Vozidlo odparkované na trávniku či na cik cak čiare? Alebo jeho majiteľ neuhradil poplatok za parkovanie? Mestská polícia riešila za prvý polrok v Ružinove vyše 5-tisíc dopravných priestupkov. Dvojnásobne viac ich bolo v systéme PAAS.
Čísla sú šokujúce. Veď hliadky mestskej polície za prvý polrok tohto roka riešili v našej mestskej časti celkom 6 648 priestupkov. Porušení, len čo sa dopravy týka, bolo 5 426.
Najčastejšie porušenia
„Najčastejšie sa mestské policajtky a policajti zaoberali situáciami, kedy vodiči nerešpektovali zákaz parkovania áut na chodníkoch, nedodržiavali dopravnú značku zákaz zastavenia, stáli na miestach vyhradených pre osoby so zdravotným postihnutím či na priechodoch pre chodcov alebo parkovali neoprávnene v parkovacej zóne (zónach regulovaného parkovania),“ približuje vedúci oddelenia komunikácie Mestskej polície Bratislava Peter Borko.
Každý vodič tiež pozná tzv. papuču, teda blokovacie zariadenie. Za prvý polrok ju dostalo 910 vodičov a po odtiahnuté vozidlo si ich muselo prísť až 948. „Priamo v Ružinove sme k tomuto počtu ešte riešili 12 486 prípadov, kedy parkovali vodiči v rozpore s pravidlami PAAS,“ dodáva.
Hrozba pokuty
Porušenie pravidiel pritom nie je lacná záležitosť, z peňaženky vám vytiahne hneď zopár desiatok eur. Ten, kto spácha priestupok, môže v blokovom konaní dostať pokutu do výšky 50 eur. Peter Borko však upozorňuje, že suma môže byť aj násobne vyššia: „V prípade závažného dopravného priestupku, napríklad neoprávneného parkovania na boxe vyhradenom pre osobu so zdravotným postihnutím, hrozí bloková pokuta až do výšky 150 eur.“
Zákon pozná aj inštitút objektívnej zodpovednosti. „Pri porušení zákazu zastavenia a státia hrozí za spáchanie správneho deliktu držiteľovi vozidla pokuta vo výške 78 eur,“ vysvetľuje. Ak držiteľ vozidla uhradí pokutu do 15 dní od doručenia rozkazu, zníži sa mu na 2/3 plnej sumy, t. j. 52 eur a považuje sa tak za uhradenú v plnej výške.
Kto zaplatí najviac
Drahšie, až za 198 eur, to bude mať ten, kto odparkuje vozidlo bez príslušného povolenia na mieste, ktoré je vyhradené pre osobu so zdravotným postihnutím, ale aj vtedy, keď poruší zákaz zastavenia a státia na železničnom priecestí, v podjazde či v tuneli a vo vzdialenosti kratšej ako 15 metrov pred nimi a 15 metrov za nimi. Len malou náplasťou môže byť skutočnosť, že ak pokutu uhradí do 15 dní, znižuje sa na 2/3 plnej sumy, t. j. 132 eur.
PAAS: Čo hovoria čísla?
S pilotným projektom mestskej časti v lokalite 500 bytov sa začalo v roku 2019. Systém PAAS sa v Ružinove datuje od 22. marca 2022, kedy bol odštartovaný v lokalite Starý Ružinov – Východ.
Posledné dve spustené zóny boli Štrkovec (od 25. októbra 2023) a Trávniky (od 19. júna 2024). V prípade prvej ide o územie, ktoré ohraničujú ulice Bajkalská, Ružinovská, Tomášikova a Trnavská cesta. V prípade druhej ju ohraničujú ulice Ružinovská, Tomášikova, Gagarinova a Bajkalská. Poďme sa pozrieť, ako zóny fungujú, ako vodiči (ne)rešpektujú dopravné značenie a informačné tabule a čo hovoria štatistiky PAAS od zavedenia týchto dvoch zón do konca júna.
Zóna RU3 Štrkovec
Čísla za osem mesiacov fungovania regulovaného parkovania v spomínanej zóne naznačujú, že vodiči neobvykle často neplatia za parkovanie. Systém PAAS totiž eviduje až 2 310 prípadov neuhradeného parkovania. Mimo povolených miest zaparkovali vodiči až v 314 prípadoch. Zákaz parkovania na zeleni či na chodníku tu vodiči akceptujú, za dané obdobie sa vyskytlo len v desiatke prípadov. Rozhodnutie o pokute dostalo doteraz 1 536 vodičov, ďalšie desiatky sú v spracovaní.
Zóna RU3 Trávniky
Od zavedenia regulovanej zóny - čím sa nadviazalo na „Štrkovec“ - do konca júna tohto roka vodiči až 181- krát neuhradili poplatok za parkovanie. Mimo vyznačených miest zastavili až v 100 prípadoch. Na základe týchto priestupkov bolo v spomínanom období odoslané rozhodnutie o pokute 129 vodičom a ďalšie desiatky sa aktuálne spracovávajú.
Ako predísť pokute?
Najjednoduchším spôsobom je uhradiť parkovanie prostredníctvom aplikácie, alebo SMS-kou. Ešte menej komplikované je vybaviť si rezidentskú parkovaciu kartu (v prípade, že ste rezidentom). Aj tu štatistiky ukazujú, že majú úspech a domácim výrazne uľahčujú parkovanie. Napomáhajú aj abonentské a návštevnícke karty.
Ku koncu júla bolo v RU1 vydaných 40 polročných, 39 štvťročných a až 6 298 ročných rezidentských kariet. V RU2 je evidovaných 64 ročných kariet, v RU3 41 polročných, 48 štvrťročných a 5 448 ročných kariet.
V zóne RU1 bola vydaná jedna týždenná abonentská karta, 4 mesačné a 15 ročných, v RU3 jedna týždenná, tri mesačné a 24 ročných. Dôležitým faktom pre prípadných nových záujemcov je určite aj to, že počet kariet pre jednotlivé zóny je limitovaný.
Čo sa týka návštevníckych kariet, v lokalite RU1 ich bolo v čase uzávierky tohto vydania Ružinovského Echa vydaných 4 389, v RU2 37 a v RU3 ich bolo 3 648.