September 2024

Vážení Ružinovčania, milí susedia

Vážení Ružinovčania, milí susedia

Rubrika: Spravodajstvo
"Kedy už konečne zbúrate Hirošimu?" Neprejde týždeň, aby som od niekoho z vás nedostal túto otázku. Skelet bývalého OD Ružinov hyzdí Ružinov už viac ako 15 rokov. Presný termín povedať neviem, lebo to nie je v našich rukách, ale svetlo na konci tunela silnie. Iste viete, že Hirošima je v súkromných rukách, a preto s ňou priamo ako obec nevieme nič spraviť. Od prvého dňa sme si ale s novým majiteľom stanovili pravidlá hry. Na mieste Hirošimy je už skoro 15 rokov platné a nezrušiteľné stavebné povolenie na obchodný dom veľkosti Polusu, ktorý by ale túto lokalitu úplne zničil, objemovo aj dopravne, a preto sme rokovali o zmene projektu. Určili sme prísne podmienky - napríklad aby žiada budova nebola vyššia než okolité, aby zrekonštruovali celé Papánkovo námestie a vrátili ho kompletne zrevitalizované mestskej časti. Spolu s magistrátom sme pomohli zorganizovať medzinárodnú architektonickú súťaž, do ktorej sa zapojilo viac ako 50 renomovaných ateliérov z celého sveta. Vyhral ju projekt z dielne známeho pražského architekta, ktorému zverili napríklad aj revitalizáciu Václavského námestia. Potom sa veci zasekli - nie u nás, ale na štáte. Takmer dva roky sa stratili pri čakaní na potvrdenie rozhodnutia EIA na ministerstve životného prostredia, proti ktorému sa odvolal jeden "aktivista", ktorý v lokalite ani nebýva. Napokon sa ho podarilo získať, a tak sa rozbieha proces územného a stavebného povolenia. Potom by už Hirošima mala zmiznúť. Držme si palce, aby sa všetko znova nezaseklo na nezmyselných námietkach a aby čakanie na zlepšenie lokality bolo otázkou mesiacov, a nie rokov. Váš starosta  
Servis pre občanov: Príspevok pre prvákov

Servis pre občanov: Príspevok pre prvákov

Rubrika: Reportáže
Ružinovské základné školy už dostali oznámenie od Miestneho úradu Bratislava–Ružinov o poskytnutí príspevku zákonným zástupcom detí zapísaných do prvých ročníkov ružinovských škôl. Miestny úrad Bratislava-Ružinov aj tento rok prispeje mimoriadnym finančným príspevkom vo výške 40 € zákonným zástupcom detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl v školskom roku 2024/2025. Jednorazový finančný príspevok poskytuje MÚ pre oprávnené osoby prvákov, s trvalým pobytom v Ružinove. Okrem rodičov môže o čerpanie príspevku požiadať aj oprávnená osoba, ktorá prevzala dieťa s trvalým pobytom v MČ Bratislava-Ružinov do starostlivosti, nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, na základe právoplatného rozsudku súdu alebo príslušného orgánu. O príspevok je možné požiadať formou žiadosti, ktorú nájdete na webovej stránke MÚ Bratislava-Ružinov. Povinnou prílohou k žiadosti je rozhodnutie o prijatí do školy. Žiadosti je možné zasielať počas celého školského roka 2024/2025. Príspevok je možné vyzdvihnúť si osobne do 30 dni odo dňa doručenia výzvy na prevzatie priamo v pokladni Miestneho úradu Bratislava-Ružinov, Mierová 21 alebo zaslať na účet žiadateľa. Pri neprevzatí príspevku do 30 kalendárnych dní odo dňa doručenia výzvy, zaniká nárok na jeho vyplatenie pre daný kalendárny rok ako aj o jeho opakované požiadanie. Pre viac informácií môžete kontaktovať Referát sociálnych služieb Miestny úrad Bratislava-Ružinov, Mgr. Katarínu Prachařovú, tel.: 02/48284285 alebo e-mail: katarina.pracharova@ruzinov.sk  
Dôležité kontakty

Dôležité kontakty

Rubrika: Oznamy
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com)   Podnety na riešenie (výtlky, kosenie, neporiadok) podnety@ruzinov.sk   Nefunguje verejné osvetlenie? tsb.sk/ podnety, podnety@tsb.sk 0800 555 575   Vozidlo parkuje na tráve alebo mimo parkovacích miest? Vandalizmus? mestská polícia – 159   Odvoz nadrozmerného odpadu? www.olo.sk (vrátane možnosti objednať OLO taxi)   Kto je vlastníkom pozemku? www.zbgis.sk Problém s MHD? + 421 2 5950 5950 info@dpb.sk   Podozrenia z korupcie a iné citlivé témy (podľa ISO 37001 - protikorupčné riadenie) (podľa ISO 37001 - protikorupčné riadenie) protispolocenskacinnost@ruzinov.sk (prosíme, nezamieňať si s podnety@ruzinov.sk)  
Čo ste chceli vedieť: Najčastejšie otázky o živote v Ružinove

Čo ste chceli vedieť: Najčastejšie otázky o živote v Ružinove

Rubrika: Reportáže
Každý deň od vás dostávame desiatky otázok a podnetov, ktoré sa týkajú rôznych sfér života – od čistenia ulíc, cez odpad až po otázky, ktoré sa týkajú výstavby. Zozbierali sme pre vás tie, ktoré sa opakujú najčastejšie a prinášame vám na ne odpovede. Posielam vám fotografiu auta, ktoré parkuje na chodníku pri našom dome... Platná novela tzv. chodníkového zákona hovorí, že autá môžu na chodníku parkovať len vtedy, ak stoja na vyznačenom mieste (čiarami alebo značkou). V prípade, že stojí na neoznačenom mieste, kontaktujte mestskú políciu, ktorá (na rozdiel od miestneho úradu) môže v takýchto situáciách konať a udeľovať pokuty. Chystám sa rekonštruovať byt. Potrebujem stavebné povolenie? Stavebné povolenie potrebujete vždy, keď ide o práce, ktoré zasahujú do nosných konštrukcií (ako búranie a presúvanie priečok, dobudovávanie terás, výmena ľahšej podlahovej krytiny za ťažšiu...), zväčšovanie okenných otvorov, alebo iné zásahy, ktoré menia vzhľad domu. S prácami môžete začať až vtedy, keď vám bude stavebné povolenie udelené. V opačnom prípade vám okrem pokuty hrozí aj to, že byt, resp. fasádu, budete musieť dať do pôvodného stavu. Prečo ten strom nemôžete jednoducho vypíliť, už je aj tak suchý. Presne preto, že aj v takomto prípade musí prebehnúť výrubové konanie a strom je možné vypíliť len v období vegetačného pokoja, tj. od októbra do februára (vrátane). Okolo nášho kontajnerového stojiska je neporiadok, staré koberce, záchodová misa a monitor od počítača. Príďte to odpratať. Zodpovednosť za poriadok má v tomto prípade zo zákona správca bytového domu. V prípade, že to neurobí, môže ho mestská časť vyzvať na nápravu. Na našej ulici už celé mesiace nesvietia lampy, urobte s tým niečo! Verejné osvetlenie v Bratislave má na starosti magistrát prostredníctvom spoločnosti Technické siete Bratislava (takže nie mestská časť). Svoj podnet môžete nahlásiť telefonicky (+421 800 555 575), e-mailom (podnety@tsb.sk) alebo prostredníctvom webovej stránky (www.tsb.sk). Kto môže požiadať o nájomný byt v Ružinove? Podmienky pre žiadateľov stanovuje VZN č. 4/2019, ktoré je zverejnené na www.ruzinov.sk, jednou zo základných je výška mesačného príjmu domácnosti. O prideľovaní bytov rozhoduje bytová komisia zložená z poslancov. Nájomné zmluvy sa uzatvárajú na dobu určitú, ktorá nepresiahne 3 roky. Počet žiadostí však prevyšuje možnosti mestskej časti. Prečo ste len tak vyrúbali ten strom? Žiadny strom nie je možné vyrúbať „len tak“. Ak nejde o invazívne dreviny a dreviny s menším obvodom, musí sa absolvovať riadne výrubové konanie. To je vždy zverejnené na úradnej tabuli a verejnosť má možnosť vyjadriť sa k nemu. Samozrejmou súčasťou je aj odborný posudok o zdravotnom stave stromu a určenie podmienok náhradnej výsadby.  
Spolupráca: S návrhmi na zlepšenia okolia školy na Nevädzovej pomáhali aj deti

Spolupráca: S návrhmi na zlepšenia okolia školy na Nevädzovej pomáhali aj deti

Rubrika: Reportáže
Verejný priestor patrí nám všetkým a musí byť prioritou, aby sme sa v ňom cítili príjemne a bez ohrozenia. Práve preto prišiel Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB) s projektom Mesto pre deti. Jeho zámerom je prispôsobiť priestor tak, aby sa v ňom deti mohli pohybovať bezpečnejšie – či už peši, na bicykli alebo kolobežke. Zároveň je dôležité, aby ulice v okolí škôl považovali za bezpečné aj ich rodičia. Navyše, bezpečnosť detí je tiež predpokladom na to, aby sa verejné priestory stali príjemnými aj pre iné skupiny obyvateľstva. Situácia na základnej škole Nevädzová je pozitívna, no nie bezproblémová MIB minulý rok mapoval situáciu v okolí 10 škôl zapojených do projektu Mesto pre deti a z vyhodnotených dát navrhol školský plán mobility pre každú z nich. Medzi tieto školy patrí aj základná škola Nevädzová v Ružinove. Z participatívneho procesu, do ktorého boli okrem zástupcov školy zapojení aj rodičia detí, vyplynulo, že 64 % detí chodí do školy peši a ďalších 12 % inak ako autom. V porovnaní s inými školami je teda situácia na Nevädzovej pomerne pozitívna, no napriek tomu viac ako tretina rodičov považuje dopravnú situáciu v okolí školy za nebezpečnú, čo potvrdzujú aj dáta z dopravného mapovania. Kvôli tomu mnohí z nich vozia deti do školy autom napriek tomu, že od nej bývajú len pár minút chôdze. Nebezpečné situácie medzi deťmi a autami pred školou vznikajú primárne v ranných hodinách. Dochádza k nim najmä pri dvoch vstupoch do školy. Navyše, kvôli vysokému počtu áut sú možnosti vyloženia detí z áut obmedzené. Intenzívna premávka vytvárajúca dopravnú zápchu tiež znečisťuje ovzdušie. Výfukové exhaláty musia ráno dýchať všetky deti, rodičia, zamestnanci a zamestnankyne školy, ako aj iní ľudia, ktorí tadiaľto prechádzajú. Zároveň platí, že čím je dieťa mladšie, tým negatívnejšie môžu škodlivé prachové častice ovplyvniť jeho vývoj. Ďalším problémom sú povrchy nevyhovujúce deťom, ktoré by do školy chceli dochádzať peši, na bicykli, kolobežke či invalidnom vozíku. V súčasnosti v okolí školy chýba debarierizácia priechodov pre chodcov a niekoľko nájazdov na pešie komunikácie. Komplikácie spôsobuje napríklad chýbajúci chodník a bezpečný prístup zo strany Pivonkovej a Nezábudkovej ulice, veľmi úzky, resp. absentujúci chodník na Sedmokráskovej ulici a nebezpečná križovatka medzi Sedmokráskovou a Nevädzovou ulicou. Deti by ocenili cyklotrasu a ďalšie zásahy Z prieskumu a dopravného mapovania vyplýva, že iba 8 % detí chodí do školy na bicykli alebo kolobežke. Dokonca žiadny zamestnanec alebo zamestnankyňa, ktorí vyplnili anketu, nechodia na bicykli. Metropolitný inštitút Bratislavy sa však od detí dozvedel, že by privítali bezpečné cyklotrasy v okolí školy, opravené povrchy či nájazdy na chodníkoch, ale aj doplnené chodníky na miestach, kde sú príliš úzke alebo chýbajú úplne na to, aby mohli bezpečne chodiť do školy na kolobežke či bicykli. Zvýšenie bezpečnosti, debarierizácia a doplnenie kontinuálnych peších trás podporí aktívnu mobilitu – a ak ju podporíme v blízkosti školy, podporíme ju v celom susedstve. V okolí základnej školy sa nachádza množstvo zelených plôch, ktoré sú využívané na voľnočasové aktivity. Samotný areál školského dvora je tiež intenzívne využívaný na aktívny pohyb miestnou komunitou. Deťom v okolí školy však chýbajú hracie prvky či rôzne formy prvkov určených na sedenie. V rámci samotného areálu školy takmer výhradne označovali miesta, na ktorých by si želali doplniť mobiliár. Taktiež v rámci vybavenosti verejného priestoru je potrebné doplniť prvky podporujúce aktívny pohyb pre všetky vekové kategórie. V rámci projektu Mesta pre deti sme v MČ Ružinov zapojili aj ZŠ Pavla Marcelyho. Škola bola vybraná najmä pre kritickú dopravnú situáciu v blízkosti vstupu do školského areálu na Drieňovej ulici počas rannej špičky. V okolí škôl sú naplánované intervencie na zlepšenie bezpečnosti, ktoré sa budú realizovať. Do participatívneho procesu boli zapojení zástupcovia rôznych komunít Postrehy od rodičov, detí, ľudí so špeciálnymi potrebami, od susedov či dopravné mapovanie boli prezentované mestskej časti, zástupcom škôl aj s vybraným odborníkom na dopravu a reprezentantom mesta. Zistenia a opatrenia boli zosumarizované v školských plánoch mobility, ktoré si môžete prečítať na www.mestopredeti. sk. Projekt bol finančne podporený z prostriedkov fondu Unicef. MIB zároveň pripravuje nový program, do ktorého sa môžu školy zapojiť a o spustení programu bude včas informovať.  
Štatistiky: Parkovanie: Za čo platia šoféri pokuty?

Štatistiky: Parkovanie: Za čo platia šoféri pokuty?

Rubrika: Reportáže
Vozidlo odparkované na trávniku či na cik cak čiare? Alebo jeho majiteľ neuhradil poplatok za parkovanie? Mestská polícia riešila za prvý polrok v Ružinove vyše 5-tisíc dopravných priestupkov. Dvojnásobne viac ich bolo v systéme PAAS. Čísla sú šokujúce. Veď hliadky mestskej polície za prvý polrok tohto roka riešili v našej mestskej časti celkom 6 648 priestupkov. Porušení, len čo sa dopravy týka, bolo 5 426. Najčastejšie porušenia „Najčastejšie sa mestské policajtky a policajti zaoberali situáciami, kedy vodiči nerešpektovali zákaz parkovania áut na chodníkoch, nedodržiavali dopravnú značku zákaz zastavenia, stáli na miestach vyhradených pre osoby so zdravotným postihnutím či na priechodoch pre chodcov alebo parkovali neoprávnene v parkovacej zóne (zónach regulovaného parkovania),“ približuje vedúci oddelenia komunikácie Mestskej polície Bratislava Peter Borko. Každý vodič tiež pozná tzv. papuču, teda blokovacie zariadenie. Za prvý polrok ju dostalo 910 vodičov a po odtiahnuté vozidlo si ich muselo prísť až 948. „Priamo v Ružinove sme k tomuto počtu ešte riešili 12 486 prípadov, kedy parkovali vodiči v rozpore s pravidlami PAAS,“ dodáva. Hrozba pokuty Porušenie pravidiel pritom nie je lacná záležitosť, z peňaženky vám vytiahne hneď zopár desiatok eur. Ten, kto spácha priestupok, môže v blokovom konaní dostať pokutu do výšky 50 eur. Peter Borko však upozorňuje, že suma môže byť aj násobne vyššia: „V prípade závažného dopravného priestupku, napríklad neoprávneného parkovania na boxe vyhradenom pre osobu so zdravotným postihnutím, hrozí bloková pokuta až do výšky 150 eur.“ Zákon pozná aj inštitút objektívnej zodpovednosti. „Pri porušení zákazu zastavenia a státia hrozí za spáchanie správneho deliktu držiteľovi vozidla pokuta vo výške 78 eur,“ vysvetľuje. Ak držiteľ vozidla uhradí pokutu do 15 dní od doručenia rozkazu, zníži sa mu na 2/3 plnej sumy, t. j. 52 eur a považuje sa tak za uhradenú v plnej výške.  Kto zaplatí najviac Drahšie, až za 198 eur, to bude mať ten, kto odparkuje vozidlo bez príslušného povolenia na mieste, ktoré je vyhradené pre osobu so zdravotným postihnutím, ale aj vtedy, keď poruší zákaz zastavenia a státia na železničnom priecestí, v podjazde či v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 metrov pred nimi a 15 metrov za nimi. Len malou náplasťou môže byť skutočnosť, že ak pokutu uhradí do 15 dní, znižuje sa na 2/3 plnej sumy, t. j. 132 eur. PAAS: Čo hovoria čísla? S pilotným projektom mestskej časti v lokalite 500 bytov sa začalo v roku 2019. Systém PAAS sa v Ružinove datuje od 22. marca 2022, kedy bol odštartovaný v lokalite Starý Ružinov – Východ. Posledné dve spustené zóny boli Štrkovec (od 25. októbra 2023) a Trávniky (od 19. júna 2024). V prípade prvej ide o územie, ktoré ohraničujú ulice Bajkalská, Ružinovská, Tomášikova a Trnavská cesta. V prípade druhej ju ohraničujú ulice Ružinovská, Tomášikova, Gagarinova a Bajkalská. Poďme sa pozrieť, ako zóny fungujú, ako vodiči (ne)rešpektujú dopravné značenie a informačné tabule a čo hovoria štatistiky PAAS od zavedenia týchto dvoch zón do konca júna. Zóna RU3 Štrkovec Čísla za osem mesiacov fungovania regulovaného parkovania v spomínanej zóne naznačujú, že vodiči neobvykle často neplatia za parkovanie. Systém PAAS totiž eviduje až 2 310 prípadov neuhradeného parkovania. Mimo povolených miest zaparkovali vodiči až v 314 prípadoch. Zákaz parkovania na zeleni či na chodníku tu vodiči akceptujú, za dané obdobie sa vyskytlo len v desiatke prípadov. Rozhodnutie o pokute dostalo doteraz 1 536 vodičov, ďalšie desiatky sú v spracovaní. Zóna RU3 Trávniky Od zavedenia regulovanej zóny - čím sa nadviazalo na „Štrkovec“ - do konca júna tohto roka vodiči až 181- krát neuhradili poplatok za parkovanie. Mimo vyznačených miest zastavili až v 100 prípadoch. Na základe týchto priestupkov bolo v spomínanom období odoslané rozhodnutie o pokute 129 vodičom a ďalšie desiatky sa aktuálne spracovávajú. Ako predísť pokute? Najjednoduchším spôsobom je uhradiť parkovanie prostredníctvom aplikácie, alebo SMS-kou. Ešte menej komplikované je vybaviť si rezidentskú parkovaciu kartu (v prípade, že ste rezidentom). Aj tu štatistiky ukazujú, že majú úspech a domácim výrazne uľahčujú parkovanie. Napomáhajú aj abonentské a návštevnícke karty. Ku koncu júla bolo v RU1 vydaných 40 polročných, 39 štvťročných a až 6 298 ročných rezidentských kariet. V RU2 je evidovaných 64 ročných kariet, v RU3 41 polročných, 48 štvrťročných a 5 448 ročných kariet. V zóne RU1 bola vydaná jedna týždenná abonentská karta, 4 mesačné a 15 ročných, v RU3 jedna týždenná, tri mesačné a 24 ročných. Dôležitým faktom pre prípadných nových záujemcov je určite aj to, že počet kariet pre jednotlivé zóny je limitovaný. Čo sa týka návštevníckych kariet, v lokalite RU1 ich bolo v čase uzávierky tohto vydania Ružinovského Echa vydaných 4 389, v RU2 37 a v RU3 ich bolo 3 648.   
V horúcich dňoch sa môžete osviežiť v obnovenej záhrade kaštieľa v Modre. Od augusta má zmenené otváracie hodiny

V horúcich dňoch sa môžete osviežiť v obnovenej záhrade kaštieľa v Modre. Od augusta má zmenené otváracie hodiny

Rubrika: Reportáže
Záhrada pri modranskom kaštieli sa verejnosti otvorila v júni 2024 po komplexnej rekonštrukcii, ktorú realizoval Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Vytvoril sa tak priestor, kde sa môžu ľudia stretávať, oddychovať a užívať si krásu historického parku, ktorý je opäť pýchou mesta Modra. „Kedysi spustnutej záhrade sme komplexnou rekonštrukciou prinavrátil nielen krásu a historickú hodnotu, ale aj obsah. Je to ďalšie oddychové a kultúrne miesto, tak pre obyvateľov Modry, ako aj návštevníkov. Môžu si sem prísť len tak posedieť alebo sa tu stretnúť na rôznych podujatiach, tvorivých dielňach, ochutnávkach, seminároch či pri ďalších príležitostiach. Rovnako samotný kaštieľ, ktorý prešiel rozsiahlymi rekonštrukciami, ponúka moderné a kultúrne priestory pre umelcov, žiakov a širokú verejnosť,“ priblížil predseda BSK Juraj Droba. Záhrada bola navrhnutá tak, aby zachovala pôvodné prvky a zároveň plnila súčasné potreby návštevníkov. Súčasťou rekonštrukcie bola obnova jazierka a fontán, výmena mobiliáru, vytvorenie okrasných a vyvýšených bylinkových záhonov, čo prispelo k zvýšeniu jej estetickej a funkčnej hodnoty. Verejnosti je záhrada počas letnej sezóny otvorená od pondelka do soboty.   OTVÁRACIE HODINY Pondelok - štvrtok 8:00 - 15:00 Piatok 8:00 - 19:00 Sobota 10:00 - 19:00  
Opravy: Čo sa spravilo v Ružinove počas leta?

Opravy: Čo sa spravilo v Ružinove počas leta?

Rubrika: Reportáže
Aj v letných mesiacoch, keď sú mnohí ľudia na dovolenkách, v mestskej časti prebieha mnoho opráv. Mestská časť realizuje opravy na detských ihriskách, opravy lavičiek, opravy a výmeny povrchov na komunikáciách. Okrem tohto sú, samozrejme, vykonávané aj bežné práce a ďalšie pravidelné činnosti. Ružinov má v tomto roku za sebou už štvrtú kosbu, čo znamená viac ako 1 650 000 m2 zelených plôch. Okrem toho polievanie, údržba záhonov, orezávanie kríkov, opravy plotov, likvidácia nelegálnych skládok, vysýpanie košov v parkoch, dopĺňanie sáčkov na psie exkrementy, maľovanie parkovacích čiar, riešenie havarijných situácii – ako odpratávanie spadnutých stromov po búrkach a množstvo iných činností. Ihrisko Štrkovec Najočakávanejšou zmenou prechádza ihrisko na Štrkovci. Pôvodné drevené hracie prvky v Areáli hier Radosť boli demontované a sú nahradené novými a bezpečnými hracími prvkami, ktoré spĺňajú všetky bezpečnostné normy. Na ihrisku môžete nájsť lanovku (zip-line), vežovú pevnosť s tobogánom, hojdačky, lanové prvky, nafukovaciu trampolínu, ďalšie hracie prvky a minifutbal na umelej tráve. Dopadové plochy sú tvorené z premývaného štrku. Boli doplnené drevené sedáky na obidvoch stranách betónových múrikov. Spomínané hracie prvky slúžia ako dočasné, pokým sa začne s celkovou rekonštrukciou Areálu hier Radosť (hracie prvky búdu potom premiestnené). V spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy (MIB) sa momentálne pripravuje architektonická súťaž. Oprava lavičiek Vo vnútrobloku Stodolova/ Palkovičova/ Jégeho v Starom Ružinove boli vymenené poškodené lavičky. Len pre lepšiu predstavu, bolo to 45 metrov lavičiek.  Cesty a chodníky V uplynulých mesiacoch mestská časť opravila výtlky na viacerých miestach v Ružinove a práce ďalej pokračujú. Uskutočnili sa tiež opravy prepadov napríklad na Wattovej, Pri zvonici, Táborskej, Pestovateľská (všetko Trnávka) a na Kvačalovej (Nivy). Práce pokračujú aj na opravách chodníkov. Opravy boli uskutočnené na komunikáciách na Gusevovej a Líščích nivách (Nivy), Papraďovej (Trávniky), Palkovičovej (Starý Ružinov), Mraziarenskej (Ružová dolina), Ivana Horvátha a spojnica Štefunkovej a Seberíniho (Pošeň). Celkovo to bolo viac ako 1200m2 zrekonštruovaných ciest a chodníkov. Vynovená knižnica Pred časom sme vám na stránkach Ružinovského Echa predstavili kompletne zrekonštruovanú ústrednú pobočku Knižnice Ružinov na Miletičovej a dnes si už malí aj veľkí čitatelia môžu vychutnávať aj atraktívne zrekonštruované priestory pobočky na Bachovej. Aktivity knižnice sa však neobmedzujú len na požičiavanie kníh, ale sú plnohodnotnými komunitnými centrami, ktoré vytvárajú prostredie aj pre stretnutia alebo rôzne krúžkové a záujmové aktivity. Možnosti knižnice sú rozsiahle aj vďaka prepojeniu s nedávno zrekonštruovaným detským ihriskom. Okrem rekonštrukcií, ktoré zabezpečovala mestská časť, prebiehali počas leta aj práce na magistrátnych komunikáciách v Ružinove. Po oprave Trnavskej cesty pri železničnom priecestí (križovatka s Ivanskou cestou) pokračuje mesto s opravou v úseku pri Krasinského/Maximiliána Hella a na Trenčianskej.  
Hirošima: Kedy už zmizne "Najznámejšia" zrúcanina?

Hirošima: Kedy už zmizne "Najznámejšia" zrúcanina?

Rubrika: Reportáže
Skelet bývalého obchodného domu Ružinov straší všetkých, ktorí prechádzajú po Tomášikovej ulici, už takmer dve desaťročia. Zdá sa však, že sa konečne blýska na lepšie časy – projekt vstupuje do poslednej fázy povoľovania. Asi neexistuje Ružinovčan, ktorý by nepoznal „Hirošimu“ – zrúcaninu, ktorá zostala vedľa domu kultúry Ružinov na Tomášikovej ulici po bývalom obchodnom dome. Mnohí z nás si ešte pamätajú, ako sem chodili nakupovať, či využívať rôzne služby. Viac desaťročie je však toto miesto sídlom ľudí bez domova, holubov, a nebezpečnou a škaredou jazvou na tvári mestskej časti. Hoci „vyriešiť Hirošimu“ už sľubovali mnohí, viac ako pätnásť rokov sa pre ľudí situácia z okolia nezmenila. Keďže však už investor získal najdôležitejšie povolenia, môže vstúpiť do záverečnej fázy prípravy na odstránenie stavby a výstavbu novej. História „Hirošimy“ Po privatizácii bývalého obchodného domu Ružinov mal jeho nový majiteľ veľké plány. Na jeho mieste mal vzniknúť obrovský obchodný dom (porovnateľný napríklad s Polusom). Vtedajší majiteľ získal aj stavebné povolenie a začal s búraním – preto je toto stavebné povolenie na nový obchodný dom stále platné. Po finančnej kríze v roku 2008 však projekt stroskotal. Kvôli nepriehľadnej vlastníckej štruktúre, ktorá siahala až do daňových rajov, na mnoho rokov zamrzol. Ružinovčania tak prišli nielen o obľúbený obchodný dom, ale aj o Papánkovo námestie, ktoré bolo kedysi centrom spoločenského života ružinovského „štvorlístka“ – sídlisk Pošeň, Ostredky, Trávniky a Štrkovec. Napriek tomu, že majiteľovi vtedy stavebný úrad udelil pokuty, od cyperskej schránkovej firmy bolo ich vymáhanie nemožné. Nový projekt Po roku 2020 došlo k zmene majiteľov. Hirošimu získala medzinárodná investičná spoločnosť MiddleCap, ktorá obnovila komunikáciu s mestom aj s mestskou časťou a v spolupráci s nimi vyhlásila medzinárodnú architektonickú súťaž. V tvrdej konkurencii firiem z Ameriky či Austrálie napokon zvíťazil návrh pražského architekta Jakuba Cíglera, ktorý je považovaný za špičku stredoeurópskej architektúry. Mesto Praha mu napríklad zverilo komplexnú revitalizáciu Václavského námestia. Podmienky pre investora Mestská časť Ružinov stanovila pre projekt prísne podmienky. Nový obchodný dom veľkosti Polusu pre túto lokalitu odborníci považovali za prekonaný návrh, ktorý by priniesol obrovské množstvo dopravného zaťaženia v lokalite na úkor obyvateľov z okolia. Nový projekt tak musel v porovnaní s povolenou stavbou obchodného domu zmeniť svoju celkovú veľkosť i objem. Výškovo nesmie presiahnuť okolité domy. Hlavný dopravný vstup bude mať z Tomášikovej ulice, od ktorej však musí byť vzdialený tak, aby nebránil možnej budúcej výstavbe električkovej trate na tomto mieste, s ktorou výhľadovo počíta územný plán mesta. A pribudnú tiež bezpečné chodníky i cyklotrasy. Nový investor okrem iného zasponzoroval i opravu Obilnej ulice. A mestská časť si ako podmienku dala, že na vlastné náklady musí zrevitalizovať i celé Papánkovo námestie a pomôcť s rekonštrukciou DK Ružinov. Prečo to trvá? Nový projekt, ktorý zahŕňa výstavbu bytových domov, zeleného vnútrobloku i revitalizáciu Papánkovho námestia a investície do autobusovej zastávky, získal súhlas hlavného mesta vo forme kladného záväzného stanoviska. A potom sa veci opäť zasekli – tentoraz na štáte. Projekt totiž musel získať aj kladné stanovisko EIA – zhodnotenie dopadov na životné prostredie. Vecne nešlo o žiaden problém, keďže toto posudzovanie sa zo zákona robí voči stavbe, ktorá tam už povolená bola – a obrovský obchodný dom predstavuje pre životné prostredie i dopravu oveľa väčšiu záťaž, než novonavrhnuté bývanie. Voči rozhodnutiu EIA však prišlo odvolanie, a tak musel rozhodnúť osobne (ešte bývalý) minister životného prostredia, ktorý sa odložil tento prípad bokom a nekonal. Všetky procesy tak stáli viac ako rok. V rozkladovom konaní projekt nakoniec pozitívne stanovisko EIA získal a mohol sa posunúť do ďalšej fázy. Práve v týchto dňoch investor požiadal na ružinovskom stavebnom úrade o nové územné rozhodnutie. Po jeho pridelení môže žiadať o stavebné a o búracie povolenie a o niekoľko mesiacov by mal mať všetky potrebné doklady na to, aby skelet Hirošimy konečne mohol z Ružinova zmiznúť.  
Aktuálne: Ružinov ponúka dotácie na kontajnerové stojiská

Aktuálne: Ružinov ponúka dotácie na kontajnerové stojiská

Rubrika: Reportáže
Máte pripravený projekt na vybudovanie kontajnerového stanovišťa a súhlas majiteľa pozemku? Do konca septembra môžete požiadať mestskú časť o poskytnutie dotácie vo výške 10-tisíc, resp. 20-tisíc eur. Ak to nestihnete tento rok, nič sa nedeje. Žiadosť môžete podať aj v budúcom roku. Jednou z priorít mestskej časti je snaha podporiť čiastočnú refundáciu nákladov pre tie bytové domy, ktoré nemajú vlastné kontajnerové stanovištia. Hlavným dôvodom je zabezpečiť plynulosť cestnej premávky, keďže smetné nádoby bývajú často umiestnené na ceste a tvoria na nej prekážku. Nezanedbateľnou je aj snaha zaistiť čistotu a poriadok v obytných zónach. Častým problémom nezabezpečených kontajnerových stanovíšť je totiž skládkovanie rôzneho druhu odpadu v ich okolí. Keďže povinnosť dočisťovať okolie kontajnerov má správca, účet za upratovanie a odstránenie tohto prebytočného odpadu platia tamojší obyvatelia. Zabezpečenie a vybudovanie kontajnerových stanovíšť je tak dôležité nielen z estetického a bezpečnostného, ale aj z ekologického hľadiska. Výška dotácie na vybudovanie podzemných a polopodzemných kontajnerov sa pohybuje až do výšky 20 000 eur, v prípade nadzemných kontajnerových stanovíšť je výška dotácie do 10 000 eur. O dotáciu je možné požiadať prostredníctvom registračného formulára, ktorý je k dispozícii na webovej stránke mestskej časti, elektronicky cez www.slovensko.sk, v tlačenej (listinnej podobe) poštou na adresu mestskej časti (Mierová 21), alebo ho môžete doručiť osobne do podateľne. O dotáciu je možné požiadať v termíne do 30. septembra 2024. Všetky potrebné tlačivá, ako žiadosť aj aktuálnu výzvu, nájdete na oficiálnej stránke mestskej časti www.ruzinov.sk v sekcii Aktuality.   
Kalendár

Kalendár

Rubrika: Oznamy
Ilustračná fotografia. (Pixabay.com)   4. september Poslanecké stredy 16:30 – 17:30 Marek Pokrývka (Nivy)   11. september Poslanecké stredy 16:30 – 17:30 Michal Páleník (Starý Ružinov)   18. september Poslanecké stredy 16:30 – 17:30 Pavol Krajčík (Ružová dolina)   25. september Poslanecké stredy 16:30 – 17:30 Martin Ferák (Trávniky)   Stretnutia s poslancami sa konajú v priestoroch MÚ na Mierovej 21.