná dcéra a preto sa snažím rodičom čo najviac uľahčiť starobu. Pracovné povinnosti ma však čakajú už v apríli. Na dva mesiace odchádzam do Thajska na fit pobyty. Na Slovensku zasa organizujeme predĺžené wellnessové aj liečebné víkendy, inde týždňové fit Turecko, Omán, Emiráty, Malorca, ale najdlhšie sú dvojtýždňové pobyty, budúci rok chystáme opäť Filipíny. Cvičíme trojfázovo ráno – cvičenie je zamerané na spaľovanie tuku a spevňovanie najmä zadočka, brucha, stehien, chrbta a ramien. Cez obed aqua aerobic a na večer Zoralates alebo strečing. Sme v dobrých hoteloch, kde sa naši klienti môžu dobre naštartovať a získať lepšiu kondíciu alebo aj schudnúť. Okrem toho im organizujeme program s renomovanými sprievodcami.

Stala sa z vás cestovkárka?

To ja robiť nemôžem. Spolupracujem však s rôznymi cestovnými kanceláriami. Ja tie produkty vymýšľam a kreujem na požiadavky našich klientov. Baví ma to, lebo robím pre ľudí, odovzdávam im poznatky a vedomosti z oblasti zdravého životného štýlu, cvičenia, stravovania atď. Takže spoločne prežívame úžasné aktívne dovolenky, ktoré sú spojené s relaxom a skvelou partiou ľudí.

Barbora Laucká Foto : archív ZC

 

Vydanie: Apríl 2019